13 Temmuz 24, Cumartesi

ENKA Pazarlama yeni döneme hazır

ENKA Pazarlama’da yapılan üst düzey atamalar kapsamında İş Makinaları Genel Müdür Yardımcılığı’na getirilen Kamil Özdemir ile yeni görevini ve hedeflerini konuştuk. Özdemir, önümüzdeki yıl Stage V düzenlemelerinin de etkisiyle sektörde yeni bir döneme girileceğini belirterek “Yeni dönemde makinesini iyi anlatan ve kaliteli satış sonrası hizmetler veren firmalar rakiplerinden ayrışacak. Biz ENKA Pazarlama olarak hem Hitachi’nin ileri teknolojisi ile hem de servis hizmet kalitemizle yeni döneme hazırız” dedi.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1998 yılında bu yana iş makineleri sektöründe çalışıyorum. Mesleğe İstanbul da başladım, 2002 yılında ENKA Pazarlama İzmir Bölge Müdürlüğü’nde satış temsilcisi oldum. Sırasıyla Satış Müdür Yardımcılığı, Satış Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü görevlerini yürüttüm. Eylül ayı itibari ile de İş Makinalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendim.

ENKA Pazarlama’da çalışmanın sizin için anlamı nedir?

20 yıldır ENKA Pazarlama’da çalışıyorum. Burada benim gibi uzun yıllardır çalışan çok sayıda arkadaşımla beraberiz.  Bunun nedeni ENKA’nın sahip olduğu kültür diyebilirim. Şirketimizin en değer verdiği  konu kesinlikle çalışanlarımız ve çalışan memnuniyeti. Bu değeri hisseden herkeste de doğal olarak aidiyet duygusu çok yüksek. Böyle bir şirkette yıllardır çalışıyor olmak ve  İş Makineleri Genel Müdür Yardımcılığı görevinin bana verilmesi de ayrıca gurur verici.

Yeni göreviniz ve üstlendiğiniz sorumluluklar hakkında bilgi verir misiniz?
Enka Pazarlama’da dört ana bölüm bulunuyor. Bunlar iş makineleri, kaldırma ekipmanları, satış sonrası hizmetler , lojistik ve finansı kapsayan destek grubu. Ben yeni atama ile birlikte Hitachi markası başta olmak üzere tüm iş makinalarının kısmının sorumluluğunu bölge müdürü arkadaşlarımla beraber almış oluyorum. Ülke şartlarına uygun makinelerin getirilmesi, bu makinelerin gerekli stoğunun yapılması, hangi modeller için ne kadar stok yapılacağının belirlenmesi, makinelerin satış ve pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi gibi işleri kapsayan sorumluluklarım var. Hedefimiz bulunduğumuz tüm ürün gruplarında pazar payımızı artırırken var olan  müşteri memnuniyetini ise daha da üst seviyelere çıkarmak.

Uzun yıllardır sektörde çalışan biri olarak Hitachi markasının Türkiye’deki konumuna ilişkin gözlemleriniz nelerdir?
Hitachi iş makineleri birçok sektörde kullanılıyor. Bulunduğumuz tüm sektörlerde bu marka ile beraber en ön saflarda yer almak gibi bir hedefimiz var. Hitachi iş makinelerinin yoğun tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bunlardan en çok öne çıkanın ise iş makinesi kullanıcıları için ana maliyet kalemi olan yakıt tüketimindeki verimliliği olduğu söylenebilir. Elbette makinelerin diğer teknik özellikleri, güçlü ve dayanıklı olmaları, ikinci el değerinin yüksek olması da pazardaki payımızın yüksek olmasını sağlıyor. Tüm bunlara ENKA Pazarlama etkisini de katmak gerekiyor. ENKA Pazarlama’nın güçlü ve hızlı yedek parça ve servis hizmeti müşteri memnuniyetini ve satış adetlerini artırıyor.

2022 yılı ENKA Pazarlama açısından nasıl geçiyor?
Son iki yıldır iş makineleri pazarı oldukça iyi bir durumda ve talep oldukça yüksek. 2021 yılında makine üretim adetleri anlamında sıkıntı vardı. Bu sorun aşıldı ama firmalar küresel anlamda tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeni ile teslimatlarda sıkıntılar yaşadı. Biz ENKA Pazarlama olarak müşterilerimizi mağdur etmeden makinelerin teslim sürecini mümkün olacak en başarılı şekilde yürüttük. Tedarik zincirindeki sorunlar bir sürede daha devam edebilir. Ama genel anlamda 2022 yılı sektörün tüm bileşenleri açısından güzel bir yıl olarak devam ediyor ve böylede biteceğini düşünüyorum.

Yeni emisyon düzenlemelerini de göz önünde tutarak önümüzdeki yıla ilişkin öngörülerinizi anlatır mısınız?

Önümüzdeki yıl sektörün en önemli gündemlerinden biri de emisyon düzenlemelerine ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girmesi olacak. Bu yeni dönemin elbette başlangıçta sektör açısından yaratacağı zorluklar olacak. Ama hem satıcı firmalar hem kullanıcılar bu yeniliğe kısa sürede uyum sağlayarak zorlukları aşacaktır. Biz de ENKA Pazarlama olarak bu geçiş sürecinde müşterilerimize önemli destekler vereceğiz. Bu konudaki hazırlıklarımızı yoğun olarak sürdürüyoruz.  Pazara ilişkin genel olarak ise şunları söyleyebilirim:  Bu yıl ve geride bıraktığımız 2021 yılları talebin yüksek olduğu yıllardı. Satış adetleri yüksek oranlarda seyretti. Bu talebin yüksek olmasında Stage V düzenlemesi ile makine fiyatlarının artacak olması bazı talepleri tabiki öne çekti. Bu ve diğer sebeplerden  önümüzdeki yıl talepte bir düşüş olacaktır. Bu talep düşüşü  ortamında makinesini iyi anlatan, kaliteli ve hızlı satış sonrası hizmet veren özetle müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran  firmalar diğerlerinden ayrışacaktır.

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler