22 Haziran 24, Cumartesi

İlkay Makina, ürün kalitesi ile büyüyor

İş makinaları yedek parça temini ve satışı dışında, hidrolik çelik boru imalatında da uzmanlaşan İlkay Makina, iş makinaları endüstrisinde yaşanan hızlı gelişmelere ve teknolojik değişimlere uyum sağlayabilmek, ulusal ve uluslararası projelerde yer alabilmek için araştırma ve geliştirme faaliyetlerini de yürütüyor. İlkay Makina Yöneticisi İlkay Üge ile tüm bunları ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğini konuştuk.

İlkay Makina Otomotiv Ltd. Şti. Yetkilisi İlkay Üge ile firma faaliyetlerini ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğini konuştuk. Üge, İlkay Makina’nın 1994 yılında başlayan faaliyetlerinin temeli aslında biraz daha geriye, Ankara İskitler’deki iş makinacılarının bir okulu sayılan Öğün Han ve Örnekhan’da 1983 yılına kadar gittiğini belirterek “İş makinası yedek parça tedariki ile başlayan faaliyetleri daha sonraları üretimin de devreye girmesiyle Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) artan bir ivme ile devam etmiştir” dedi.

Ürün çeşitliliği Ar-Ge ile artıyor
İlkay Makina’nın gelişim sürecini de özetleyen Öge şu bilgileri aktardı: “Firmamız 2011’den bugüne faaliyetlerini olağan üstü bir başarı ile sürdürmektedir. Üretim, ihracat ve iç pazar satışlarında çok olumlu gelişmeler yaşayan İlkay Makina iş makinaları yedek parça temini ve satışı dışında, hidrolik çelik boru imalatında da uzmanlaşmıştır. İlkay Makina olarak 2009’dan 2019 yılına kadar yapılan faaliyet planı kapsamında uluslararası ticari ve üretim iş birliklerinin artırılması, Ar-Ge Merkezi’nin kurulması, komple ve yüksek basınca dayanıklı hidrolik çelik boru üretimi çalışmaları başarı ile tamamlandı. Firmamız; iş makinaları endüstrisinde yaşanan hızlı gelişmelere ve teknolojik değişimlere uyum sağlayabilmek, ulusal ve uluslararası projelerde yer alabilmek için araştırma ve geliştirme faaliyetlerini hızlı bir şekilde yürütmektedir. Yurt içi yedek parça ve ihracat pazarlarını geliştirmek amacı ile ürün çeşitliliğini artırmış ve daha da artırmayı hedeflemektedir.”

Üretim tesisleri
İlkay Makina’nın üretim faaliyetleri hakkında da bilgi veren Üge “Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikamızda 2000 metrekare kapalı alanda Isıl İşlem Tezgahı, Döküm Makinaları, Fırın ve Ocak Cihazları yer almaktadır. OSTİM’de bulunan 500 metrekare atölyemizde ise Torna Tezgahları, Boru Kesme ve Bükme Makinaları, Hortum Kesme ve Soyma Makinası, Hortum Kafa Basma Makinası, Endüstriyel Matkap Cihazları bulunmamaktadır” şeklinde konuştu. Üge’nin verdiği bilgilere göre firma bünyesinde 8 beyaz yakalı, 35 mavi yakalı personel ile çalışmalar yürütülüyor. İş Makinaları Yedek Parçaları sektöründe uzmanlaşan firmanın müşteri portföyünde inşaat ve madencilik sektöründe öncülük eden birçok firma bulunuyor.

“Ürünlerimizin arkasındayız”
Yurt içi pazarın yanı sıra Azerbaycan ve Gürcistan’a yönelik ihracat faaliyetleri bulunduğunu da belirten Üge satış sonrası hizmetler ile ilgili ise şunları aktardı: “Kalitesinden ve mukavemetinden emin olduğumuz ürünlerimizin satış sonrasında garanti sürecini son derece aktif şekilde yürütmekteyiz. Ürünlerimize kefil olmakla birlikte, her türlü rekabete hazırız. Rekabetin yanında bizlerden destek almak isteyen firmalara da her türlü desteği sağlama noktasında son derece istekliyiz.”

Kümelenmenin faydaları
Pazara sundukları ürünlerin farklılaştığı noktalara ilişkin bir değerlendirme de yapan Üge, “İş makinalarında kullanılan hidrolik boruları ülkemizde imal eden 2 firmadan biriyiz. Ancak hidrolik dışında kullanılan iş makinaları borularını firmamızdan başka üreten bir ikinci firma bulunmamaktadır. Bu durum bizim haklı bir gurur yaşamamıza sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı. Sektöre dair standart ürünlerin imalatını gerçekleştirdiklerini söyleyen Üge, sektör dışından gelecek standart dışı taleplere arzda bulunmak konusunda ise daima hazır olduklarını söyledi. Son olarak İŞİM Kümelenmesi üyeliğine ilişkin de yorumlarını paylaşan Üge, “Kümelenme çalışmaları ile birlikte sektörümüzde faaliyet gösteren firmalarla diyalog kurduk; misyon ve vizyon noktasında birçok kazanım sağladık” dedi.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler