22 Eylül 23, Cuma

  İş ve maden makinalarında faydalı bir özellik: TERSİNİR FAN

Makinaların, zorlu sahaların ve şartların getirdiği olumsuzluklardan korunabilmesi, makina, ekipman ve komponent ömürlerinin uzatılabilmesi ve sürekli üretken kalabilmeleri için hem ana üretici firmalar hem de diğer üretici ve tedarikçi firmalar özel çözümler, opsiyonlar sunmaktadır.
Bu özel çözüm ve opsiyonlardan biri de yazımızda bahsedeceğimiz, radyatörlerin temizlenmesini sağlayarak tıkanmasını önleyen ve genel adı ile TERSİNİR FAN olarak bilinen özelliktir.

 

Günümüzde iş ve maden makinalarının/ekipmanlarının her şantiyede kullanımı artık bir zorunluluk haline gelmiştir. İster şehir içinde yapılan herhangi bir kazı, hafriyat, yıkım, peyzaj işi olsun, ister bir yol şantiyesi ya da geri dönüşüm tesisi olsun, ister tarım ve orman faaliyetleri olsun isterse de herhangi bir maden sahası olsun bu makinalardan/ekipmanlardan her tipte, büyüklükte, güçte ve özellikte görmek mümkündür ve kullanılan tüm bu makinalar ve ekipmanlar en zorlu koşullara ve uygulamalara bile dayanabilecek şekilde dizayn edilip üretilmektedirler. Bu makina ve ekipmanların zorlu sahaların ve şartlarının getirdiği tüm olumsuzluklardan korunabilmesi, makina, ekipman ve komponent ömürlerinin uzatılabilmesi ve sürekli üretken kalabilmeleri için hem makina ve ekipman ana üretici firmalar hem de diğer üretici ve tedarikçi firmalar özel çözümler, opsiyonlar sunmaktadırlar.
Bu özel çözüm ve opsiyonlardan biri de yazımızda bahsedeceğimiz, radyatörlerin temizlenmesini sağlayarak tıkanmasını önleyen ve genel adı ile TERSİNİR FAN olarak bilinen özelliktir. Artık sektörde tüm iş, makina, ekipman sahiplerinin ve işletmelerin önemini anladığı, satın alma aşamasında ya da hemen sonrasında talep ettiği (ki satış sonrası opsiyonu olarak tedarik edilebiliyor), sahada sıklıkla kullanılmaya başlanan ve faydasının net bir şekilde görüldüğü bu çözüm ve opsiyonu gelin hepbirlikte yakından inceleyelim.

Komatsu lastikli yükleyicilerde tersinir fan özelliği standart olarak kullanıcıya sunulmaktadır.

Makina performansını etkiler

Zorlu şartların değişmez parametrelerinden biri pek tabi ki TOZ ve türevleridir (türevlerden kasıt beton, kil, balçık, atık madde, çöp, saman, talaş vb). Toz ve türevleri; hava, klima ve kabin filtreleri vasıtası ile makinaların kabin içi ve dizel motorlarından uzak tutulsa bile makinaya tutunduğu bir diğer alan motor soğutma suyunun, yağların (hidrolik, şanzıman vb.), klima gazının ve şarj havasının soğutulduğu RADYATÖRLER’dir. Toz ve türevleri radyatörlere tutunduğu andan itibaren radyatörler üzerinde birikir ve düzenli temizlenmediği takdirde zamanla radyatörler üzerinde kir tabakası oluşturarak tıkanıklığa yol açarlar ve radyatörlerin soğutma kapasitelerini düşürürler. (ÇALIŞMA ÖNCESİ OPERATÖR KONTROLLERİ 1-2 yazılarımıza göz atabilirsiniz- Formen Dergisi 56-57. Sayıları (Şubat- Mart  2021) Tıkanmış bir radyatör asli görevini olan soğutma işlemini verimli bir şekilde yerine getiremediği için makina performansı önemli derecede düşerken, ilk etapta çekiş, kazı ve yükleme performansı azalır yani dolaylı olarak üretkenlik azalır, yakıt sarfiyatı ve gürültü seviyesi artar. Tıkanıklığın devamı yani temizlenmemesi halinde ise radyatörlerin bağlı bulunduğu komponentlerde -ki burada en başta MOTOR gelmektedir- hararet oluşur. Komponentler telafisi çok pahalıya mal olacak hasarlar alırlar. Günümüzdeki tüm işletme maliyetlerinin düzensiz ve hızla arttığı bir ortamda ekstra çıkacak herhangi bir maliyet işletmeler için oldukça negatif bir durumdur.

Cleanfix çift taraflı fanlar

Tüm makinalar için standart olmalı

Hem manuel hem de otomatik olarak çalışabilen hidrolik tersinir fanlar sayesinde operatörler kabinden ayrılmadan, radyatörlerin tozdan arındırılma işlemini tek tuş ile kolayca ve günlük düzenli olarak yapabilmektedir. Böylece radyatörler olması gerektiği gibi çalışacak ve yukarıda bahsi geçen olumsuz sonuçlar ile karşılaşılmayacaktır. Özellikle Maden, Orman, Yıkım, Tarım, Geri Dönüşüm gibi riskli alanlarda çalışan tüm makinalar için standart olması elzem bir çözüm ve opsiyon olduğunu hem satış sonrası hizmetlerin her kademesinde hem de sahada uygulama mühendisi olarak çalışmış ve olumsuz sonuçlarını görmüş biri olarak belirtmek isterim.
Bu opsiyon, makina ve ekipman ilk alımında orijinal fabrika montajlı tedarik edilebileceği gibi makina ekipman alımından hemen sonra da tedarik edilebilir. Satış sonrasında bu ürünün tedariği ve hizmeti konularında ülkemizde faaliyet gösteren bir çok hidrolik firması mevcuttur.
Bu hidrolik, standart tersinir fan çözümlerine  ek olarak hidrolik-pnömatik, çift taraflı, fan kanatları ters çevrilebilir teknoloji kullanan CLEANFIX (https://cleanfix.org/tr) gibi ürünler de Türkiye pazarında mevcuttur. Sayfalarını incelemenizi tavsiye ederim.

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler