19 Temmuz 24, Cuma

ENKA Pazarlama yeni seri makinalarını kullanıcılarıyla buluşturdu

ENKA Pazarlama, Marble 2023 Fuarı’nda Hitachi ZX 350 LCH-7, ZW 550-5B ana makinaların yanı sıra, OKADA marka hidrolik kırıcılar, HELI ve TCM marka forkliftlerini sergiledi. ENKA Pazarlama Lastik Tekerlekli Yükleyiciler İş Geliştirme Direktörü Batuhan Mutluer, fuara yeni seri makinaları kullanıcılara tanıttıklarını ve gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirtti.

ENKA Pazarlama Lastik Tekerlekli Yükleyiciler İş Geliştirme Direktörü Batuhan Mutluer

Öncelikle Marble Fuarı’na ilişkin kısa bir değerlendirme yapar mısınız?

Marble Fuarı, Türkiye’de madencilik alanında yapılan en büyük ve en önemli fuar. Ayrıca dünyada bu konudaki en büyük ikinci fuar. Uluslararası olmasının yanında ülkemizdeki birçok üreticiyi, ihracatçıyı bir araya getiren, şenlik havasında geçen, ürünlerimizi, teknolojik gelişmeleri paylaşmak için muazzam bir ortam.

Marble 2023 sizin açınızdan nasıl geçti?

Bu sene fuar beklenenin tam tersine çok hareketli ve bol katılımcı ile gerçekleşti. Birçok yurtdışı mermer blok alıcıları ziyaret etti. Özellikle Çinli firmaların ve bu firmaların üst düzey yöneticilerinin bizzat katılması moralite açısından çok önemliydi. Bunun etkisini müşterilerimizde gözlemledik.

Fuara hangi hedeflerle katıldınız, fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Bu sene katılma amacımız yeni seri makinalarımızı kullanıcılarımıza göstermekti. Fakat makina tedariklerinde olan sıkıntılar (Euro5 ‘e geçişten dolayı) ve lojistik sıkıntıları hala devam etmekte. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dinamiklerin yerine oturmasını bekliyoruz.

Fuarda hangi makinalarınızı sergilediniz?

Hitachi ZX 350 LCH-7, ZW 550-5B ana makinalar başta olmak üzere, OKADA marka hidrolik kırıcılar, HELI ve TCM marka forkliftlerimizi sergiledik.

Mermer sektöründe en çok tercih edilen ürünleriniz hangileridir? Bu ürünlerin teknik özelliklerini anlatarak neden çok tercih edildiklerine ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

Yukarıda saydığımız tüm ürünler sektör tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. HITACHI kısmında çok radikal değişiklikler oldu. Hidrolik pompa sistemlerinde devrim denilebilecek bir geçiş oldu fakat bunları anlatmak çok zaman alır. Kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Motordan en az gücü çekerek, maksimum hidrolik gücü sağlayan bir sistem. Ayrıca çok önemli ikinci bir konu ise yağ kirlilik sensörü olması. Evvelden 500 saatlik bakımlarda yağ analize gönderilir, motordaki aşınmalar, kirlilik vs tespit edilirdi şimdi makina bunu kendisi 24 saat devamlı yapabiliyor. Bu müşteri için çok önemli bir özellik. HELI ise dünyanın sayılı lityum pil üreticilerinden birisi. Forklift konusunda (şarj ve süre) çok iddialı olduklarını söyleyebilirim.

default

Hem günümüzde hem de yakın zamanda ülkemiz mermer ocaklarında hangi özelliklere sahip makinelerin öne çıkacağını düşünüyorsunuz?

Artık ocaklarda çalışma sistemleri de değişmekte. Çok yüksek çalışılan kademeler daha kısa çalışılmakta, kesimler artık kol kesme dediğimiz sistemler kullanılmakta, verim arttırmak için daha farklı sondaj ve etüdler yapılmaktadır. Taş seleksiyonları için farklı kesim metodları uygulanmaktadır. O yüzden sahada artık tek boy ve standartta değil büyükten küçüğe birçok iş makinasına alan açılmakta ve kullanılmaktadır. Ekskavatör ve lastik tekerlekli yükleyiciler bu sistemin temel taşlarını her zaman oluşturacaktır.

Mermer firmalarının makine seçim kriterleri nelerdir, firmanızı bu kriterleri karşılama noktasında değerlendirir misiniz?

Makina seçimi ocağın yapısına, çalışma şekline ve arazi yapısına bağlıdır. Yeni bir ocak açılırken 35-40 ton sınıfı bir paletli ekskavatör ve 35 ton sınıfı bir lastık tekerlekli yükleyici uygun olabilir ama kademeler arttıkça ve kesimler büyüdükçe buna bağlı olarak 50 ton hatta 70 sınıfı paletli ekskavatörler, gene 50 ton sınıfı lastik tekerlekli yükleyiciler gündeme gelecektir. Fakat bunların hepsi, arazi yapısına, ocak yapısına, taş yapısına, çalışılan taşın değerine göre değişmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler