13 Haziran 24, Perşembe

Komatsu, American Battery Solutions’ı satın aldı

Komatsu Başkanı ve CEO’su Hiroyuki Ogawa ileAmerican Battery Solutions (ABS) Kurucusu ve CEO’su Subhash Dhar.

Komatsu, ticari araçlar, otobüsler, karayolu ve arazi araçları için lityum iyon piller üreten Detroit, ABD merkezli bir şirket olan American Battery Solutions’ı (ABS) satın alarak pille çalışan inşaat ve madencilik ekipmanlarının geliştirilmesini hızlandıracak. Fiyat açıklanmayan satın almanın 1 Aralık’ta tamamlanması bekleniyor. Satın alma işlemi, Komatsu’nun ABD’deki yan kuruluşu Komatsu America Corp. tarafından üstleniliyor.

Komatsu tarafından yapılan açıklamada  anlaşmanın kendilerine pille çalışan inşaat ve madencilik ekipmanlarını geliştirme ve üretme olanağı sağlayacağı belirtildi.
Komatsu, ABS akülerini kullanan ilk makinelerin “elektrifikasyon talebinin arttığı” Kuzey ve Güney Amerika’daki madencilik ekipmanları olacağını da açıkladı. Şirket, pillerin inşaat ekipmanlarında kullanımını genişletmeyi ve küresel bir tedarik sistemi kurmayı hedefleyeceğini de sözlerine ekledi.
ABS, Komatsu bünyesinde bağımsız bir işletme olarak faaliyet gösterecek ve ticari araç sektöründeki mevcut ve potansiyel müşteri faaliyetleri üzerinde çalışmaya devam edecek. Komatsu’nun açıklamasında, “Komatsu aracılığıyla sağlanan madencilik ve inşaat fırsatları, ABS’nin kendisini hem otoyol hem de otoyol dışı pazarlarda dünyanın önde gelen akü sistemleri sağlayıcılarından biri olarak konumlandırmasını sağlayacak” denildi.
Pille çalışan makinelerin geliştirilmesi, Komatsu’nun, ürünlerinin kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar (2010 seviyelerine kıyasla) yarıya indirme hedefine ulaşmasına ve şirketin 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmasına yardımcı olacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler