23 Eylül 23, Cumartesi

Kadınlar Sahada Daha Farklı Ve Yeni Fikirler Üretiyor

Pembe Baret köşemizin bu ayki konuğu Temsa İş Makinaları’nda 3 yıldır Komatsu markasından sorumlu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürlüğü’ne bağlı olarak Pazarlama İş Ortağı pozisyonunda çalışan Gizem Karakadı oldu. Karakadı, Temsa İş Makinaları’nın kadın çalışanlarına eşitlikçi yaklaşımının ve sağladığı destekleyici çalışma ortamının kendisi ve kadın çalışanlar açısından önemli bir avantaj olduğunu söylüyor.

Öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetimin ardından iş hayatına havacılık sektöründe satış uzman yardımcısı olarak başladım. 2016 yılından bu yana Temsa İş Makinaları’nın faaliyet gösterdiği sektörlerden biri olan iş makineleri sektöründe Komatsu Pazarlama İş Ortağı olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Global Pazarlama alanında yüksek lisans eğitimime de devam ediyorum.

Temsa İş Makinaları’ndaki görevinizden bahseder misiniz?

Temsa İş Makinaları’nda 3 yıldır Komatsu markasından sorumlu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürlüğü’ne bağlı olarak Pazarlama İş Ortağı pozisyonunda görev yapıyorum. Komatsu markasına ait tüm iletişim çalışmalarından sorumluyum. Dijital iletişimin yanı sıra konvansiyonel medya ilişkileri, iş ortağımız olan paydaşlarla iletişim ile paydaşlar nezdinde gerçekleştirilen etkinliklerin tasarlanması ve hayata geçirilmesi, raporlamalar ve analizlerinden oluşan 360 derece tüm pazarlama faaliyetlerinden sorumluyum.

Bir kadın olarak çalıştığınız kurumda dezavantajlar yaşadınız mı?

Ağırlıklı erkek çalışanlardan oluşan bir sektör olduğu muhakkak ancak işinize severek yaklaşmanız ve aynı zamanda konuya hakimiyetiniz sizin cinsiyetinizin ne olduğundan bağımsız başarınızı sağlıyor. Burada avantaj veya dezavantaj konusundaki en büyük faktör çalıştığınız kurumun kültüründen ve çalışma ortamından kaynaklanabilir. Temsa İş Makinaları’nın kadın çalışanlarına eşitlikçi yaklaşımının ve sağladığı destekleyici çalışma ortamının hem benim açımdan hem de diğer kadın iş arkadaşlarım açısından önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Şu anda iş makinaları sektöründe yer alan çok önemli bir firmada görev alıyorsunuz bu başarıyı neye borçlusunuz? Kariyerinizi taşımak istediğiniz noktalar neler?

İş hayatında mutlu ve başarılı olmanın yolunun kesinlikle sevdiğin işi yapmaktan geçtiğine inanıyorum. Gelecekte de pazarlama alanında ilerlemek, sektöre ve kendime yeni bakış açıları kazandırmak istiyorum. Bunun için çok okuyor, dinliyor, gözlemliyor ve tüm birikimlerimi hayata geçirecek projeler oluşturmaya gayret ediyorum.

Sektörde önemli bir firmada çalışan bir kadın olarak, sektördeki kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

İş makinesi sektöründe diğer tüm sektörlerde olduğu gibi müşterinin ihtiyaçlarını, beklentilerini çok iyi anlamak ve buna uygun çözümler üretmek gerekiyor. Müşteriyi en iyi şekilde anlamak için de işi mutfağında öğrenmek adına sahada vakit geçirmek ve sahanın sesini dinlemek oldukça önemli. Üstelik kadınlar olarak saha ziyaretleri esnasında alışılagelmiş bakış açılarından uzakta, daha farklı ve yeni fikirler ortaya çıkartabiliyoruz. Bizim sektörümüzde herhangi bir sürece kadın eli değdiği hemen fark ediliyor.

Ülkemizin şartlarından dolayı iş makineleri sektörüne adım atmaya, çalışmaya çekinen kadınlar için neler söylemek istersiniz?

Kadınlar olarak sektöre değer kattığımızı düşünüyorum. Erkek egemen algısı sadece bir algıdan ibaret o yüzden sektörde çalışmayı düşünen kadınların bu algıdan çekinmesine gerçekten hiç gerek yok. Toplumsal cinsiyet konusu ne yazık ki sadece iş makinesi sektöründe değil hala global olarak aşılamamış bir sorun. Ancak tüm kadınlar iş hayatında birbirine destek olduğu sürece bu sorunun aşılabileceğine inanıyorum.

İş ve inşaat makineleri sektöründe kadın çalışan sayısının azlığını neye bağlıyorsunuz? Bu sayının yükselmesi için neler yapılabilir? Temsa İş Makinaları olarak kadın çalışanlarınıza pozitif ayrımcılık uygulanıyor mu?

Kadın çalışanların, kadın yöneticilerin farklı bakış açıları sayesinde iş ve inşaat makineleri sektöründe farklılaştığımızı düşünüyorum. Temsa İş Makinaları’nda birçok süreçte erkek çalışma arkadaşlarımın desteğini kesinlikle hissediyorum. Ancak sektörde yer edinebilmek için pozitif ayrımcılığa gerek olduğunu düşünmüyorum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler