20 Temmuz 24, Cumartesi

Komatsu; Yeni Nesil Bekolu Yükleyiciler

Murat Görsen ÜSTE

Öncelikle; uzun bir aradan sonra yeni yılda yeni umutlarla tüm okurlarımıza tekrardan merhabalar. 2024 yılının tüm iş ve maden makineleri ve ekipmanları işiyle uğraşan emekçiler için güzel bir yıl olmasını temenni ederim.

Bu sene yazılarımızda genel olarak iş ve maden makineleri ürün gruplarından, modellerinden ve kullanıldıkları alanlardan-uygulamalardan bahsediyor olacağız. Amacımız derin teknik bilgiye girmeden genel bir perspektif sunmak olacak. Örnek vermek gerekirse; 90 ton sınıfı paletli ekskavatörler ve kullanım alanları, kompakt lastikli yükleyiciler ve kullanım alanları, lastikli ekskavatörler, sahada kullanılan yeni teknolojik ürünler ya da tamamlayıcı ürünler vb. gibi. O zaman yıla ilk konu olarak seçtiğimiz Backhoe Loader, nam-ı diğer bekolu yükleyiciler ya da halk arasındaki adı ile traktör kepçe yazısı ile başlayalım.

 

Çok amaçlı ve çok yönlü

Ülkemizde de oldukça popüler olan bu makine sınıfı aslında ilk üretiminin yapıldığı 1960 yılından beri neredeyse 63 yıldır hayatımızda. Son 20 yıldır ise süper popülerler. Popülerliğini kendisi ile özdeşleşmiş ve karakteristiğini oluşturmuş bazı özelliklerine borçlular. Hem yükleyici hem ekskavatör özelliklerini taşıdığı için çok amaçlı ve çok yönlü olarak kullanılabilmeleri, ekskavatör kısmında uzatılabilir arm ile daha fazla kazı derinliği ve erişimi, şehir içi-kırsal alan-büyük şantiyelerde destekleyici ekipman olarak kullanılabilmeleri, belediyeler ve kamu kurumları, tarım, peyzaj, inşaat, alt yapı-üst yapı projeleri vb. her alanda ve uygulamada kullanılabilmeleri, ekli ve eklenilebilecek ataşman çeşitliliğinin fazla oluşu ( kovakırıcı-çatal, delici, süpürge vb.), lastikli olduğu için kolay yer değiştirebilmesi, yüksek dönüş performansı (düşük dönüş yarıçapı), hafif ve kompakt bir yapısı olduğu için kolay taşınabilmesi-kaldırılması ve nakliye edilebilmeleri, diğer iş makinelerine nispeten daha kolay kullanılabilmeleri, ilk yatırım maliyetlerinin diğer makine sınıflarına göre daha uygun olması ve dolayısı ile her kesim tarafından kolay erişilebilir olması gibi. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde 2 tip olarak üretilip piyasaya sunulmaktadırlar. 4 tekerlek büyük ve eşit, arka tekerler büyük – ön tekerler küçük. Her iki tipte de 4 tekerlekten çekiş özelliği sunulmaktadır Ancak 4 tekerler eşit modelinin çok ekstra ve faydalı bir özelliği vardır. 4 tekerlekten direksiyon. Bu özellik bir tuş vasıtası ile aktive edilerek makinenin 4 tekerleğinin de istenilen yönde dönmesi sağlanarak hem dönüş kapasitesi artırılır hem de operasyonel kolaylık sağlanır ( yengeç yürüyüş modu ile dar alanlarda malzeme serimi gibi).


Geliştirilmiş ve yeni özellikler

Dünya üzerinde birçok ana ve yan firma bekolu yükleyici üretimi gerçekleştirmektedir. Ülkemizde de yazımızın başında belirttiğimiz üzere oldukça revaçtadır. Dünya genelinde bu ana üreticilerden biri de Japon Komatsu firması. Türkiye’de uzun yıllardan beri başarı ile temsil edilen firma, 2023 senesi sonunda yeni nesil bekolu yükleyicileri için gerçekleştirdiği lansman ile ürünlerini Türkiye pazarı ile buluşturdu. WB97R-8E0 ( Arka tekerler büyük – ön tekerler küçük-standart model)

ve WB97S-8E0 (4 tekerlek büyük ve eşit) model adlarına sahip bu yeni nesil bekolu yükleyiciler birçok geliştirilmiş ve yeni özellikleri ile pazarda fark yaratacağa benziyor. Sizler için aşağıda bu geliştirilmiş ve yeni özellikleri özetlemeye çalıştım.

* Güç ve ECO modları ile yeni, hacmi artırılmış

(3.6l), 75kW EU Stage V motor

* Uzun ömürlü DPF filtresi

* Kabin içi gürültü ve titreşimi azaltan,

değişken hızlı, yeni viskoz tip fan

* Endüstri lideri, operatör görüş açısı

* Hava süspansiyonlu operatör koltuğu

* Bom ve arm için EU standardı emniyet valfleri ve orijinal full kırıcı hattı.

* EU standardı motor acil stop düğmesi

* Klimalı, ROPS&FOPS operatör kabini

* 4 ön 4 arka toplam 8 adet LED çalışma lambaları

* Yeniden konumlandırılmış ve dizayn edilmiş yakıt-adblue ve hidrolik tank ile zemin seviyesinden kolay ve hızlı ikmal

* Tek tuşla %100 dif.kilit.

* 4 viteste yürüme esnasında ani frenle birlikte devreye

giren dif. kilit ve artan fren performansı. ( 4 tekere etki)

* Full powershift şanzıman 4 ileri-4 geri

* Tek tuşla kick-down özelliği 2>>>1 ve yeni bir özellikle 1>>>2

* Yeni nesil daha güçlü frenler

* PPC kontrollü ön ve arka JOYSTICK’ler

* Yeni nesil, yüksek çözünürlüklü 7” renkli bilgi ekranı

* Yeniden ve ergonomik olarak konumlandırılmış tuş takımı

* Yeni “ Street mode “ özelliği ile ekstra emniyetli sürüş.

* Emniyet kemer ikazı

* Standart Komatsu KOMTRAX ile lokasyon, çalışma bilgileri ve sıvı seviyelerine uzaktan erişim imkanı

* Orijinal, standart çatalları ile1.04 metreküp ön kova.

* 480/80-26 ,400/70-20 Michelin arka ve ön lastikler (WB97R-8E0)

* 440/80-28 Michelin arka ve ön lastikler ve 3 çalışma modu: 2WS, 4WS, yengeç ( WB97S-8E0)

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler