20 Temmuz 24, Cumartesi

Hindistan’ın 1.5 Trilyon Dolarlık Yatırım Planı

Hindistan’da mevcut hükümet ülkede altyapıyı geliştirmeye odaklandı ve bu hususta büyümenin önündeki engelleri hızla kaldırmak için tüm projeleri en üst düzeyde takip ediyor. Hükümet politika, prosedür, idari ve yasal reformların yürütülmesini hızlandırmak ve arazi edinimi sorunlarını çözmek için sürekli girişimlerde bulunuyor.
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Yeni Delhi’deki Bağımsızlık Günü kutlamalarında yaptığı açıklamada, 100 trilyon rupi (INR) (1,35 trilyon dolar) büyüklüğünde ulusal altyapı yatırım planını yakında duyuracaklarını bildirdi. Modi, “Gati Shakti” adını verdikleri altyapı yatırım planının istihdam yaratılmasına, verimliliğin artırılmasına, ekonominin büyütülmesine ve iklim değişikliği hedeflerinin başarılmasına yardım edeceğini vurguladı.
Tahminler, Hindistan’daki inşaat sektörünün, iddialı Ulusal Altyapı Yatırım Programı (NIP) lansmanı ve hükümetin Hindistan’ı 2024 yılına kadar 5 trilyon ABD Doları değerinde bir ekonomi haline getirme hedefi doğrultusunda keskin bir büyüme yaşayacağını öngörüyor.

Hükümet NIP Programıyla, 2019-25 yılları arasında harcanmak üzere 111 trilyon INR (1,5 trilyon ABD Doları) tutarında bir sermaye harcaması öngörmüştür ve bunun yüzde 70’inden fazlası dört altyapı sektörüne tahsis edilmiştir: enerji (%24), yollar (%19) , kentsel altyapı (%16) ve demiryolları (%13).
Enerji sektörünün 2020-25 döneminde 14.10 trilyon INR (190 milyar ABD Doları) yatırım görmesi ve nükleer enerji üretimi için Hindistan Nükleer Enerji Şirketi (NPCIL) aracılığıyla 1.5 trilyon INR (20 milyar ABD Doları) daha yatırım yapması bekleniyor. Hükümet enerji harcamaları için de, 9,3 trilyon INR (125 milyar ABD Doları) tutarında yatırım harcamasını yenilenebilir enerji projelerine yönlendirileceğini bildiriyor.

Yol yapımında ise, yatırım için ana araç, 2025’e kadar 35.000 km’yi tamamlama hedefi olan ulusal bir şemsiye program olan Bharatmala Programı’dır. Bunun için NIP kapsamında öngörülen yatırım 20,34 trilyon INR (275 milyar ABD Doları) tutarındadır.
Demiryolları inşaatının 2024-2025 mali yılının sonuna kadar 13,67 trilyon INR (185 milyar ABD Doları) üzerinde yatırım alması bekleniyor. Bu yatırım projesi, 17.000 km’lik yeni hat inşası içindir. Yatırım ayrıca özel yük koridorları ve yüksek hızlı demiryolu koridorları gibi yeni amiral gemisi projelerine de girecek.
Metro demiryolu segmentinde, sektör için 2025 yılına kadar 5,73 trilyon INR (75 milyar ABD Doları) tutarında bir sermaye yatırımı hedefi belirlenirken, havalimanı geliştirilmesi için 1,43 trilyon INR’lik (19 milyar ABD Doları) yatırım projesi de inşaat makineleri ve ekipman üreticileri için bir başka büyük fırsat yaratacaktır.

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi
Uluslararası Proje Yöneticisi
esma.akyuz@ostim.org.tr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler