11 Nisan 24, Perşembe

Hyundai, ilk hidrojen yakıt hücreli lastikli ekskavatör HW155H’yi sergiliyor

Hyundai, Bauma’da hidrojen yakıt hücreli ilk tekerlekli ekskavatörü tanıtıyor. Sıfır egzoz emisyonu ile çalışması için elektrik gücü sağlayan bir hidrojen yakıt hücresi ile donatılmış olan makine sadece on dakika içinde şarj edilebiliyor. Hyundai, Güney Kore, Gyeonggi-do, Yongin-si’deki Mabuk Araştırma Merkezinde Hyundai Motors ve Hyundai Mobis ile bir Mutabakat Zaptı imzalayarak 2020’de hidrojen yakıt hücreli bir aktarma organı geliştirmeye başladı. Üç şirket, önümüzdeki yıllarda forkliftlere ve orta/büyük ekskavatörlere güç sağlamak için bir hidrojen yakıt hücresi geliştirmeyi taahhüt etti.
Dizel motorun makineye güç sağlamak için bir hidrolik pompayı çalıştırdığı geleneksel tekerlekli bir ekskavatörden farklı olarak, hidrojen ekskavatörü, elektrik enerjisi üreten üst yapının arkasına monte edilmiş bir yakıt hücresine sahip.

Yakıt hücresi, depolanan hidrojen ve havada bulunan oksijen arasındaki kimyasal reaksiyona dayanıyor. Yakıt hücresi yığını, bu enerjiyi kullanılabilir elektrik gücüne dönüştüren bir invertör ile bu reaksiyondan elektrik enerjisi üretiyor. Hidrojen, açık deniz rüzgarı gibi yenilenebilir enerji kullanılarak üretildiğinde, bu inanılmaz derecede düşük karbonlu bir güç aktarma organı oluşturuyor. Bu makinenin önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde ticari olarak temin edilebileceğini belirten firma  yetkilileri  karbonsuz bir dünya için hidrojenle çalışan ilk ekskavatörün geliştirilmesinin çok heyecan verici olduğunu ve bu teknolojiyi geliştirmeye ve daha da iyileştirmeye devam edeceklerini belirtiliyorlar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler