17 Mayıs 24, Cuma

Hidrokon vinçleri, Strenx çelikleri ile yeni yüksekliklere ulaşıyor

Hidrokon vinçleri; daha hafif olması, daha yüksek kapasite sunması ve ağır kaldırma işlerini yapabilmesinin yanı sıra, güvenliği de sürekli olarak destekliyor. Firma bu nedenle üretimde yüksek dayanımlı Strenx® kullanıyor.

Vinçlerin, güvenlik ve diğer mevzuat gereklerini yerine getirirken muazzam gerilim ve gerinimlere dayanacak şekilde yapılması gerekiyor. Ekipman üreticileri; vinç bomlarının erişimi uzarken yükseklik, erişim ve ağır yük performansını da dengede tutmaya çalışıyorlar. Hidrokon’un kurucusu Memiş Kütükçü bu noktada, “Ağırlık, tasarımlarımızda son derece kritik bir faktördür. Dolayısıyla, yüksek mukavemetli ve hafif konstrüksiyonlar bizim ulaşmak istediğimiz hedeflerdir” diyor ve Strenx® çelik ürünlerinin tüm dünyada güvenilirlikleri ile tanındığını, güvenliğin çok önemli olduğu projelerde çalışan vinçler için buhuh çok önemli bir unsur olduğunu ekliyor. Kütükçü “Güvenilirliğiyle gurur duyan Hidrokon gibi bir firma için, müşterilerimize güvenli malzemeden yapılmış güvenli bir ürün sunmak önem taşıyor” şeklinde konuşuyor.

Daha hafif ve daha yüksek kapasiteli vinç üretimi

Hidrokon, 1993 yılındaki kuruluşundan bu yana vin üretimi yapıyor. Firma dört ana vinç ürün grubunu tasarlıyor ve üretiyor: Ana ürün grubu olan olan katlanır bomlu vinçler, yükleyici vinçler, teleskopik bomlu vinçler ve marin vinçleri. Strenx® yapısal çeliği kullanmak firmaya daha hafif, daha güvenli ve daha dayanıklı vinç parçaları üretme olanağı tanıyor.
Hidrokan 2015’te üretimlerinde Strenx® yüksek dayanımlı yapısal çeliği kullanmaya başladı. Çeşitli uygulamalarda çeliğin hemen hemen tüm yüksek akma dayanımlı çelik sınıflarını, Strenx® 700 EStrenx® 700MC PlusStrenx® 960 EStrenx® 960MCStrenx® 960 Plus ve Strenx® 1100 E‘yi kullanıyorlar. Kütükçü, “Strenx yüksek dayanımlı çeliği kullanarak daha hafif ve daha yüksek kapasitede makineler üretebiliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Strenx® çelikten yapılan vinçler daha uzun süre dayanır

Mobil vinçler araçlara monte edildiğinden, vincin ağırlığı ve taşıyıcı aracın kapasitesi Hidrokon için belirleyici faktörler. Kütükçü’nün de açıkladığı gibi, bir araca yerleştirilen makinenin yapısı ne kadar hafif ve kapasitesi yüksek olursa, proje de o kadar verimli olacaktır. Hidrokon müşterileri ayrıca Strenx® performans çeliğiyle üretilen makinelerin daha rafine tasarımları sayesinde çok daha uzun süre dayandığını bildiriyor. Kütükçü’ye göre belki de en önemlisi, standart kalite çelikten Strenx® yüksek dayanımlı çeliğe geçişin şirketinin ürünlerinin güvenilirliğini önemli ölçüde artırması ve Strenx® ürünleri Hidrokon mühendisliği ile birleştirildiği zaman, şirketin hiçbir güvenlik endişesi taşımaksızın yüksek kalitede vinçler üretebilmesi.

Yenilikçi tasarımlarda Strenx® ağırlığın optimize edilmesini sağlıyor

Hidrokon’da Strenx® performans çeliğinin kullanıldığı son ürün geliştirme projelerinde, ağırlık azaltımı ve yük kapasitesi açısından çok umut verici sonuçlar elde edildi. Kütükçü “Strenx çeliği, ekipmanlarımızın ağırlık optimizasyonundaki en önemli faktörlerden biri” diyor ve şunları söylüyor: “Dahası, ürünlerimizi daha da hafif hale getirmek için sürekli olarak optimize ediyoruz. Ayrıca üretimde Strenx kullanarak Hidrokon ürünlerinin kalınlığını da azaltabildik.”
Kütükçü’ye göre Hidrokon’un müşterileri, Hidrokon makineleri için ortalama %95 memnuniyet ifade ediyor. Birçok müşteri, makinenin mekanik davranışlarından, hidrolik yeteneklerinden ve operatör konforundan çok memnun olduklarını belirtiyor.

Strenx®‘e duyulan güven, ürünlerimize güveni artırıyor

Hidrokon 2016’da My Inner Strenx® programına katıldı. Kütükçü bunun firmanın geleceği açısından doğru bir karar olduğunu söylüyor: “Strenx® markası tüm dünyada tanınıyor. Bu nedenle elbette ürünlerimizin üzerine My Inner Strenx® etiketini yerleştiriyoruz. Bu program sayesinde müşterilerimiz Strenx® ürünlerinin özelliklerini tanıyabiliyor ve son kullanıcılar bir karekodu tarayarak orijinalliği teyit edebiliyor. Kısacası, Strenx®‘e duyulan güven müşterilerimizin ekipmanlarımıza duyduğu güveni artırıyor.”

SSAB ile fosil yakıtsız çelik üretimine doğru

Hidrokon’a göre SSAB bir tedarikçiden çok daha fazlası, bir çözüm ortağı. SSAB ile işbirliğinden elde ettikleri katma değerin bir parçası da, fosilsiz çelik üretimine ve kendi sektörleri açısından daha sürdürülebilir bir geleceğin ortak vizyonuna geçilmesi. Kütükçü “SSAB’nin fosil yakıtsız çelik üretimi hedefine yönelik ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz. Biz de, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan sıfır atık sertifikasını almış bir firma olarak, benzer süreçleri önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diyor.

Müşteri açısından faydaları

  • Vinç parçaları hem yüksek dayanımlı hem de hafif
  • Vinç bomları daha hafif olmasına rağmen; daha fazla kapasite sunuyor ve verimliliği artırıyor.
  • Yeni hafif tasarım aynı zamanda ekipmanın servis ömrünü uzatmaya da yardımcı oluyor
  • My Inner Strenx®sertifikalı vinç parçaları, makina sahiplerinin ve operatörlerin güvenebileceği bir markayı temsil ediyor
  • Gelecekte temiz enerjiyle yapılacak çelik üretimiyle, sürdürülebilirlik profili iyileştiriliyor

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler