19 Temmuz 24, Cuma

Güney Kore Hızlandırıcı Programı Yayınladı

Esma AKYÜZ

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi

Uluslararası Proje Yöneticisi

esma.akyuz@ostim.org.tr

 

 

Girişimcilik kavramı ekonomilerini hızla şahlandıran ülkelerde çok kıymetli bir kavramdır. Girişimcilek ülkemizde anlaşıldığı gibi sadece bir iş yeri açma fikri değildir. Girişimci yenilikçi de olmalıdır. Ürüne, iş yapış şeklinde ve hatta bulunduğu ülkeye değer katacak şekilde düşünüp elindeki imkanları en doğru şekilde planlayarak harekete geçmelidir.

Güney Kore girişimcilik kavramının ülkeye sağladığı değerin ziyadesiyle farkındadır ve bu hususta hükümet birçok çağrı yayınlamaktadır. Güney Kore Hükümeti girişimciliği artırmak amacıyla 29 Nisan 2022 tarihinde Girişimcilik “Startup Inbound Program: K-Startup Grand Challenge 2022” çağrısını devreye almıştır. Bu çağrı, Güney Kore için olduğu kadar yurtiçi firmalarımız için de avantaj yaratacaktır. Bu, yurtdışı pazarlarlarında var olmayı isteyen özellikle Asya pazarına açılmayı hedefleyen firmalar için bir fırsat olabilir.

Güney Kore’de KOBİ’lerin teknolojik inovasyon düzeyini artırmak amacıyla kurulmuş INNOBIZ (SME Technological Innovation Association) ile KOSGEB arasında 19 Kasım 2021 tarihinde Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. INNOBIZ; Kore KOBİ’ler ve Girişimler Bakanlığı’na bağlı olarak 2002 yılında faaliyetlerine başlamış bir kuruluştur. Kendi sistemine kayıtlı işletmelere hizmet sunarak yenilikçi KOBİ’lerin sertifikasyonunu yönetmektedir.
KOBİ’ler alanında işbirliği faaliyetleri çerçevesinde INNOBIZ; “Startup Inbound Program: K-Startup Grand Challenge 2022” isimli programı yürütmektedir. Buna göre, K-Startup Grand Challenge Programı’nın kuruluş yılı 7 yılı aşmayan, temsilcisi yabancı uyruklu olan ve Kore pazarını bir sıçrama tahtası olarak kullanarak Asya’ya açılma hedefi olan teknoloji tabanlı girişimlere yönelik olduğu belirtilmektedir.
Programın son başvuru tarihi 31 Mayıs 2022 olup koşulları sağlayan girişimler, programa www.k-startupgc.org adresinden başvurabileceklerdir. Sürecin işleyişi aşağıda açıklanmaktadır.

– Başvuru incelemesinin ardından çevrimiçi olarak küresel seçmeler gerçekleştirilecektir. Güney Kore’deki hızlandırıcılar tarafından seçilen en üst sıradaki 60 takım, 1 Ağustos – 15 Kasım 2022 tarihleri arasında Seul’ün güneyinde bulunan Pangyo’daki hızlandırma programına katılmak için Kore’ye davet edileceklerdir.

– Program boyunca işletmeler; Kore staj desteği, ücretsiz ofis, proje alanı ve yaşam giderleri desteği (ekip başına 11.136 $) gibi avantajlardan yararlanabileceklerdir.

– Hızlandırma programının sonunda Güney Kore hükümeti, finale kalan start-up’ları seçmek için bir demo günü düzenleyecek olup 30 girişim belirlenecektir.

– Bu girişimler ek mali teşviklerden faydalanacak ve işlerini Kore’de kurmayı seçerlerse hükümetten ek destek alacaklardır.

Programa ilişkin başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: KOSGEB, K-Startupgc

 

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler