13 Haziran 24, Perşembe

Eti Maden, Liebherr PR 766 ile verimliliği artırıyor

Türkiye madencilik sektörünün devlerinden Eti Maden, yenilikçi makineleri ve ileri teknolojisiyle küresel bor sektörünü ileriye taşıyor. Ülkemizin önde gelen kuruluşlarından olan ETİ Maden, Kırka madeninde zorlu madencilik operasyonları için özel olarak tasarlanmış Liebherr PR 766 Paletli Dozer kullanıyor. Kırka Maden Operasyonları Başkanı Yalçın Sakarya, makinenin hidrostatik tahrikinin yakıt tüketimini önemli ölçüde azalttığını ve motorun servis ömrünü uzattığını vurguladı. Sağlam tasarım ve verimli çalışma, PR 766’yı ağır madencilik operasyonları için ideal makine haline getiriyor.

Türkiye’nin en büyük madencilik şirketi Eti Maden, bor sektöründe ön sıralarda yer alıyor. Dünya bor rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de bulunuyor. Bor minerali mukavemeti, stabiliteyi ve ısı direncini arttırdığı için başta cam ve seramik üretimi olmak üzere sanayinin birçok alanında kullanılıyor. Ayrıca tarımda gübreleme amacıyla, elektronik endüstrisinde ise yarı iletken üretiminde kullanılıyor. Eti Maden’in stratejik öneme sahip bu hammaddenin çıkarılması ve işlenmesindeki öncü rolü, Türkiye’nin ulusal ekonomisine güç katıyor ve küresel bor pazarı üzerinde büyük bir etkiye sahip. Araştırma ve geliştirmeye sürekli yatırım yapan ve makine parkında son teknoloji gözeten Eti Maden, madencilik sektöründe standartları belirliyor.

Madencilik operasyonlarında dozerler

Liebherr PR 766, şirketin ana faaliyet noktalarından biri olan Kırka’da kullanılıyor ve buradaki üretimde kilit bir rol oynuyor. Burada dozer operatörleri makineyi çoğunlukla malzemelerin yerel nakliyesi için kullanıyor. Madencilik şirketi, bu yenilikçi Liebherr makinelerinden toplam dördünü ülke çapındaki farklı madenlerde kullanıyor. Madencilik sektörü, makinelerde üretkenlik ve güvenilirlik konusunda yüksek standartlar belirliyor. PR 766 bu gereklilikleri fazlasıyla karşılıyor. Dozerlerin bileşenlerinin zorlu çalışma koşulları için Liebherr tarafından özel olarak tasarlandığı belirtliyor.

 Liebherr  PR 766

Konuya ilişkin Liebherr tarafından yapılan açıklamada Liebherr Paletli Dozerlerin son derece yüksek verimlilik ve optimum performans sundukları belirtilerek “Makinelerin hidrostatik tahrikleri özellikle dikkate değerdir. Kırka Maden İşletmeleri Başkanı Yalçın Sakarya’nın da doğruladığı gibi, geleneksel tahriklere göre yüzde 10 oranında yakıt avantajı sunuyorlar. Bu, işletme maliyetlerini azaltır ve madencilik operasyonlarının daha sürdürülebilir olmasına yardımcı olur. Hidrostatik tahrik aynı zamanda düşük hızlarda bile verimli çalışmayı mümkün kılarak motorun ve diğer bileşenlerin servis ömrünü uzatır. Eti Maden’deki makine operatörleri, Liebherr Paletli Dozerlerin performansından oldukça memnun.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler