30 Kasım 23, Perşembe

ENKA Pazarlama yol ekipmanlarında ürün gamını genişletiyor

XCMG’nin yol ekipmanları ürün grubunun Türkiye distribütörü ENKA Pazarlama bu alandaki konumunu her geçen gün güçlendiriyor. Yakın zamanda finişer ve freze gruplarında demo makinaları Türkiye’ye getirmeye hazırlanan ENKA Pazarlama, 2024 yılında XCMG’nin yol ekipmanı ürün grubunun tümünü pazara sunmaya hazırlanıyor. Tüm bunları ve daha fazlasını Yol Ekipmanları Satış Müdürü İsmail Çınar ile konuştuk.

ENKA Pazarlama İsmaı̇l Çınar-Yol Ekipmanları Satış Müdürü

ENKA Pazarlama yol makinaları kapsamında hangi marka ve ürün gruplarını sunuyor?

Yol ekipmanları alanında XCMG markası ile 2020 yılından itibaren çalışmaya başladık, XCMG yol ekipmanları alanın da finişer, freze, asfalt silindiri, toprak silindiri, pnömatik silindir, yama silindiri, greyder ve kompakt sıkıştırma makinelerinin tümünün üretimini yapıyor. 2023 yılına kadar asfalt silindiri, toprak silindiri, yama silindiri ve greyder ürünlerini pazara sunduk fakat 2024 yılı itibariyle tüm yol ekipmanlarını pazara sunmuş olacağız.

ENKA Pazarlama’nın yol makinaları pazarındaki konumu ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

ENKA Pazarlama 1970’li yılların başından itibaren iş makinası sektöründe yer alan bir firma. Bugüne kadar mümessilliğini üslenmiş olduğu tüm markaları Türkiye pazarında en iyi şekilde temsil ederek, bu markaların pazarda hep üst sıralarda kabul gören markaların arasında yer almasını başardı. Bu başarı tabii ki deneyimli ve yeniliklere açık kadrosu ve de ENKA’nın finans ve mali yönde doğru yönetim gücüyle elde edilmekte. ENKA olarak biz sektör gözetmeksizin mümessili olduğumuz markaların pazarda daha da ileriye taşınmasını ve sürekliliğini sağlamayı önemsiyoruz. Bunun için mevcut kadromuzu sürekli geliştiriyor ve uzun soluklu yatırımlar yapıyoruz. Bu bağlamda XCMG Yol Ekipmanları Bölümü ile üretim de dahil her alanda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Doğru ürünleri pazara sunmak için marka ile sürekli görüşme halindeyiz. Hem dünya pazarını hem Türkiye yol ekipmanları pazarını sıkı bir şekilde takip ediyoruz. XCMG yol ekipmanları Türkiye pazarına 3 senedir sunuluyor. Bu süreçte gerek yerel çalışmalar gerekse pazarlama faaliyetlerimiz ile sektörde ses getirdik. Bu tarih itibariyle neredeyse elimizde stok makinalarımız tükendi ve yeni siparişlerimizi verdik. XCMG de Türkiye pazarına verdiği önemi bizlere göstererek verilen siparişlerimizin en hızlı şekilde tedariki için desteğini her zaman gösteriyor.
Yol ekipmanları alanında müşterilerimizin görüşleri doğrultusunda doğru ürünü, teknolojik yenilikleri de aküpte ederek ekonomik koşullarla pazara sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde yol ekipmanları alanında sunacağımız yeni ürün ve modellerimiz ile bu alandaki konumumuzu daha da güçlendirecek ve büyüteceğiz.

ENKA Pazarlama’nın pazarda yer alan silindiri modelleri hangileridir?

Şu ana kadar silindir grubunda üç modelimizi pazara sunduk. 13.000 kg sınıfında toprak silindirimiz XS133, 12.300 kg sınıfında asfalt silindirimiz XD123 ve 120cm tambur genişliğinde olan yama silindirimiz XD120 modelini pazara sunduk. 2023 yılında herkesin bildiği üzere motor normlarında yapılan değişiklik ile yeni modellerimiz XS135-XD125-XD120 ile yola devam etmekteyiz.

Pazara sunduğunuz silindir modellerinizi Türkiye’nin çalışma şartlarına uygunluk açısından değerlendirir misiniz?

Pazarda toprak silindirlerinde en çok tercih edilen 12-13 ton sınıfındaki modeller, asfalt silindirlerinde 10 ton ve 12 ton sınıfı ve yama silindirlerinde ise 2.500-3.000 kg ağırlığındaki modeller tercih ediliyor. Bu modellerde rakip markalarda sunulan tüm özelliklerin yanında standart olarak klima ve yengeç sürüş özellikleri makina üzerinde gelmekte. Ürünlerimizin tamamı ülkemizdeki tüm çalışma koşullarına hitap edecek şekilde donanım ve kalitededir.

Silindirlerinizin kullanıldığı referans müşteri ve projelerden örnekler verir misiniz?

Otoyol yapımından (yurt içi ve yurt dışı projelerde) yerel yönetimlerin şehir içi çalışmalarına kadar geniş bir çalışma ortamında makinalarımız denenmiş ve kabul görmüştür. Referanslarımız arasında yol müteahhitleri, kiralama firmaları ve belediyeler bulunuyor

Silindir modelleriniz özellikle hangi yönleri ile rakiplerinden farklılaşıyor?

İlk başta karşılaşılan marka ve menşei endişeleri aşıldıktan sonra aslında biz diğer markalardan farklı olmadığımızı ispatladık ve Türkiye pazarında bu zamana kadarki alışılagelmiş marka bağımlılığına farklılık getirdik. Teknik yeterlilik, kalite ve SSH hizmetlerimiz farkımızdır.

Yakın zamanda gerek yol ekipmanı gerekse silindir ürün grubunda yeni makine veya modellerin pazara sunulması hedefiniz var mı?

Yakın zaman içerisinde finişer grubu için demo makinamız gelecek. Bilindiği üzere yol ekipmanlarında finişer ayrı bir yere sahiptir. Bu bağlamda gelen ilk makinamız demo olarak planlanmış ve Türkiye’nin tüm bölgelerinde her çalışma ortamı için müşterilerimize sunulacak ve talepler değerlendirilecektir. 2024 yılı başında ise freze makinamız gelecek ve yine aynı şekilde demo çalışmalarına başlayacak. Yol ekipmanlarında tüm model ve gruplar için detaylı çalışmalarımız sürecek ve pazarın ihtiyaçları doğrultusunda beklentiler karşılanacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler