22 Eylül 23, Cuma

İnnometal’in üretim serüveni yeni teknolojilerle devam ediyor

İnnometal Genel Müdürü Ufuk Usta

Kuşaklardır üretim serüveni içinde olan İnnometal, geçmişten gelen birikimini yenilikçi yaklaşımlarla ve günümüz teknolojisi ile harmanlayarak üretmeye devam ediyor. İnnometal Genel Müdürü Ufuk Usta ile üretim sürecini ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğinin firmalarına katkısını konuştuk.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. İş hayatına 2006’da farklı yapılardaki aile şirketlerimizde başladım; bu kurumlarda Firma Yönetim Temsilciliği, Kurumsallaşma, ISO sistem çalışmaları ve ERP yapılandırması görevleri aldım.  2010’dan sonra aile şirketlerimizden birinde Genel Müdürlük ve yine diğer şirketimizde de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 2017’den sonra ise aile içinde yeni bir oluşum ile aile şirketimiz olan İnnometal A.Ş.’nin kurucularından oldum ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevine başladım.

Firmanızı geçmişten günümüze gelişimiyle anlatır mısınız?

Kuşaklardır üretim serüveni içinde olan İnnometal ailesi, isminde de bulunan metal ile dedelerimizin mesleği sıcak demirciliğin örs ve çekiçle yapıldığı günler kadar eski dönemlerde tanışmış ve bu birikimini yenilikçi yaklaşımlarla ve günümüz teknolojisi ile sürdürmektedir. Ailemiz bölgede su değirmeni kurma ve işletme faaliyetlerine 1950’lere kadar devam etmiş, devamında, dizel un değirmenleri kurma ve işletme, kağnılara aks imali, elle ve at ile çalışan su tulumbaları üretimi sürdürülmüştür. 1960’lardan sonra benzinli ve dizel su motorlarının bakım-onarım ve yedek parçaları imalatı, motorlu taşıt bakım onarım ve yedek parçacılığı, av tüfeği sektörüne yedek parça imalatı, torna ve kaynak isçiliği 1990’lara kadar devam etmiştir. Sonrasında yine aile iştiraki firmamızda Huğlu’daki fabrikalarımızda metal sanayiinin farklı kollarında imalatlar yapmış ve yine iştiraki firmalarda savunma sanayisine muhtelif parçalar, medikal sektörüne muhtelif parçalar, motor krank imalatı ve av tüfeği gibi farklı kollarda imalatlar yapmıştır. Bu sebeple alüminyumdan titanyuma, demir dışı metallerden yüksek vasıflı çeliklere kadar farklı malzemelerle imalat tecrübesine sahiptir. Burada, yıllardır tecrübe sahibi olduğumuz inşaat ve iş makinaları sektöründe, ülkenin öncü üretim kapasitesine sahip firmalarından biri olma vizyonu ile yatırımlarımıza devam etmekteyiz.

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?

1-40 ton arasında sınıflandırılmış iş makinalarının ataşmanlarının dakikalar içinde değiştirilmesine olanak sağlayan Hızlı Değişim aparatlarını hem hidrolik hem mekanik kilitleme sistemi alternatifleri ile üretmekteyiz. Ürünlerimiz Avrupa’nın ana iş makinası imalatçılarının fabrika montaj hatlarına gitmektedir.

Üretim tesislerinizin detaylarını paylaşır mısınız?
Firmamız Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet göstermektedir, toplam açık alanımız 35.000 metrekare olup, toplam kapalı alanı 17,000 metrekare olan 8 farklı tesis inşa edeceğiz. Hali hazırda 7,000 metrekare kapalı alanı bulunan 3 tesisimizde faaliyetimiz sürmektedir. Yaptığımız son yatırım ise, çelik döküme ihtisaslaşmış modern bir dökümhane ve tam otomasyonlu ısıl işlem fırınının devreye alınmasıdır.  Üretimin her aşamasında enerji verimli teçhizatlar kullanan İnnometal doğaya saygı bilinciyle tükettiği enerjinin tamamını yenilenebilir enerjiden sağlamayı hedeflemektedir. Bu çerçevede 1. Etabı tamamlanarak devreye alınan güneş enerjisi tesisi ile halihazırdaki tüketiminin tamamı da buradan karşılanmaktadır.

Referans müşterilerinizden ve ihracat çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

Avrupa’da üretim yapan, Kubota, Wacker-Neuson, Bobcat gibi firmalarımın üretim hatlarına montaja ürün göndermekle birlikte yurt içinde ise MST İş ve Tarım Makinaları San. ve Tic. A.Ş ile çalışmaktayız. İnşaat iş makinaları sektörü için 900.000 kg hammadde kullanıyor ve her yıl ortalama 20,000 adet ürünü üretiyor ve çoğunluğunu Almanya’ya ihraç ediyoruz. Halihazırda ürettiğimiz ürünlerin %95’i Avrupa pazarında, inşaat ev iş makinaları sektörünün en büyükleri için montaj hatlarına ve OEM olarak sunulmaktadır.

İŞİM Kümelenmesi ’ne ne zaman ve neden üye oldunuz?
Sektörümüzün en önemli oluşumlarından olan İŞİM Kümelenmesi bünyesinde yenilikçi yaklaşım ve iş birliklerimizi geliştirerek ulusal ve uluslararası rekabet güçlerimizi arttırmamızda katkılar sağlamaktadır. Ayrıca sektörümüzün ülkemizde, dünya ile entegrasyonunun sağlanması ve gelişmiş ülkeler ile aynı standartlarda üretim ve pazar kalitesinin sağlanmasına önemli katkıları vardır.

İnnometal Makina’yı ürün kalitesi ve rekabet koşulları açısından değerlendirir misiniz?

 • Hızlı değişim sistemlerimizin ana gövdesi yüksek mukavemetli, ıslah ısıl işlemi yapılmış çelik dökümdür.
  •Hassas CNC tezgahlarda çok dar toleranslarla üretimlerimiz yapılmaktadır.
  •Mekanizmadaki parçalar, maruz kalacağı yükler göz önüne alınarak uygun malzeme/ısıl işlem/kaplama teknikleri ile üretilmektedir.
  •Arm mesafesini sistemimizde minimum seviyededir; bu da koparma gücünde minimum kayıp ve yakıt ekonomisi sunmaktadır. Kinetik enerji kaybı minimumdur.
  •Sistemin makinaya montajı çok pratiktir. Değişimin bir dakikanın altında güvenle tamamlanır.
  •Kullanım ömrü diğer sistemlere göre çok uzundur.
  •Sürekli yay baskısı zamanla kullanıma bağlı oluşacak boşlukları telafi etmektedir.
  •Mekanik ve Hidrolik kilitleme sistem alternatifleri mevcuttur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler