19 Temmuz 24, Cuma

Kar Doğaltaş Madencilik üretim kapasitesini Hitachi ile artırıyor

Kar Doğaltaş Madencilik, Burdur bej ocağında ihtiyaç duyduğu gücü ENKA Pazarlama markası Hitachi ile elde ediyor. Yoğun talep gören Burdur beji üretiminin aksamamasında ve üretim kapasitesinin artırılmasında ocakta çalışan Hitachi marka ekskavatör ve yükleyicilerin rolü büyük. Kullandığı makinelerin sahadaki performansından memnun olan firma, yakın zamanda parkına yeni bir Hitachi ZW370-5B yükleyici ekledi.

Kar Doğaltaş Madencilik yetkilisi Maden Mühendisi Zafer Arıbaş

Uysallar Şirketler Grubu gölet yapımı, yol inşaatı, arazi toplulaştırma işlerinin yanı sıra madencilik sektöründe de faaliyet gösteriyor. Uysallar Şirketler Grubu’nun madencilik sektöründeki firması Kar Doğaltaş Madencilik, Türkiye’nin farklı noktalarında mermer ocağı işletmeciliği yapıyor. Firmanın faal ocaklarından birisi de Burdur’da bulunan bej ocağı. Burdur bej ocağında yaklaşık 2,5 yıldan bu yana üretim yapılıyor. Ocaktan çıkarılan ürün iç piyasanın yanı sıra dış piyasada da talep görüyor. Kar Doğaltaş Madencilik’in ürünlerinin gönderildiği ülkeler arasında Hindistan, Ürdün ve Mısır öne çıkıyor.

 40 yıllık rezerv var

Kar Doğaltaş Madencilik yetkilisi Maden Mühendisi Zafer Arıbaş, ürünlerinin Ortadoğu ülkelerinde rağbet görmesinin, çıkarılan taşın yapısal özelliklerinden kaynaklandığını belirterek “Burdur beji yapısal özellikleri nedeniyle özellikle sıcak iklimlerde kullanıma uygun. Arap ülkelerinin çok sıcak olması nedeniyle inşaat sektöründe tercih ediliyor. Bu nedenle İhracatımızda Hindistan, Ürdün ve Mısır öne çıkıyor” diyor. Arıbaş’ın verdiği bilgilere göre Burdur bej ocağında yapılan karot sonuçlarına göre yaklaşık 40 yıllık bir ürün rezervi bulunuyor. Arıbaş, ocakta günlük üretim kapasitelerinin yaklaşık olarak bin ton olduğunu da belirterek bu üretimin 500 tonluk kısmının yurtdışına gönderildiğini kalan bölümün de bölgedeki fabrikalara sevk edildiğini söylüyor.

Makine parkını Hitachi ile güçlendiriyor

Firmanın makine parkında ENKA Pazarlama tarafından pazara sunulan Hitachi ekskavatör ve yükleyiciler bulunuyor. Firma yakın zamanda parkını Hitachi ZW370-5B lastikli yükleyici alarak güçlendirdi. Bu yıl içinde aldıkları Hitachi ZW370-5B’yi kullanmakta oldukları ENKA Pazarlama makinelerinden duydukları memnuniyet sonucu seçtiklerini söyleyen Arıbaş, sonraki yatırımlarında da önceliklerinin her zaman Hitachi olacağını ifade ediyor. Arıbaş, ocakta çıkardıkları taşın ağırlığının 12-13 tondan başlayarak 25-30 tona kadar çıkabildiğini söyleyerek bu nedenle makine seçerken göz önünde tuttukları en önemli kriterin makinelerin gücü olduğunu dile getiriyor.

Operatörler makinelerden memnun

Mermer ocaklarında en önemli maliyet kalemlerinin başında yakıtın geldiğini belirten Arıbaş bu sebeple firmaların makine seçerken doğal olarak ilk önce makinenin yakıt tüketimine baktığını belirtiyor. Ama kendileri için yakıt kadar önemli noktanın ise makinenin gücü olduğunu söyleyen Arıbaş “Üretim kapasitemizin artması kullandığımız iş makinelerinin güçlü olmasına bağlı. Yeni Hitachi ZW370-5B yükleyicimiz bu noktada bize önemli katkılar yapacak. Normalde iki makineyle yapılacak işi tek makineyle yaptığımız zamanlar oluyor. Ayrıca operatörlerimizden aldığımız geri dönüşler de olumlu yönde. Operatörlerimiz makinenin gücü ve sunduğu konfordan memnunlar. Biz de gerek fiyat-performans gerekse yakıt-performans noktalarında Hitachi makinelerimizden son derece memnunuz” diyor. “Bizim ocağımızın uzun yıllar sürecek bir rezervi var ve müşteri portföyümüz oturmuş durumda. Bu nedenle bizim için önemli nokta üretimin kesintisiz olarak sürmesi” diyen Arıbaş “Pazara düzenli olarak ürün veren ocağımızın ihtiyaç duyduğu gücü Hitachi makineler bize eksiksiz olarak sunuyor” şeklinde konuşuyor.

 Hızlı ve kaliteli servis hizmeti

Arıbaş, ocaklarının merkeze uzak bir konumda olduğunu buna karşın ihtiyaç duydukları zaman ENKA Pazarlama’dan hızlı ve kaliteli servis ve yedek parça hizmeti aldıklarını söyleyerek “Bölgede ENKA Pazarlama’nın çok sayıda makinesinin çalışıyor olması da bizim için bir avantaj oluşturuyor” ifadelerini kullanıyor. Sektördeki 20 yıla varan geçmişinde farklı marka iş makineleriyle çalıştığını, bununla birlikte sahada aldıkları verim nedeniyle son 3 yıldır Hitachi’yi tercih ettiklerini dile getiren Arıbaş sözlerini, kendileri ile benzer işi yapan tüm firmalara gönül rahatlığı ile Hitachi ve ENKA Pazarlama’yı tavsiye ettiklerini belirterek tamamlıyor.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler