22 Haziran 24, Cumartesi

 İŞİM, KOSGEB öncülüğünde yerlileştirme çalışmalarına başladı

Türkiye’den tedarik konusunda yerlileştirme açılımı yapan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilileri, KOSGEB’in öncülüğünde İŞİM’in organizasyonuyla OSTİM’deki üreticilerle Ürün Yerlileştirme İkili İş Birliği Görüşmeleri gerçekleştirdi.

İŞİM (İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi), Japon lastik üreticisi Sumitomo Rubber Industies LTD’nin Türkiye’de Abdulkadir Özcan A.Ş. (AKO) ortaklığında üretim yapan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, lastik üretiminde kullanılan makine ve ekipman parçalarının ülkemizden tedariği konusunda KOSGEB öncülüğünde yerlileştirme çalışmalarına başladı.

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz, İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu,  Sumitomo Rubber AKO Mühendislik Departmanı Genel Müdürü Manasori Tamaki, Sumitomo Rubber AKO Satın Alma Departmanı Müdürü Murat Akman, İŞİM üyeleri ve OSTİM’li üreticiler katıldı.
İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu, kamu desteği ve özel sektör iş birliğiyle yerlileştirme ve millileştirme çalışmaları için kamu kurum ve kuruluşlarıyla yakın iş birliği içinde olduklarını söyledi. Saraçoğlu, kümelenme olarak KOSGEB koordinasyonunda düzenledikleri Ürün Yerlileştirme İkili İş Birliği Görüşmeleri etkinliğinin hem Sumitomo Rubber AKO hem de küme üyesi firmalara fayda sağlayacağına inandığını kaydetti.

Parçaların yerlileştirilmesi büyük fayda sağlayacak

Sumitomo Rubber AKO Mühendislik Departmanı Genel Müdürü Manasori Tamaki, şirketin Türkiye’de 2015 yılında faaliyetlerine başladığını belirterek, üretime devam edebilmelerinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla yerli firmaların destek ve iş birliğinin katkısı olduğunu dile getirdi. Lastik üretiminde kullanılan yüksek hassasiyetli parçaların bazılarının Japonya’dan ithal edildiğine dikkat çeken Tamaki, “Bu parçaların Türkiye’de yerlileştirilmesi ile birlikte hem teslim süresinin kısalması, hem parçaların ülke içindeki üretimiyle şirketimiz büyük oranda fayda sağlayacak” dedi.

KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz, yerlileştirme çalışmalarında firmaların ihtiyaç duyabilecekleri destekleri öncesinde belirleyerek, destek süreçlerini planlayabileceklerini ve mümkünse yeni bir çağrıya çıkarak firmaları destekleyebileceklerini kaydetti.

 

Sumitomo Rubber AKO’nun sorunlarına çözüm OSTİM’de

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’i; üretim kapasitesi, çözüm odaklı kabiliyetleri ve yetenekleri ile Türkiye’nin en geniş havzası olarak niteledi. OSTİM’in iş ve inşaat makineleri sektöründe Türkiye ve yakın coğrafyada önemli bir konuma sahip olduğunu dile getiren Orhan Aydın, OSTİM firmalarının dünya standartlarında, uluslararası şirketlere iş yaptıklarını vurguladı. Aydın, şunları söyledi: “Sumitomo Rubber AKO’ya hitap edebilecek ve sorunlarının çözümünde muhatap olabilecek en organize topluluk OSTİM. İŞİM, sizin sorunlarınızı algılayıp sahada çözebilecek çok önemli bir kümelenmemiz. Firmanızın sorunlarının çözümü için OSTİM’de bütün kabiliyetlerimizi ve ekosistemimizi harekete geçiririz. Sorununuzu bize bildirmeniz yeterli.” Konuşma ve yapılan sunumların ardından Sumitomo Rubber AKO teknik ekibi ve satın alma grubu, 40’ın üzerinde OSTİM firması ile ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler