11 Nisan 24, Perşembe

Hitachi Ekskavatörler İle Verimli Ve Sürekli Üretim

2 yıldır Karaman’daki ocaklarında ZX 490H-5A ekskavatörleri kullanan Erey Mermer, Hitachi-ENKA Pazarlama ikilisinin gücü ile üretimde hem verimliliği hem de sürekliliği yakalıyor. Firmanın formeni Mustafa Bozkuş kullandıkları Hitachi ekskavatörleri şu şekilde tanımlıyor: “Yakıt tüketimi düşük, sökümde, yıkımda, blok çekmede sorun yok, yürüyüş takımları güçlü.”

Mustafa Bozkuş-Formen
Mustafa Bozkuş-Formen

Türk mermer sektörünün dinamik ve yenilikçi firmalarından Erey Mermer, üretime 2016 yılında Karaman’da başladı. Deneyimli ve profesyonel ekibi ile üretim ve ihracat çalışmalarını sürdüren Erey Mermer, kaliteye verdiği önem ve müşteri memnuniyeti konusundaki hassasiyeti ile farklılaşıyor. Ürünlerini Çin, Hindistan, İtalya, Endonezya, Tayvan ve Tayland gibi 15’in üzerinde ülkeye ihraç eden Erey Mermer, Türkiye’nin en büyük mermer üreticisi firmalarından biri olmayı hedefliyor. Karaman’daki ocakta görüştüğümüz Erey Mermer Makina Formeni Mustafa Bozkuş, 2018 yılından bu yana firmada çalışıyor. 1995 yılından beri mermer ocaklarında çalışan ve hem iş makinaları hem de mermer üretimi konusunda son derece deneyimli olan Bozkuş ile üretim sürecini ve kullandıkları iş makinalarını konuştuk.

Yıllık 60 bin ton üretim

Erey Mermer’in firma olarak 2016 yılında üretime başladığını belirten Mustafa Bozkuş, Karaman bölgesinde üç ocak bulunduğunu ve yıllık yaklaşık 60 bin tonluk blok mermer üretimi gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Çıkardıkları taşın gri bej olarak adlandırıldığını söyleyen Bozkuş, bunu açık gri ve koyu gri olarak piyasaya sundukları bilgisini veriyor. Ürünlerinin blok olarak Hindistan, Çin ve İtalya başta olmak üzere birçok ülkeye gönderildiğini söyleyen Bozkuş, “Mermerimiz genellikle inşaat sektöründe yapıların iç ve dış cephelerinde döşeme ve kaplama malzemesi olarak kullanılıyor” diyor.

3 adet ZX 490H -5A ekskavatör çalışıyor

Karaman’daki ocaklarda iki yıldan bu yana 3 adet ZX 490H-5A ekskavatörler çalışıyor. 50 ton sınıfının başarılı bir modeli olan Hitachi ZX 490H-5A yüksek üretim yapılan

zorlu ocakların lokomotifi görevini üstleniyor. Bozkuş, Hitachi ekskavatörleri 4 farklı ataçman ile kullandıklarını belirterek şunları aktarıyor: “Pamter ataçmanı ile yıkım yapıyor, riperle söküyor, kırıcı ile taşları kırıyor ve kovayla da yükleme yapıyoruz. Kullandığımız Hitachi ekskavatörler, yakıt anlamında tasarruflu, ekonomik makinalar.” Üretim yaptıkları ocakta kademe sayısının fazla olduğunu, bu nedenle kullanacakları iş makinalarını fazla yürütmek durumunda kaldıklarını da aktaran Bozkuş “Bu noktada Hitachi’lerin yürüyüş takımlarının sağlam ve dayanıklı olması bizim açımızdan son derece önemli bir avantaj oluşturuyor.Tüm bunların yanında makinaların pompa basınç değerlerinin yüksek olmasından dolayı yaptığımız işte sıkıtı yaşamıyor, rahatlıkla söküm yapabiliyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Sürekli üretim

Bunların yanı sıra ENKA Pazarlama’nın satış sonrası hizmetlerindeki hız ve kalitesinin de kendileri için tatmin edici olduğunu belirten Bozkuş “Şu ana kadar bu anlamda bir sorun yaşamadık. Gerekli her durumda ilgili kişilere ulaşıp yanıt alabiliyoruz ve sorunumuza hızlıca müdahale edilerek makinaların üretimde kalması sağlanıyor” şeklinde konuşuyor.

Mermer ocaklarında üretimin ana oyuncusu makinalar ve bu nedenle makinalar hiç durmamalı. Ayrıca makina verimli çalışmalı, yakıt tüketimi az olmalı ve tedarikçi firma makinasının arkasında durarak sadece verimliliği değil sürekliliği de sağlamalı. Hitachi ve ENKA Pazarlama’nın bu anlamda başarılı bir ikili oluşturduğunu söyleyen Bozkuş, kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiklerini belirterek “Hitachi ZX490H paletli ekskavatörler bizim için zor işleri kolaylaştırıyor. Makinaların performansından ve yakıt tüketiminden memnunuz” diyor.

Hitachi’yi tüm mermer firmalarına tavsiye ettiğini de belirten Bozkuş, sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Bizimle benzer işi yapan firmalar bu makinaları gönül rahatlığıyla alabilirler. Çünkü yakıt tüketimi düşük, sökümde, yıkımda, blok çekmede sorun yok, yürüyüş takımları da güçlü”.

ZX490H-5A

Çalışma Ağırlığı: 47.600 kg
Kepçe Kapasitesi: 2,65 m³
Motor: Isuzu GH-6UZ1XKSA-01
Motor Gücü: 355 PS/2000 devir
Hidrolik Kapasite: 2 x 400 L/dk
Kol Koparma Gücü: 30.770 kgf
Kova Koparma Gücü: 30.150 kgf

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler