22 Haziran 24, Cumartesi

İş ve inşaat makineleri sektörünün stratejileri OSTİM’de konuşuldu

İş ve İnşaat Makineleri Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda iş makineleri alanında yerli malı kullanımı ve sektörün gelecek vizyonu ve finans çözümü ele alındı. Yapılan değerlendirmelerde yerli malına olan güvenin arttığı belirtildi. Ayrıca küresel pazarlardaki rekabetin üretimde daha verimli olmayı zorunlu kıldığı, kamu ve özel sektör ile üniversitelerin teknoloji geliştirmede iş birliği yapmaları gerektiğinin altı çizildi.

Ankara sanayisine ilişkin politika ve stratejilerin belirlenmesi, sorunların tartışılması ve çözüm önerilerinin üretilmesi amacıyla oluşturtulan Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK), İş ve İnşaat Makineleri Sektörü Değerlendirme Toplantısını OSTİM Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Ankara Sanayi Odası (ASO), OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) ve OSTİM Teknik Üniversitesi’nin destekleriyle düzenlenen etkinlikte; yerli makine üreticileri, akademisyenler, finans sektöründen temsilciler ve bürokratlar sektöre ilişkin tespitleri ve çözüm önerilerini paylaştılar. Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Ankara Vali Yardımcısı Cihangir Güler, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammed Polat, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, bakanlıkların üst düzey bürokratları ve İŞİM Kümelenmesi üye firmaları katıldı. Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammed Polat, toplantıda taraflardan alınacak önerilerle sektöre küresel düzeyde ivme kazandırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Kalkınmak için kamu ile iş birliği gerekli

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, SANTEK toplantısı ile üniversite, kamu ve üniversite iş birliğinin somut olarak görülecek bir ortamın oluştuğunu vurguladı. Kümelenmenin felsefesinin de kamu, üniversite ve özel sektörün bir araya gelerek ülkenin sorunlarına çözüm üretmek olduğunu dile getiren Aydın, “Üçümüz bir araya gelmediğimiz sürece firmaların gidebileceği yer sınırlı. Kamu politikaları bizimle beraber konuşmazsa onlarında yaptığı politikalar sahaya inmez. Üniversitelerde sanayinin sorunlarına çözüm odaklı çalışmalar yapmazsa onların emekleri de boşa gider” mesajını verdi. “Kamu kurumlarıyla iş birliği yapmamız gerekiyor” diyen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun çok güzel örnekleri var. Bunun mücadelesini de toplu bir şekilde veriyoruz. Firmalar tek başına bu mücadeleyi veremiyor. Dolayısıyla bu kümelenme çok önemli. İş birliği güç birliği ve ortaklaşa rekabetin sağlanması için bu yapılanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

“Yerli malına güvenmeliyiz”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Türkiye’deki teknoloji ve cari açığa dikkat çekerek, “Amacımız daha çok üretip daha yüksek katma değerli ürünler üretip daha fazla ihracat yaparak Türkiye’nin her yıl cari açık verip başkalarının tasarruflarına muhtaç olmayacak, şekilde ekonomik bağımsızlığını kazanabilmesidir” dedi. Referans eksikliğinden dolayı, belediyelerin ve diğer kamu kuruluşlarının yabancı markalı ürünleri satın almayı tercih edebildiklerine dikkat çeken ASO Başkanı, yerli malına güvenilmesi gerektiğini dile getirdi. Özdebir ayrıca, şunları söyledi: “Bundan sonraki işimiz daha kolay. Firmalarımız artık öz güvenlerini kazanmaya başladı. Artık ‘en iyisini yabancılar yapar’ kompleksinden kurtulmaya başladık”. Ankara Vali Yardımcısı Cihangir Güler ise, Ankara sanayinin teknoloji hamlesini hızla yükselterek, ihracatını da her geçen gün artırdığına ve Başkentin vizyonunu değiştirdiğine dikkat çekti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Hasan Büyükdede konuşmasında, Ankara’nın, sadece siyasi bir başkent değil aynı zamanda sanayi bölgelerinin, teknoparkların, üniversitelerin, kümelenmelerin, araştırma merkezlerinin ve uluslararası kuruluşlarının da başkenti durumunda olduğunu kaydetti. Büyükdede, küresel pazarlardaki rekabetin üretimde daha verimli olmayı zorunlu kıldığını belirterek, kamu ve özel sektör ile üniversitelerin teknoloji geliştirmede iş birliği yapmaları gerektiğini söyledi. Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İzleme Değerlendirme ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Abdullah Ozan İş ve İnşaat Makineleri Sektör Ön Değerlendirme Anket Sonuçlarını sundu.

Sektörün gelecek vizyonu konuşuldu

Programın devamında “İş Makineleri Sektörü Yerli Malı Kullanımı” ve “Sektörün Gelecek Vizyonu ve Finans Çözümü” konulu iki panel düzenlendi. OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek moderatörlüğünde gerçekleştirilen birinci panelde Sanayi Bakanlığı Sanayi Analizleri ve İşbirlikleri Daire Başkanı İbrahim Kütük, Karayolları Genel Müdürlüğü Makine İkmal ve Bakım Daire Başkanı Mahmut Ziya Sarı, Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Ekin, Kamu İhale Kurumu Grup Başkanı Bülent Büber ve Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreteri Hasan Yalçın “İş Makineleri Sektörü Yerli Malı Kullanımı” hakkında bilgilendirme yaptı. OSTİM Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demiral Akbar moderatörlüğünde gerçekleştirilen ikinci panelde ise İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Emrah Baydemir, Vakıfleasing Genel Müdürü Mustafa Erdin, Türkiye İhracat Kredi Bankası Ankara Şube Müdürü Sadiye Yıldız, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gülizar Yavaş ve OSTİM İŞİM Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Beltan Saraçoğlu ve Pi Makine Genel Müdürü Hacı Sarı “Sektörün Gelecek Vizyonu ve Finans Çözümü” hakkında bilgilendirme yaptı. Program kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile birlikte katılımcılar, OSTİM Teknik Üniversitesi yerleşkesinde sergilenen İŞİM üyelerinin makinelerini inceleyerek üreticilerden bilgi aldı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler