14 Haziran 24, Cuma

Kaltun Madencilik, hızlı ve verimli üretim için Cat’i seçiyor

Türkiye’nin sodyum feldspat ihracatında dünya çapındaki en bilinen şirketlerinden Kaltun Madencilik, mikronize ve granül kuvars üreticisi olarak da dünyada önemli bir rol üstleniyor. Ülkemizin farklı bölgelerindeki ocaklarında üretimini sürdüren firma, iş makinası konusunda Borusan Cat ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Ocaklarında birçok Cat marka makina olan firma, yakın zamanda parkına Cat 374’ü de kattı. Kaltun Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tuncer ve yönetim ekibi ile bir araya gelerek firma faaliyetlerini ve makinaları konuştuk.

Öncelikle kendinizi Kaltun Madencilik’i tanıtır mısınız?

Yüksel Tuncer Kaltun Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı

Kaltun Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tuncer

Yüksel Tuncer-Kaltun Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı;

Kaltun Madencilik, kurucumuz, babam Mehmet Tuncer’in 1964 yılında ilk kez bölgemizde feldspat madenini sektöre kazandırmasıyla faaliyetlerine başlamıştır. Kendisi bu vesileyle sektörümüzde feldspatın isim babası olarak anılmaktadır. Ürünlerimiz, seramik, cam, kompoze taş, boya, sır, filtrasyon, silikon kablo ve diğer ilgili sektörlere hammadde sağlamaktadır. Bugün şirketimiz Türkiye’nin sodyum feldspat ihracatında sektörün dünya çapında en bilinen şirketlerinden biri olmayı başarmıştır. Kuruluş yıllarımızda gerçekleştirdiğimiz ilk üretimimizi yine ilk kurumsal satışımız olarak adlandırdığımız Çanakkale Seramik’e yapmış olduk. Bunula birlikte ülkemizde diğer fabrikaların hammadde tedarikçisi olarak satışlarımızın başladığını söyleyebilirim. Takip eden yıllarımızda ilk iş makinası alımlarımızla birlikte kırma, flotasyon ve öğütme tesislerimizin tesisleşme sayılarını arttırarak, dünyadaki seramik sektörüne bağlı değişiklikleri takip ederek üretim kapasitemizi sektörün ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeye başladık. Şirketimizin 2000’li yıllarla birlikte ülkemizin önemli ihracat hedefleri olan ve seramik sektörünün yurt içi ve yurt dışı önde gelen tedarikçileri arasına girdiğini belirtmek isterim. Bugün gelinen noktada şirketimiz, gelecek için ürün portföyüne ekleyeceği yeni ürünlerle hizmet ağını genişletmeyi amaçlamaktadır. Sürekli, güvenilir, saygın, girişimci bir marka olma vizyonumuz doğrultusunda güncel teknolojiyi bünyemize adapte ederek ürün ve hizmetlerimizi tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için yeni girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz.

Ocaktaki üretim sürecini anlatır mısınız?

Özcan İlter- Ocak Üretim Müdürü: İzin süreçlerinin tamamlanmasının ardından, siparişler ve satış miktarlarına göre üretim planlanması yapılır. Kullanılacak makina, ekipman ve sayıları belirlenir. Taşeron kullanmadan, üretimi kendimiz yapıyoruz. Ocaklarda delme-patlatma ile elde edilen maden, kendi tesislerimize sevk edilerek kırma elemesi yapılır. Buradan önce Güllük veya Çine’deki stok ve tesislere sonrasında da iç piyasa veya ihracata sevk edilir.

Firmanızın çevre ve iş güvenliği konusundaki yaklaşımı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Okay Dündar-İş Sağlığı ve Güvenliği Sorumlusu: 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni aldık. Çevreyle ilgili yasal gereklilikleri yerine getiriyoruz. Üst yönetim, çalışanlarımız ve paydaşlarımızla sera gazı tüketiminin çevreye zararlarını minimize etmek için gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün oluşturulması için çalışanlarımız bilgilendiriliyor. 6331sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ve 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sisteminin gerekliliklerini yerine getiriyoruz. Şirketimizin İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi’nin birincil önceliği; PUKÖ Döngüsünü (Planla/Uygula/Kontrol Et/Önlem Al) ve sürekli iyileştirmeyi dinamik olarak sağlamaktır.

Kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sabriye Güngör-Entegre Sistem Yöneticisi: Feldspat ve kuvars üretiminde ülkemizin öncü kuruluşu olarak müşteri memnuniyetinin sağlanmasının ve sürdürülmesinin yasal gerekliliklere uygunluk kadar önemli olduğunun bilinciyle çalışıyoruz. Doğal kaynakları verimli kullanmak, müşteri isteklerini zamanında, sürdürülebilir kalitede ve ekonomik olarak karşılamak, yasal yükümlülükleri zamanında ve eksiksiz yerine getirmek, üretimi verimli ve çevreye en az zararla gerçekleştirmek temel prensiplerimizdir. Bunların yanı sıra prensiplerimiz arısında şunları da sayabiliriz: Yeni ürünlerin geliştirilmesi ve yeni maden sahalarının elde edilmesine yönelik araştırma geliştirme çalışmalarını sürdürmek, çalışanlarımızın niteliklerini iyileştirmek, sağlıklı ve güvenli ortamda çalışmalarını sağlamak, etik kurallara uymak, süreçlerimizde uygun olan her alanda yeni teknolojileri kullanmak, kalite yönetim sisteminin ürekli iyileştirilmesi için gerekli faaliyetleri planlamak, kaynakları temin etmek.

Firma bünyesinde kaç kişi için istihdam sağlanıyor?

Okan Yıldırım-İnsan Kaynakları Müdürü:Kaltun Ailesi olarak bugün itibariyle şirketimiz bünyesinde 1250 kişilik çalışan grubumuz bulunuyor. Kuruluşumuzdan bu yana önem verdiğimiz ve son yıllarda da yeni yatırımlarımız ve sosyal sorumluluk anlayışımızla da uyumlu şekilde çalışan sayımız her geçen gün artmaktadır. Maden sahalarımızdaki iş makinası kullanan operatör çalışan sayımız ise yaklaşık 100 kişilik bir ekiptir. Bugün Kaltun Madencilik olarak en değerli varlığımız olan insan kaynağımıza olan yatırımımızı, iş yapmakta olduğumuz tüm alanlarda istihdam sağlayarak başlatmış olup, aramızdaki tüm çalışanlarımızın kazanılması ve geliştirilmesi politikalarını güçlü tutarak geliştirmeye devam ediyoruz.

Makina parkınız hakkında bilgi verir misiniz?

İsmail Coşkun-Satınalma Müdürü: Firmamız bünyesinde; 2 adet Cat 936, 10 adet Cat 966 MXE, 5 adet Cat 980 M, 1 adet Cat 980 H (Kiralık), 2 adet Cat 330, 13 adet Cat 336, 8 adet Cat 349, 1 adet Cat 374, 1 adet Cat 432 F, 1 adet Cat TH 514, 6 adet Hidrolik Delici, 22 adet forklift ve 65 adet kamyon olmak üzere toplam 137 adet iş makinası ve kamyon bulunmaktadır. 2015’ten günümüze kadar tesislerimizdeki yükleyici ve ekskavatör grubu iş makinalarının tamamı Cat markadır.

Makine seçim kirterlerinizi anlatır mısınız?

Kaltun Madencilik 1

İsmail Coşkun-Satınalma Müdürü: Önceliğimiz makinanın verimliliğidir. Bunun da ölçüm kriterleri yakıt verimliliği, hız, işte kalma süresi ve makinanın iş yapma kapasitesidir. Bunlara ek olarak; ilk alım maliyeti, makinanın 2. el piyasa değeri, servis hizmetinin devamlılığı ve kalitesi, yedek parça bulunabilirliği, operatör konforu gibi kriterleri göz önünde bulunduruyoruz.

Borusan Cat’ten aldığınız Caterpillar 374’ün performansı hakkında değerlendirme yapar mısınız?

İsmail Coşkun-Satınalma Müdürü: Cat 374 ekskavatör performansı hakkında şu aşamada değerlendirme yapmak gerekirse, ocak içerisinde ihtiyaçlarımıza genel anlamda cevap vermektedir. Makinayı kısa süredir kullandığımız için komponent dayanımları hakkında bir şey söylemek için erken olduğunu düşünüyorum. Makina teknolojik açıdan ihtiyaçlarımıza gerçek anlamda cevap vermektedir.

Borusan Cat’i satış sonrası hizmetler açısından değerlendirir misiniz?

Hakan Karaoğlu-Bakım Onarım Müdürü: Borusan Cat’in satış sonrası hizmetlerinden oldukça memnunuz. Özellikle yeni makine ve garanti kapsamı biten makinalardaki servis destekleri oldukça hızlı ve çözüm odaklı. Borusan Cat servis desteğini her an yanımızda hissediyoruz.

Makina filo yönetiminizde performans takibini nasıl yapıyorsunuz?

Hakan Karaoğlu-Bakım Onarım Müdürü: Vision link üzerinden yakıt ve performans takibi ayrıntılı olarak yapılmakta. Rölanti (boşta bekleme) zamanı ve rölantide yakılan yakıt, yükte yakılan yakıt performansı ayrıntılı olarak makine bazında takibi yapılmaktadır. Ayrıca garanti kapsamında olan makinalarda seviş tarafından alınan yağ numunelerinin analizleri tarafımıza gelmekte buna görede yağ değişimlerinin ve risk oluşturabilecek durumların takibi yapılmaktadır. Bununla birlikte aylık olarak Borusan Cat tarafından makina arıza kodlarına göre bir rapor da tarafımızla paylaşılmakta.

Çözüm ortaklığı

Can Gazi Borusan CatCan Gazi-Borusan Cat

2017’den bu yana Kaltun Maden’in Müşteri Destek Danışmanlığı’nı yapan Can Gazi, Kaltun Maden’in feldspat üretim sektörünün dünya genelinde en önemli aktörlerinden biri olduğunu belirterek “Profesyonel bakış açıları, yeniliklere ve tavsiyelere olan açık tutumları, teknoloji ve inovasyonu odak noktalarına koyabilmeleri sebebiyle ilk günden bu yana her iki şirketi de geliştiren bir ortaklık oluşturmuş durumdayız” diyor. Her iki firmanın vizyonları ve işe bakış açılarının paralel olduğunu da belirten Gazi şu ifadeleri aktarıyor: “Yeri geldiğinde Kaltun Maden personeli gibi hissettiğimiz gibi yeri geldiğinde de Kaltun Maden’i Borusan Cat’in çözüm ortağı olarak hissetmekteyiz. Bölgede ve sektördeki öncü firma olmaları, bize benzer işlerde önemli referans oluşturuyor. Bu ortaklığın değerini,gerek sektördeki diğer müşterilerimizle olan yakınlaşmamız gerekse kendi organizasyonumuzun gelişiminde her geçen gün daha iyi anlıyoruz.”

Kaltun Madencilik ekskavatör operatörü Servet Bozkurt: Cat 374 gücümüze güç katıyor

Kaltun Madencilik’te ekskavatör operatörü olarak görev yapan Servet Bozkurt, 1993 yılından bu yana firmada çalışıyor. Biri kız biri erkek iki çocuk babası olan Bozkurt 26

kaltun-madencilik-ekskavator-operatoru Servet BozkurtKaltun Madencilik ekskavatör operatörü Servet Bozkurt

yıllık tecrübeli bir operatör. Bu süreçte birçok farklı marka ekskavatör kullandığını belirten Bozkurt, şu an Cat 374 kullandığını belirtiyor ve şunları aktarıyor: “Cat 374 mükemmel bir makina. Bizim iş şartlarımızda yüksek verimlilik açısından beklentilerimizi karşılıyor. Ekonomik ve verimlilik açısından, yakıt açısından farkını kanıtlıyor. Diğer makinalara nazaran işimizde tüm kriterlerde bir adım önde olmamızı sağlıyor ve gücümüze güç katıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler