30 Kasım 23, Perşembe

Hyundai Doosan Infracore, hidrojen motorların seri üretimine geçecek

Hyundai Doosan Infracore (HDI), içten yanmalı hidrojen motorlarının tasarımını tamamladıktan ve prototipi piyasaya sürdükten sonra motor gelişimini hızlandırıyor. HDI tarafından geliştirilmekte olan hidrojen motoru, 300 kW (402 HP) güç çıkışı ve 2000 dev/dak’da 1700 Nm tork üreten 11 litre sınıfı bir motor. Sıfır CO² (1 g/kwh’nin altında) ve Sıfır Etki Emisyonunu karşılamak için emisyonun mevcut seviyeye %90 oranında düşürülmesini gerektiren Tier 5 / Stage 5 / Euro 7 düzenlemelerini karşılıyor.

Hidrojen motorları, düşük saflıkta hidrojenle çalışıyor, bu da onları dayanıklı, ekonomik ve yoğun enerjili yapıyor. 10 dakikalık tek bir şarjla 500 km’ye kadar yol alınabiliyor ve araç fiyatı ve bakım maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda yakıt hücrelerine veya akü paketlerine göre %25-30 daha ekonomik.

HDI, maliyetleri azaltmak ve ticarileşmeyi hızlandırmak için mevcut motor teknolojisinden ve tesislerinden yararlanmayı planlıyor. Yeni hidrojen motorları, 2024 yılına kadar onaylanmak üzere kamyonlar ve büyük otobüsler gibi ticari araçlara ve inşaat ekipmanlarına uygulanacak. 2025 için ise tam ölçekli seri üretim planlanıyor.

HDI, Mart ayında ABD’de düzenlenecek ConExpo 2023’te H2ICE, EV pil paketleri ve takılabilir tam hibrit güç aktarma organları dahil olmak üzere çeşitli ürünleri sergileyecek. HDI’nin Motor Departmanı Başkanı Kim Joong-soo, “Hidrojen içten yanmalı motorlar, kamyon, otobüs ve iş makineleri gibi orta ila büyük boyutlu ticari araçlarda ve orta ila büyük boyutlu güç jeneratörlerinde kullanılacaktır. Giderek katılaşan karbon emisyonu düzenlemelerine uygun olarak yeşil hidrojenle ilgili teknolojiler geliştirerek çevre dostu pazara yanıt olarak karbon nötrlüğü gerçekleştirmek için azami çabayı göstereceğiz” dedi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler