19 Temmuz 24, Cuma

Hafriyat işlerinde ‘yeni nesil’ farkı

Naci Aksakal-Hak Hafriyat Yöneticisi

Borusan Cat tarafından sunulan Yeni Nesil Cat iş makineleri, hafriyat işlerinde iş makineleri standartlarını yeniden belirliyor. Sahip olduğu teknik özelliklerle hatasız ve kolay üretim sağlayan yeni nesil makineler, verimliliği artırırken yakıt tüketimini de azaltıyor. İstanbul’un büyük çaplı hafriyat işlerini üstlenmesi ile tanınan Hak Hafriyat’ın Tema İstanbul Şantiyesi’ni ziyaret ederek makine parkına kattığı Yeni Nesil Cat 336’ların performansını ve sağladığı katkıları Hak Hafriyat Yöneticisi Naci Aksakal’dan dinledik.

1982 yılından bu yana hafriyat alanında başarılı çalışmalaraimza atan Hak Hafriyat, çoğunlukla İstanbul’da gerçekleştirilen büyük projelerde görev alıyor. Bir aile şirketi olarak faaliyetlerine başlayan firmada şu anda ikinci nesil yönetimde. İstanbul’un farklı noktalarında çok sayıda şantiyede çalışmalara devam ettiklerini belirten Hak Hafriyat Yöneticisi Naci Aksakal, sektörün tecrübeli isimlerinden birisi. Aksakal ile hem hafriyatçılığı hem de kullandıkları Cat iş makinelerini konuştuk. Aksakal, hafriyatçılığın zor bir iş olduğunu belirterek “Bu işi yapıyorsanız kullandığınız makinelere ve bu makineleri tedarik eden firmaya güven duymalısınız” diyor. Kullandıkları Cat iş makinelerinin sahadaki performansının ve Borusan Cat’in makinelerine sahip çıkmasının kendilerine bu güveni sağladığını belirten Aksakal, makineler sahadayken içlerinin rahat olduğunu söylüyor. Firmanın makine parkında 7 adet Cat iş makinesi bulunuyor. Bunlar; 2 adet Cat 950 GC lastikli yükleyici, 1 adet 336 D2L, 1 adet 312 DL, 2 adet Cat 336 Yeni Nesil Ekskavatör ve 1 adet de Cat 140 H greyder.

Tema İstanbul Projesi
Firma şu anda İstanbul’un önemli projelerinden Tema İstanbul’un hafriyat işlerini yürütüyor. 500 bin m² alana sahip projenin toplam 3,5 milyon m³ hafriyatı bulunuyor. Yaklaşık altı ay önce sahada çalışmaya başlayan Hak Hafriyat, şu ana kadar 1,5 milyon m³ hafriyat işi yaptı. Çalışılan zemin tamamen kireçtaşı formatında. Bu nedenle işin hızlı ve verimli yapılabilmesi için doğru makine seçimi hayati önemde. Hafriyatçılıkta doğru makine seçmenin önemine dikkat çeken Aksakal birçok firmanın bu noktada gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığını söyleyerek “Kireçtaşı zemin için 21 tonluk makine seçerseniz elbette maliyetleriniz artar, işiniz aksar. Önemli olan doğru zemin için doğru makineyi seçmektir. Biz bu projede Cat’in yeni nesil iş makineleri ile çalışıyoruz. Zorlu zeminde kırıcı kullanmadan iş yapıyoruz. Çünkü makine bu güce sahip. Üstelik kullandığımız yeni nesil makineler yakıt konusunda da son derece verimli olduğu için işletme maliyetlerimiz azalıyor ve iş programımız da aksamıyor” diyor. Firma proje sahasından günlük 18 bin m³ hafriyat çıkarıyor. Sahadan yine günlük 1600 adet kamyon çıkıyor. Projede dışarıdan alınan hizmetler dışında Hak Hafriyat bünyesinde 100 kişilik bir ekip çalışıyor.

Az yakıt ile yüksek performans

Bu projede sökü ağırlıklı çalıştıklarını belirten Aksakal, “Bu nedenle burada güç ve yakıt kullanımı çok önemli” diyerek şunları aktarıyor: “Şu an sahada çalışan yeni nesil Cat ekskavatörler bu iki özelliğe de sahip. Aslında bu makine ile tanışmadan önce birileri bana bu güce sahip makinelerin saatte 26 litre yakıt ile çalıştığını söylese inanmazdım. Ama sahada bunu kendimiz görüyoruz. Zorlu zeminde kırıcı kullanmadan ve saatte 26 litrelere kadar düşen yakıt kullanımı ile üretim yapıyoruz. Farklı firmaların da az yakıt kullanan makineleri oldu ama bu makinelerin gücü yetersiz kaldı. Gücü artırılınca da bu sefer yakıt kullanımı arttı. Bu dengeyi kurmayı başaran marka ise Cat oldu. Yeni nesil makineler düşük yakıt ile üst düzey performans sunuyor.” Borusan Cat’ten aldıkları servis hizmeti ile ilgili de değerlendirme yapan Aksakal “Servis tarafında bir sıkıntımız yok. Satış sonrasında gerekli desteği bize sunuyorlar. Borusan Cat makinesini takip ediyor. Ayrıca gerekli durumlarda hızlıca muhatap bulabiliyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Yeni nesil makinelerle işletme maliyetleri de düşüyor
Aksakal yeni nesil Cat iş makinelerinden bulunan kazı kontrol sisteminin kendileri için önemli artılar oluşturduğunu da belirtiyor. Yeni Cat 336’da bulunan bu sistem sayesinde operatörlerin tesviye işlerini çok daha hızlı ve hassas şekilde yapabildiklerini söyleyen Aksakal, bu sayede operatör kaynaklı hataların ve artan maliyetlerin önüne geçildiğini ifade ediyor. Cat 336’da bulunan kantar sisteminin de önemine dikkat çeken Aksakal bu sistem ile yüklenen malzemeyi yüksek hassasiyetle tartma olanağına sahip olduklarını aktarıyor. Bu sayede kamyonların eksik veya fazla doldurulmasının önüne geçildiğini bunun da yük sınırlamalarından dolayı trafikte ceza alma riskini ortadan kaldırdığını ifade eden Aksakal “Yine bu sayede makinenin gerçek üretim değerlerini ve operatörlerin performansını da takip edebiliyoruz” diyor.

Düşük bakım maliyetleri

Borusan Cat Satış Danışmanı Sercan Öztürk

Hak Hafriyat’ın Tema Şantiyesi ziyaretimizde bize eşlik eden Borusan Cat Satış Danışmanı Sercan Öztürk ise şunları aktardı: “Hak Hafriyat ile geliştirdiğimiz çözüm ortaklığı müşteri açısından son derece verimli sonuçlar doğuruyor. Yeni nesil makinelerimizin düşük işletme maliyetleri, düşük yakıt tüketimi, yüksek üretimi ve bakım maliyetinin az oluşu müşterimizi cezbediyor. Eski nesil aynı makinemizde 4.000 saatte bakımlarda kullanılan filtre adeti (D2L Serisinde) 58 adetti. Yeni nesil makinelerimizde bulunan filtre adedi eski nesil 336 D2L makinemize göre %25 azaltıldı. Müşterimizin şu an bulunduğu Tema Şantiyesi’nde sahadaki yeni nesil Cat iş makineleri sayesinde kamyonların tonaj sıkıntısı kaynaklı sorunlar tamamen ortadan kalkmış durumda. Her hafriyatçının sıkıntısı olan tonaj meselesini müşterimiz, filosuna kattığı Cat 336’ların kantar özelliği sayesinde iş yükü ve maliyeti neredeyse sıfıra indirerek aştı. Çok düşük hata payı ile çalışan yeni nesil makinelerimizin kantarı müşterimize büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır.” Hak Hafriyat Tema Şantiyesi’nde 2 adet 950 GC 1 adet 140H 1adet 336 D2L 2 adet 336 (yeni nesil) ekskavatör bulunduğunu da belirten Öztürk firmanın makine parkına yakın zamanda katılan Yeni Nesil 336 ekskavatörlerle ilgili şunları aktarıyor: “Bu makinelerin kova kapasitesi 2.41m³. Motor Gücü; yeni nesil makinemizde 314HP. Yeni Nesil 336’nın konfigürasyonu şu şekilde: Uydu Takip + 360 derece Dört Kamera Sistemi + Klima + Deluxe Kabin (10inç Ekran) + Mazot transfer pompası. Aynı zamanda makinelerimiz 2D Kazı Kontrol Sistemi + 2D Operatör Destek Sistemi + Kantar Sistemi + Elektronik Sınırlama Sistemi özelliklerine sahip.”

Güçlü ve konforlu

Servet Denirtaş-Hak Hafriyat Operatörü

9 yıllık operatör olan ve 4 yıldır Hak Hafriyat bünyesinde Cat ekskavatör operatörlüğü yapan Servet Demirtaş şu anda Yeni Nesil Cat 336’yı kullanıyor. Eski seri ile karşılaştırıldığında yeni nesil ekskavatörün artılarının çok olduğunu belirten Demirtaş, “Bir operatörün arayacağı tüm özellikler bu makinede bulunuyor. Kabin konforu gerçekten verimli bir çalışma için gerekli konforu sunuyor. Makinenin gücüne ise zaten diyecek bir şey yok. Çalışma şartlarımız ağır, zorlu bir zeminde sökü işi yapıyoruz ve kırıcı kullanmıyoruz. Bunu her makine yapamaz” şeklinde konuşuyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler