20 Temmuz 24, Cumartesi

Komatsu, hidrojen yakıtlı orta ölçekli ekskavatör konsept makinesi geliştiriyor

Komatsu, orta ölçekli bir hidrolik ekskavatör için, hidrojen yakıt hücresini ve Komatsu tarafından geliştirilen temel bileşenleri birleştirerek, iş makinelerinin çalışma alanlarında karbon nötrlüğü elde etmek amacıyla bir konsept makine geliştirdi. Komatsu, Mayıs 2023’te başladığı Proof of Concept (PoC) testlerini ilerleterek, yakın gelecekte hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan orta ve büyük ölçekli inşaat ekipmanlarının ticari üretimine başlama çabalarını hızlandıracak.
Komatsu, orta vadeli yönetim planında, 2030 yılına kadar ürünlerinin kullanımından ve ekipmanlarının üretiminden kaynaklanan CO² emisyonlarını %50 oranında azaltmayı hedefleyerek, çevresel etkiyi en aza indirmeyi taahhüt etti.

Çevresel etki azalıyor
Komatsu, müşterilerinin karbon nötrlüğüne ulaşmalarına yardımcı olmak için hibrit hidrolik ekskavatörler ve elektrikli mini ekskavatörler gibi çevresel etkiyi azaltan çeşitli ürünler, hizmetler ve çözümler sunuyor. Komatsu ayrıca, yeni güç kaynaklarıyla donatılmış ürünler sağlamak için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor.
Yeni konsept makina için Komatsu, Toyota tarafından Komatsu’nun orta ölçekli hidrolik ekskavatöründe üretilen bir hidrojen yakıt hücresi sistemi ve hidrojen deposunu benimsedi. Komatsu’nun kapsamlı kontrol teknolojisine, Toyota’nın hidrojen yakıt hücresi sistemi ve Komatsu ana bileşenlerinin birleşimine ek olarak Komatsu, motorla aynı güçlü kazma performansını ve yüksek çalışabilirliği sunarken, sıfır egzoz emisyonu ve gürültü ve titreşimde önemli bir azalma için çalışıyor.

Orta ölçekli ve büyük iş makinelerinin, küçük iş makinelerine göre daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir güç kaynağı gerektirmesi, pillerle elektrifikasyona geçişe yol açtı. Hidrojenin daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahip olması ve pilleri şarj etmekten daha kısa sürede yakıt ikmali yapılabilmesi nedeniyle Komatsu, orta ve büyük modeller için umut vaat eden bir elektrifikasyon seçeneği olarak Ar-Ge çalışmalarını ilerletiyor. Komatsu, bu yeni konsept makinenin PoC testlerini gerçekleştirerek hidrojen yakıt hücreleriyle donatılmış orta ve büyük inşaat makinelerinin ticari üretimine yönelik çabalarını sürdürecek.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler