13 Haziran 24, Perşembe

İş makineleri sektöründe geri dönüşsüz yeni bir dönem-II

STAGE V / TIER 4 Final emisyonlarına uyumlu motorlar ve makineler
BÖLÜM 2: Nasıl?

Emisyonların azaltılmasına yönelik kullanılacak sistemlerin hangi komponent ve parçalardan oluştuğuna ve ne işe yaradıklarına şimdi gelin hep birlikte göz atalım.

Sistem Parçaları ve Fonksiyonları :

  • Değişken Geometrili Turbo Şarj

Açısı değişebilen kanat yapısı sayesinde, yüksek devirlerde olduğu gibi düşük devirlerde de motora ihtiyacı olan hava akışını sağlar. Verimli bir çalışma için (pasif ve aktif rejenerasyon) gereklidir.

  • DOC- Dizel Oksidasyon Katalizörü

Dizel Oksidasyon Katalizörü; hidrokarbon, azot oksit ve karbonmonoksiti oksijen ile reaksiyona sokarak su ve karbondioksite dönüştürüp sistemden atılmasını sağlar.

2 CO + O2 → 2 CO2

                        CxHy + (x+y/4) O2 → x CO2 + (y/2) H2O

2 NO + O2 → 2 NO2

  • DPF- Dizel Partikül Filtresi

Dizel motorlarda yanma sonucunda doğal olarak oluşan Partikül Maddeleri (PM) (kurum&is)  azaltmak amacı ile egzoz sistemine ilave edilen bir filtredir. Filtrede biriken kurum&is rejenerasyon adı verilen yüksek sıcaklık oluşturma temelli bir proses ile yakılarak küle çevrilir. Üretici tarafından belirtilen aralıklarda temizlenir yada değiştirilir.

  • AdBlue – Gaz, karışım Çemberi

Adblue sıvısı ve işlem görmekte olan egzoz gazının karıştırıldığı parçadır.

  • AdBlue sıvısı enjektörü

Karışım çemberi içine AdBlue sıvısı püskürten motordan bağımsız ayrı bir enjektördür.

  • SCR – Seçici Katalitik İndirgeme

Dizel motorların tarafından ürettiği azot oksit emisyonlarını minimum seviyeye çeken sistemin genel adıdır.

NOx ve NH3  yani azot oksitler ve amonyak (doğaya zararlı bileşenler) N2 ve H2O Nitrojen ve Suya çevrilir. ( İşlemi çok kabaca tarif ediyorum)

  • AdBlue sıvısı

AdBlue® (DEF) üre kristalleri (% 32,5) ve damıtılmış sudan (% 67,5) oluşur. Şeffaftır, berraktır ve hafif bir amonyak kokusuna sahiptir. AdBlue® (DEF) tehlikeli olarak kabul edilmez, ancak yine de dikkatle kullanılmalıdır. Özellikle bakır ve alüminyum için çok aşındırıcıdır. Bu nedenle sıvının elektrik kabloları ve bileşenlere dökülmesinden kaçınılmalıdır. AdBlue® ( DEF ), yakıt deposundan tamamen ayrılmış ayrı bir depoya doldurulur. AdBlue® (DEF) yakıta, yakıt da  AdBlue® (DEF)’ya karıştırılamaz- karıştırılmamalıdır.

Adblue tankı

AdBlue sıvısının depolandığı, içinde AdBlue kalitesini ve seviyesi ölçen sensörlerin bulunduğu ve donmaya karşı kendi ısıtma sistemine haiz tanktır.

  • PM ve NOx ve diğer sensörler

İşlem sonunda dışarı atılan egzoz gazı içindeki azot oksit ve PM miktarını ölçen sensörler ve sisteme ait diğer sensörler.

Komatsu Stage V / Tier4 Final Engines

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler