11 Nisan 24, Perşembe

“Hitachi, teknolojisi ile sektöre öncü ve örnek oluyor”

Hitachi İş Makinaları Orta Doğu Başkanı Manabu Arami, küresel pazar, Türkiye pazarı ve ENKA Pazarlama’ya ilişkin değerlendirmelerini Formen dergisi ile paylaştı. Müşteri beklentilerini aşan yüksek kalitede teknolojiler, ürünler ve hizmetler sunarak müşteri sadakatini sağlayan premium bir marka olarak gelişmeye devam edeceklerini söyleyen Arami, ENKA Pazarlama’nın gelişmiş teknik bilgisi ve müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı ile Türkiye’nin lider firması olduğunu da sözlerine ekledi.

Hitachi’nin küresel pazardaki konumu hakkında kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Biz HCM dünyanın en büyük inşaat ekipmanı üreticilerinden biriyiz. 70 yıllık üretici geçmişimizle, tüm dünyaya yol ve inşaat boyutu ekipmanlar sunmaktayız. Madenler için dünyanın en büyük 800 tonluk hidrolik ekskavatörleri ve dizel motor ile tahrik edilen jeneratörün ürettiği elektrik ile çalışan kaya kamyonlarımız mevcut. Tarım alanları ve şehircilik uygulamalarında kullanılan mini ekskavatörlerimiz ve kompakt ekipmanlarımız , farklı özeliklerde olan Türkiye’deki pek çok mermer ocağında da çalışan lastik tekerlekli yükleyicilerimizi müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. En önemlisi tartışmasız gücü ile ünü olan hidrolik ekskavatörlerimizi üretmekte ve servis desteği vermekteyiz.

Pandeminin hem Hitachi hem de genel olarak inşaat makineleri sektörü üzerindeki etkileri hakkında bir değerlendirme yapabilir misiniz?
HCM’nin hakim olduğu tüm önemli pazarlarda, inşaat ekipmanı pazarının koşulları toparlanıyor ve samimi olmak gerekirse şu anda öngörebileceğimizden daha iyi seviyede gelişiyor. Madenler yeniden açılıyor ve faaliyete geçiyor. Madencilik operasyonları hız kazandıkça ve müşterilerin yatırım yapma istekleri arttıkça, madencilik ekipmanı talebi artıyor.

Yakın gelecekte iş makinaları sektöründe hangi trendlerin öne çıkmasını bekliyorsunuz?
Küresel ısınma gibi küresel sosyal ve çevresel sorunlara yanıt verecek, teknoloji ve ürünlerin daha çok geliştirilmesini bekliyoruz. Bizler de bu alanda Net SIFIR emisyon, geri dönüşüm odaklı iş modelleri üzerinde çalışıyoruz.

İş makineleri sektöründe rekabet hangi alanlarda yoğunlaşıyor?
Dünyanın sürdürülebilir bir büyüme elde etmesi için karbonsuzlaştırma, kullanma maliyetini düşürme, verimliliği ve güvenliği artırma alanlarında kalkınma için rekabetin hızlanacağına inanıyorum. HCM olarak bunu bir numaralı önceliklerimizden biri haline getirdik.

Hitachi bu rekabette hangi özellikleriyle ayrışmaktadır?
Müşterilerimizin gerçekten ne istediklerini bulmak ve sorunlarını çözmek için onlarla birlikte çalışıyoruz. Örneğin, müşteri sahalarında kendi analiz teknolojilerimizi ve yapay
zekayı kullanarak çatlak oluşumunu tahmin eden bir sistemin testlerini yapıyoruz. Ayrıca, CO2’nin azaltılması için elektrifikasyon ve hidrojen yakıtı üzerinde çalışıyoruz. Tüm maden sahalarında ve genel olarak makinelerde net sıfır emisyon hedefiyle ABB (Tam Elektrikli Damperli Kamyonun ortak gelişimi) ile işbirliği yapıyoruz. Hitachi Group ile teknik işbirliği, bize rakiplerimize karşı muazzam bir avantaj sağlıyor.

Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz veya sunmayı planladığınız ürünler var mı?
HCM olarak sürdürülebilir bir gelecek için ürünlerimizi ve teknolojilerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Örnek olarak Avrupa pazarında 5-ton sınıfı akülü mini ekskavatör siparişleri kabul etmekteyiz. ConSite Mine’i küresel pazara sunuyoruz. Consite Mine, madencilik makinelerini günde 24 saat uzaktan izlemek için IoT’yi (nesnelerin interneti) ve makinelerin operasyonel durumunu analiz etmek için yapay zekayı kullanarak madencilik sahalarındaki sorunların çözümünü desteklemeye yardımcı olacak makine analitiği sağlayan bir hizmet çözümümüzdür. Hizmetin göze çarpan bir özelliği, AI (yapay zeka) kullanımını Hitachi İş Makineleri’nin madencilik makineleri tasarımı ve üretimi konusundaki bilgisine dayanan tescilli stres analizi teknolojisiyle birleştiren “Yük İndeksi” işlevidir. Hepsi son teknoloji ürünüdür.

Türkiye temsilciniz ENKA Pazarlama hakkında bir değerlendirme yapabilir misiniz?
ENKA Pazarlama, 1984 yılından beri Türkiye distribütörümüz olup, en uzun süredir hizmet veren distribütörlerimizden biridir. Gelişmiş teknik bilgisi ve müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı ile Türkiye’nin lider firmasıdır. ENKA Pazarlama, bölge müdürlüğü ve Antalya’da yeni açtığı şubesi ile Hitachi markasını en iyi şekilde temsil etmektedir. ENKA güçlü bir pazara sahip olmasının yanı sıra, satış sonrası hizmet desteği ile de yüksek müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

ENKA Pazarlama‘nın pandemi sürecindeki performansı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Müşterileri ziyaret etmek, onların ihtiyaçlarını dinlemek, her makineyi incelemek makine sahipleri ve başarımız için hayati öneme sahiptir. ENKA Pazarlama, pandemi koşullarına rağmen 2021 yılında binlerce makine kontrolü gerçekleştirdi. HITACHI’nin ConSite SHOT gibi akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla yapılan makine kontrolleri, servis personelinin tam denetimini makine başına 30 dakikadan daha kısa sürede tamamlamasını destekler ve bu olağanüstü bir başarıdır.

Türkiye pazarına ilişkin bir değerlendirme yaparak bu pazarın sizin için öneminden bahseder misiniz?
Türkiye büyüyen bir nüfusa, büyük bir iş gücüne ve coğrafi avantajlara sahip bir ülke. İnşaat, madencilik, deniz dibi tarama ve mermercilik vb. sektörlerde ürettiğimiz boy ekipmanlara olan talebin güçlü olmasını bekliyoruz. Türkiye; pek çok zorlu şantiyenin olmasının yanı sıra birçok sadık müşterimizin olması, ENKA Pazarlama ile birlikte müşteri geri bildirimlerini toplayabileceğimiz, ürün ve satış sonrası değerlendirme ve kalitemizi geliştirebileceğimiz önemli bir pazar sunuyor bizlere.

Son olarak eklemek istedikleriniz…
Müşteri beklentilerini aşan yüksek kalitede teknolojiler, ürünler ve hizmetler sunarak müşteri sadakatini sağlayan premium bir marka olarak gelişmeye devam edeceğiz. Sektörümüze öncü ve örnek olacağız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler