19 Haziran 24, Çarşamba

ENKA Pazarlama, mini yükleyici ile XCMG ürün gamını genişletiyor

XCMG ‘nin yol ekipmanları, fore kazık makinaları, madencilik ekipmanları, liman ekipmanları, platformlar, mini yükleyiciler, beko loder ve greyderlerinin Türkiye temsilciliğini yürüten ENKA Pazarlama, yakın zamanda XCMG XC760K mini yükleyicisini Türkiye’de sunmaya hazırlanıyor. Yeni ürünü ve ENKA Pazarlama-XCMG işbirliğini ENKA Pazarlama XCMG Satış Müdürü Ferda Öz ile konuştuk.

XCMG Satış Müdürü Ferda Öz

ENKA Pazarlama, XCMG’nin hangi ürünlerinin Türkiye temsilciliğini yapıyor?

XCMG’nin yol ekipmanları, fore kazık makinaları, madencilik ekipmanları, liman ekipmanları, platformlar, mini yükleyiciler, beko loder ve greyderlerin Türkiye temsilciliğini yürütüyor. XCMG markası çok büyük ve ürün gamı oldukça geniş olan bir marka. Bunlar başlangıç olarak getirdiğimiz ürünler, orta ve uzun vadede hedefimiz bu ürün gamını daha da genişletmek.

ENKA Pazarlama ve XCMG işbirliğini her iki firma açısından da katkıları neler oldu?

ENKA Pazarlama sektörde 50 yıldan uzun bir süredir var olan, marka değeri, bilinirliği ve en önemlisi tecrübesi çok yüksek bir firma. Ayrıca uzman satış, satış sonrası hizmetler kadrosu ile Türkiye’nin 7 bölgesinde şubeleri ile birlikte 10 yerde hizmet veren büyük bir organizasyon. XCMG ise dünyada iş makinası üreten markalar arasında 3. sırada yer alan uluslararası bir dev. Çin ve Avrupa’da yer alan sahaları ile stoklu çalışan, yüksek kalitede ekipman üreten çok tecrübeli bir marka. Bu iki firmanın bir araya gelmesinin ENKA Pazarlama açısından avantajı, ürün gamının genişlemesi, pazarda yeni müşterilere ulaşmak olurken, XCMG açısından çok tecrübeli ve uzman bir kadro ile pazara girmek oldu diyebiliriz.

Bu işbirliğinin kullanıcılar açısından yarattığı avantajlar neler oldu?

Makina pazarında kullanıcıların fiyattan sonra en önem verdikleri konu kalite ve satın aldıkları firmaya duydukları güvendir. ENKA Pazarlama birçok alıcı için bu anlamda XCMG markasını gözü kapalı tercih etmelerini sağlayan bir etken. Satış sonrası hizmetler, yedek parça ve ürünün arkasında durma konularında alıcıların içini rahatlatan en büyük sebep diyebiliriz.

Türkiye pazarını mini makinaların kullanım yaygınlığı açısından değerlendirir misiniz?

Türkiye son yıllarda mini makinaların kullanımı konusunda epey yol aldı. Genelde insan gücü ile yapılan birçok iş yerini mini makinalara bırakmaya başladı demek mümkün. Mini makinaların daha pratik olduğu kadar daha hızlı iş yapması konusunda da avantajları yadsınamaz. Bu durum, mini makina kullanım yaygınlığını geliştirip faaliyet alanlarını da çeşitlendirdi.

Yakın zamanda mini makina satış adetlerinin artmasını bekliyor musunuz? Firma olarak mini makinalar ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

Her geçen sene bir önceki seneye göre mini makina satış adetleri artıryor. Bunun önümüzdeki yıllarda da artarak devem edeceğini söylemek mümkün. Mini makinaların hemen hemen her iş grubunda çalışabildiğini yahut çalışabileceğini görüyoruz. Ürün gamını çeşitlendirerek her sektörde çalışan mini makinamızın olması tabiki bizim için en büyük hedefimizdir.

 Bu makinaları daha çok hangi sektörlere sunuyorsunuz?

Biz ilk olarak mini yükleyiciler ile başladık. Bu ürün grubunun kullanıldığı alanlar oldukça geniş. Örnek olarak limanlar, demir çelik firmaları, asfalt firmaları, çimento fabrikaları, üst yapı-alt yapı müteahhitleri, orman sektörü, gıda sektörü ve endüstriyel tesisler sayılabilir.

 Yakın zamanda pazara sunmaya hazırlandığınız XCMG mini yükleyici modeli hangisidir? Bu model ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

İlk olarak XCMG XC760K modeli mini yükleyicimiz ile pazarda yerimizi almayı amaçlıyoruz. Biz bu ürünü belirlerken pazarda oldukça geniş bir araştırma yaptık. İhtiyacı doğru anlamaya çalıştık, hedef sektörler belirledik. Yüksek verim sağlayacak müşterilere, doğru ürün ile ulaşarak, markamızın tüm faaliyet alanlarında çalıştığını görmek elbette en büyük hedefimiz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler