22 Haziran 24, Cumartesi

HD Hyundai, geleceğin şantiyesine yönelik vizyonunu açıkladı

HD Hyundai, Xite Transformation teknolojisi ile şantiyede devrim yaratmaya hazırlanıyor. Geleceğin şantiyesinde planlama, üretkenlik, güvenlik ve karbon emisyonlarının kontrolünü önemli ölçüde iyileştirmek için saha operasyonunun tüm seviyeleri entegre hale geliyor.

Tüm bunların nasıl yapılacağını HD Hyundai XiteSolution ve HD Hyundai Infracore’un Başkanı ve CEO’su Young-cheul Cho Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda açıkladı. Cho, “Xite Transformation, HD Hyundai’nin emniyet, güvenlik, tedarik zinciri sorunları, iklim değişikliği ve daha fazlası gibi insanlığın karşı karşıya olduğu acil sorunları çözmeyi amaçlayan gelecekteki şantiyelere yönelik saha vizyonudur” diyor. HD Hyundai’nin stratejisi dijital bilgi, robot teknolojisi, izleme ve kontrol algoritmaları dahil olmak üzere birçok teknolojiyi birleştiriyor. Önemli teknolojilerden biri, HD Hyundai’nin Twin Xite olarak adlandırdığı dijital eşleştirme olacak. Twin Xite, bir nesnenin, sitenin, sistemin veya diğer fiziksel varlıkların o varlıkla ilgili toplanan kapsamlı veriler kullanılarak kopyalanması. Bir parçayı kopyalayan bileşen ikizlerinden, tüm ekipman, personel, süreçler ve çevresel faktörler de dahil olmak üzere tüm çalışma sahasını kopyalayabilen süreç ikizlerine kadar dijital eşleştirmenin farklı seviyeleri var. Dijital eşleştirme, otonom çalışma sahalarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak.

Cho, “Bu teknolojiler HD Hyundai’nin makineleriyle başlayacak, ancak sonuçta diğer OEM’lerle açık inovasyonla yapılan işbirliklerine yayılacak. Bu, akıllı ekipmanı tüm şantiye yönetim sistemine bağlayarak tamamen özerk şantiyeler oluşturmada öncü rol üstlenecek” diyor.
Bu konuyla ilgili çalışmalar, büyük ölçüde mevcut makine izleme ve makine kontrol sistemlerinin yardımıyla zaten başladı. Başlangıçta odak noktası üretkenlik ve güvenlikle ilgili olarak seçilmiş makineler oldu. HD Hyundai, bu ve benzeri özellikleri sundukları makinelerin çoğunda genişletmeyi planlıyor. Şirket, 2025’ten itibaren Xite ve diğer saha çözümü teknolojilerini iyileştirmek ve genişletmek için yıkım, inşaat ve madencilik ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışacak.

Dünyanın en büyük gemi inşa ve ağır sanayi grubu olan HD Hyundai, Okyanus Dönüşümü stratejisini CES 2023’te paylaştı. Büyük ölçüde yapay zekaya dayanan otonom operasyon ve dijital çözümler, bu programın temel taşlarını oluşturuyor. Okyanus Dönüşümünün amacı, deniz ekosisteminin tüm potansiyelini keşfederek, insanlığın daha büyük yararı için kullanılma biçimini değiştirirken aynı zamanda bu kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak. Çevreyi korurken kaynakları en üst düzeye çıkarmaya yönelik aynı hedefler Xite Transformation’un da temelini oluşturuyor. Altyapı inşa etme ve sürdürme talebi her zamankinden daha yüksek ve bu talebin büyümesi herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bununla birlikte hammadde ve enerji de dahil olmak üzere tüm girdilere olan talep artıyor. Malzeme ve enerji tedarik etmek ve bunu yapmanın çevresel sonuçlarını azaltmak, Xite Transformation’ın arkasındaki ana itici güçler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler