13 Temmuz 24, Cumartesi

Komatsu akıllı makineler ile akıllı sahalar

Murat Görsen Üste

Makine Kontrol Sistemleri ve Akıllı Makineler. Daha önce bu kavramları duydunuz  mu? Duymadıysanız bugün ve çok çok yakın bir gelecekte daha sık duymaya başlayacağınızı garanti ediyorum. Makine kontrol sistemlerinin yükselişi. Teknoloji, sektörümüzde nasıl bir devrim yaratacak? Hadi gelin bu soruya birlikte cevap arayalım.

Günümüzde, iş ve maden makineleri sektörü, eski geleneksel basit-teknik yapısından hızla uzaklaşarak, gelişmiş teknoloji, ileri otomasyon kabiliyeti ve entegre edilebilir diğer yardımcı teknolojilerin de oyuna dahil olduğu bir değişim ve inovasyon süreci yaşamaktadır. Bu bahsettiğimiz dönüşüm, akıllı makineler ve makine kontrol sistemleri adı verilen yepyeni kavramları oluşturmuş ve hayatımıza dahil etmiştir. Akıllı makineler ve makine kontrol sistemleri sahalarda adeta bir devrim yaratarak yeni bir hassasiyet, verimlilik ve güvenlik çağı başlatmıştır. Bu makalemizde, makine kontrol sistemlerindeki gelişmeleri inceleyecek ve tüm proje çeşitlerine getirdikleri önemli faydaları ele alacağız.

Gerçek zamanlı izleme ve veri analizi
Makine kontrol sistemleri, özellikle büyük şantiyelerde (maden ocakları/yol-demiryolu projeleri/baraj projeleri vb.)  çalışma hassasiyetini-hızını-verimini ve güvenliğini artırma konusunda kayda değer katkılar sunmaktadır. Sağladıkları gerçek zamanlı izleme ve veri analizi ile proje yöneticilerinin ve çalışanlarının iş akışlarını optimize etmesine ve potansiyel riskleri belirlemesine olanak tanırlar. Örneğin, makine kontrol sistemleri makine kullanımı, filonun çalışma durumu, yakıt tüketimi, makine bakımı (mevcut durumu gerçek zamanlı izleme), saha 3D modellemesi üstünde direkt çalışabilme gibi imkan ve bilgileri sağlayarak tüm operasyonu kolaylaştırır. Optimize edilen makine performansı sayesinde inşaat projeleri daha hızlı tamamlanabilir, teslim tarihleri daha erken karşılanabilir ve tüm genel maliyetler azaltılabilir. Ayrıca sahada güvenlik çok önemli bir konudur ve makine kontrol sistemleri sahadaki güvenlik önlemlerinin artırılmasında önemli bir rol oynarlar.

Hız ve üretkenlik artışı

Makine kontrol sistemleri, inşaat projelerinde genel üretkenlik üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Kazı, tesviye ve malzeme taşıma gibi tekrarlayan ve yoğun görevlerin tam doğruluk, hassasiyet ve hızda yapılması mümkün hale gelir. Artan üretkenlik ve hız sayesinde projeyi yürüten firmalar daha büyük projeler de üstlenebilir, aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilir ve nihayetinde kârlılıklarını artırabilirler. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere son dönemde dünya genelinde bu konuya olan ilgi, talep ve kullanım oldukça artmış durumda.
İş ve maden makinelerinin dünya üzerindeki en büyük üreticilerinden ve bu konuda çok köklü bir geçmişe sahip olan Komatsu firması “Smart Construction” adlı departmanı ile  “Intelligent Machine Control-Akıllı Makine Kontrol” sistemleri ve makinelerinde dünyada söz sahibi bir konumdadır. Komatsu; IMC Ekskavatör (Akıllı Makine Kontrol Sistemli Ekskavatör), IMC Dozerlerini (Akıllı Makine Kontrol Sistemli Dozer) fabrika montajlı orijinal bir şekilde piyasaya sunmaktadır. Ayrıca, greyder+tüm bu ürün grupları için retrofit kit set makine kontrol sistemleri de Komatsu firması tarafından orijinal olarak sağlanabilmektedir.
Türkiye’de ilk kez 2023 senesi içinde lansmanı gerçekleştirilen ve birçok başarılı saha çalışmasının ardından (Ankara Esenboğa Havaalanı yeni pist inşaatı) satışı yapılan Komatsu D85EXi-18E0 akıllı dozerin özelliklerine gelin hepbirlikte bir göz atalım ve bu muhteşem ürünü-sistemi daha yakından tanıyalım:

Komatsu D85EXi-18E0 akıllı dozer ;

  • D85EX platformu üzerine inşa edilmiş temel donanım.
  • Komatsu fabrika montajlı orjinal makine kontrol sistemi ve bileşenleri.
  • Tam otomatik bıçak kontrolü özelliği.
  • Operatör dostu işletim sistemi ve entegre 2.proje ekranı.
  • Otomatik bıçak kaldırma, yüke duyarlı yön değişimi, basit tesviyeleme ve smooth start gibi kendine has özellikleri ile aşağıdaki faydaları sağlamaktadır.

– Daha yüksek hassasiyet, üretkenlik ve verimlilik.

– Daha az yakıt tüketimi ve düşen operasyon maliyeti.

– Operatörün kolay kullanımı.
– Daha az iş tekrarı.

– Zamandan tasarruf ile projelerin belirlenen zamandan önce bitirilebilmesi

– Harita ekibine olan bağlılığın azaltılması.

– Yüksek iş güvenliği.

 

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler