19 Haziran 24, Çarşamba

Heyma Madencilik, Hitachi ile daha güçlü

Heyma Madencilik, Burdur’daki ocaktan çıkardığı blok mermeri Çin ve Hindistan pazarlarına gönderiyor. Firma uluslararası pazarda yer alabilmenin gerektirdiği hızlı, güvenli ve kesintisiz üretimi ENKA Pazarlama’dan tedarik ettiği 2 adet Hitachi ZW370-5B lastikli yükleyici ve 1 adet Hitachi ZX490H-5A ekskavatör ile sağlıyor.

Hasan Karaman-Heyma Madencilik Ocak Yetkilisi

Ürettiği blok mermeri, ağırlıklı olarak Çin ve Hindistan pazarlarına sunan Heyma Madencilik, bir yıldır Burdur-Yaylabeli Ocağı’nda faaliyetlerini sürdürüyor. Ocakta aylık ortalama 4 bin ton üretim yapılıyor ve bu üretimin yaklaşık 3 bin tonu yurt dışına gönderiliyor. Ocakta 3 adet Hitachi marka iş makinesi kullanan firma, makinelerin performansından ve sahada elde ettikleri verimlilikten dolayı memnun. Mermer ocağı işletmeciliğinde işletme maliyetlerinin kontrol altında olması ve üretimde sürekliliğin sağlanması hayati önem taşıyor. Ocakta çalışacak makinelerin zorlu koşullara dayanıklı olması, mümkün olan en az seviyede arıza yapması da üretimin kesintisiz ve hızlı ilerlemesi için belirleyici kriterler arasında bulunuyor. Tüm bunları göz önünde tutarak makine yatırımlarını yaptıklarını belirten Heyma Madencilik Ocak Yetkilisi Hasan Karaman, ENKA Pazarlama ve Hitachi’yi bu kriterlerin tamamını sağlamaları nedeniyle tercih ettiklerini belirtti. Kullandıkları Hitachi marka makinelerin yakıt tüketimi ile ilgili hiçbir sıkıntılarının ve şikayetlerinin olmadığını sözlerine ekleyen Karaman, yakıt tüketimini makinenin performansı ile birlikte değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Makinelerin performansı oldukça iyi. Kullandığımız makinelerden; güçlü olmaları, dayanıklı olmaları, az yakıt tüketmeleri ve performansları açısından memnunuz. Servis konusunda ise bir sorun çıktığında karşımızda hızlı müdahale eden ve çözüm üreten bir anlayışın olması bizi memnun ediyor.”

Ana yük iş makinelerinde
Firmanın Burdur’da bulunan ocağında ENKA Pazarlama’nın tedarik ettiği 3 adet Hitachi marka iş makinesi bulunuyor. Bunlar 2 adet Hitachi ZW370-5B lastikli yükleyici ve 1 adet Hitachi ZX490H-5A ekskavatör. Mermer üretiminde ana yükün iş makinelerinde olduğunu belirten Karaman bu nedenle doğru makine seçiminin hayati önemde olduğunu söyleyerek “Biz makine konusunda ENKA Pazarlama’ya ve Hitachi’ye güvendik ve şu anda sahada bunun karşılığını alıyoruz. Makinelerin performansından ve ENKA Pazarlama’nın hizmetlerinden memnunuz. ENKA Pazarlama, sattığı makinenin arkasında duruyor, gerekli durumlarda servise rahatlıkla ulaşıyoruz. Operatörlerimiz de kullandıkları makinelerin özellikle gücünden, konforundan ve kabinin görüş açısından memnun” dedi.

“Makineler rekabette bize güç katıyor”
Makine seçerken yakıt verimliliği ile beraber sökme gücü, itme gücü, hafriyat alma gücü gibi kriterlere göre seçim yaptıklarını belirten Karaman, Hitachi yükleyici ve ekskavatörlerin mermer ocağı koşullarına uygun teknik özelliklere sahip olduklarını belirterek “Hitachi iş makineleri hem üretim için gerekli gücü hem de yakıt verimliliğini bir arada sunuyor. Bunlar da bizim içi yeterli” ifadelerini kullandı. Karaman sözlerini makinelere ilişkin şu değerlendirmelerle tamamladı: “50 ton sınıfındaki ekskavatörümüz ocak içinde çok hareket etmesine rağmen yürüyüş takımında hiçbir sorun yaşanmamış olması memnun edici. Ayrıca güç açısından da sahada işimizi kolaylaştırıyor. Lastikli yükleyicilerimizin de aynı şekilde üretimdeki katkısı benzersiz. Yükleyicilerimiz tezgahlamada, taş ebatlamada, hafriyatta güçlü olmaları ve serilikleri ile işimizi hızlandırıyor” dedi.

Hitachi ZW370-5B
Çalışma Ağırlığı: 38.810 kg
Kepçe Kapasitesi: 5.1 m³
Motor: Isuzu 6WG1
Motor Gücü: 389 PS/1800 devir
Koparma Gücü: 26.130 kgf
Devrilme Yükü: 30.150 kg

Hitachi ZX490H-5A
Çalışma Ağırlığı: 47.600 kg
Kepçe Kapasitesi: 2,65 m³
Motor: Isuzu GH-6UZ1XKSA-01
Motor Gücü: 355 PS/2000 devir
Hidrolik Kapasite: 2 x 400 L/dk
Kol Koparma Gücü: 30.770 kgf
Kova Koparma Gücü: 30.150 kgf

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler