22 Haziran 24, Cumartesi

ENKA Pazarlama Genel Müdürü Yavuz Kart: “ENKA Pazarlama’nın olmazsa olmazı müşteri memnuniyetidir”

Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörünün öncü firmalarından ENKA Pazarlama’da 1 Eylül itibari ile Genel Müdürlük koltuğuna Yavuz Kart oturdu. Global pazarda lider konumda olan birçok markanın Türkiye temsilciliğini yürüten ENKA Pazarlama’nın yeni Genel Müdürü Yavuz Kart ile planlarını ve hedeflerini konuştuk. Kart, yeni yatırımlarla müşteri memnuniyetini daha da üst seviyelere çıkaracaklarını belirterek “ENKA Pazarlama’nın olmazsa olmazı müşteri memnuniyetidir” dedi.

Öncelikle kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

2000 yılı Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunuyum. Mezuniyet sonrası 2003 yılına kadar denetim ve danışmanlık şirketi olan Ernst&Young bünyesinde çalıştım. ENKA çatısı altındaki iş hayatım Enka İnşaat’ın yurtdışı projelerinde finans ve muhasebe müdürü  olarak 2003 yılında başladı. 2008 yılında ENKA’nın ticaret faaliyetlerinin başında gelen grup şirketlerinden ENKA Pazarlama’da mali işler grup müdürlüğü ile devam etti. Sonrasında Mali İşler, Satınalma ve Lojistik Direktörlüğü görevini üstlendim. 2017 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildim ve 1 Eylül 2022 itibari ile de genel müdürlük görevini yürütmekteyim.

ENKA Pazarlama’da çalışmanın sizin için neler ifade ettiğini kısaca özetler misiniz?

ENKA Pazarlama dünya üzerinde kendini ispatlamış birçok markanın temsilciliğini üstlenen özellikle iş makineleri sektörüne yön veren ve lideri konumda bulunan, güçlü ve önemli bir markadır. ENKA’nın  kendine özgü bir şirket kültürü var. Ben de bu ailede görev aldığım süre zarfında bu kültürü öğrendim ve bunun bir parçası olmaktan her zaman gurur duydum. ENKA kültürü; iş ahlakı, iş yapış tarzında kendini gösteren ve çalışana katma değer sağlayan önemli köklü bir kültürdür. ENKA Pazarlama gibi önemli bir grup şirketinde Genel Müdürlük görevine layık görülmek onur verici bir durum, bu önemli görevi çalışma arkadaşlarım ile birlikte başarılı bir şekilde yürüteceğime inanıyorum.

Genel müdür olarak öncelikleriniz ve önem verdiğiniz noktalar neler olacak?

ENKA Pazarlama’nın en büyük gücü ENKA markası altında yer alan çalışanlarımızdır. Deneyimli, yaptığı işe hakim, özverili, işini iyi bilen insanlarla çalışıyoruz. ENKA’nın en büyük gücü her şeyden önce bu ekiptir. Bu nedenle ekip arkadaşlarımın memnuniyetini sürdürülebilir kılmak ve artırmak benim öncelikli hedeflerimden biri.  Biz; bizden önceki  çalışanlardan ve yöneticilerden önemli bir miras devraldık. Bu mirası sürdürmek ve yeni katılan arkadaşlarımıza doğru şekilde aktarmak önemli bir görev. Elbette ENKA markasının olmazsa olmazlarından biri de müşteri memnuniyeti. Bu nedenle odaklanacağımız konuların başında, var olan müşteri memnuniyet oranlarını daha da artırmak geliyor. ENKA Pazarlama, tedarikçi bir firma olarak sattığı makinenin arkasında duran bir firma. Bu doğrultuda satış sonrası hizmetleri daha da güçlü hale getirme hedefimiz var. Bununla ilgili yatırımlarımız devam ediyor, son olarak bildiğiniz gibi Antalya’da bölge müdürlüğümüzün açılışını gerçekleştirdik. Ayrıca var olan servis atölyelerimizde modernleştirme çalışmalarımız sürüyor. Bu şekilde verdiğimiz hizmeti daha da hızlı ve kaliteli hale getiriyoruz. Yine yakın zamanda yapılan yatırımlarımızdan birisi Bursa ve çevre illere daha hızlı hizmet sunabileceğimiz Bursa Şube Müdürlüğümüzü de çok yakın zamanda müşterilerimizin hizmetine sunacağız. Bu tarz yatırımlar her zaman devam edecek ve her zaman müşterilerimize olabildiğince kaliteli ve hızlı hizmet vereceğiz.

ENKA Pazarlama’nın pazardaki konumuna ilişkin kısa bir değerlendirme yapar mısınız?

İş makinalarında liderler arasında olan bir firmayız ve kendimizi en iyisini yapmakla mükellef olarak görüyoruz. Biz ithalatçı bir firma  olsak dahi, ürün ve hizmetlerimizle ihracata ve yatırıma destek veriyoruz. Örneğin maden sektöründe, inşaat sektöründe ve daha birçok sektörde önemli roller üstlenen, verimliliği artıran makineler sunuyoruz. Bunun yanı sıra ürün ve hizmetlerimizle ülkemiz ekonomisi için önemli bir alan olan yurtdışı müteahhitlik sektörüne önemli katkılar sunuyoruz.

2022 yılının geride kalan aylarını sektör ve firmanız açısından değerlendirir misiniz?

2022 yılı geçen yıl gibi talebin kesilmediği ve hatta daha da artış gösterdiği bir yıl oluyor. Yılın başından bu yana yüksek bir talep var. Bu süreçte yaşanan en büyük sorun aslında lojistik ile ilgili, ancak ENKA Pazarlama olarak biz bu süreci iyi yönetiyoruz ve makineleri mümkün olan en hızlı şekilde müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bu alanda yaşanan sorunlar elbette firmalarla ilgili değil, global bir sorun olmaktadır. Geride kalan dokuz ayda satış adetleri yüksek oldu, bunun  bir süre daha bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz. En azından önümüzdeki yılın altıncı ayına kadar talep devam edecektir.
Önümüzdeki yıl adet bazında bu yıla göre daha düşük olabilir. Bildiğiniz gibi motor emisyon geçişleri ile ilgili bir düzenleme söz konusu. Bunun da sektöre olumlu ve olumsuz etkileri olacak. Bu etkilerden birisi de fiyatların artacak olması. Sonuç olarak satış adetleri düşse de sektörün cirosal olarak aynı seviyelerde kalacağını düşünüyorum.

Yeni emisyon standartlarının fiyatları yükseltmesinin dışında etkileri neler olacaktır?

Bu yeni düzenleme ile birlikte 2023 yılında iş makinesi kullanıcıları, daha teknolojik, gelişmiş makinelerle  tanışacak. Biz de önümüzdeki yıl ürünlerimizde yeni serilere geçeceğiz. Hitachi’nin buna bağlı olarak yaptığı değişiklikleri müşterilerimize sunacağız. Elbette emisyon faz geçişinin bir etkisi de yukarıda da söylediğim gibi fiyat artışı olacak. Bunun yanı sıra yeni makinelere ilişkin bilgi eksikliği de önemli bir sorun olarak görünüyor. Ayrıca yeni süreç ile birlikte emisyon değerlerinin azalacak ve yeni teknoloji motorların üzerinde olduğu makinelerin ülkemize gelecek olması da çok önemli noktalar.

Pazarda elektrikli ve otonom makineler konularında önemli ilerlemeler yaşanıyor. Size göre iş makineleri sektöründe  yakın gelecekte hangi trendler öne çıkacak?

Hitachi bu teknolojilerde önder bir firma. Hitachi’nin madencilik alanında büyük kamyon ve ekskavatörlerde elektrik motorları ile çalışan makineleri var ve bu makineleri Türkiye’de de kullanılıyor. Ama bunlar madencilikte kullanılan büyük  boyutlu makineler. Daha küçük makinelere inildikçe elektrikli makine konusu biraz değişiyor. Forkliftlerde yıllardır akülü çözümler var ve yaygınlaşıyor. Hatta akülü oranı pazarda dizele göre daha fazla. Bunun iş makinesine yansıması daha çok mini ekskavatörlerde görülüyor. Mini ekskavatörlerde bu teknolojinin kullanılması daha kolay. Ama burada asıl zor olan orta ve üst büyüklük segmentindeki makinelerde bu teknolojiyi kullanmak. Bu konuda alınması gereken uzun bir yol var.

ENKA Pazarlama’yı satış sonrası hizmetler açısından değerlendirir misiniz?

Türkiye genelinde beş bölgede servisimiz var. Bunlara gezici servislerimiz de ekleniyor. Bu sayede gerekli durumlarda müşterilerimize daha hızlı ulaşacağız. Bunların yanı sıra atölyelerimizde modernleştirmeler yaparak hizmet kalitesini üst seviyelere çıkaracağız. Müşteriye gerekli durumlarda şimdi olduğundan daha hızlı geri dönüş yapabilmek için de çalışmalarımız var. Yedek parça konusunda zaten müşterilerimizin üretimlerinde aksamalar yaşanmaması ve makinalarının durmaması adına hazır stok bulunduruyoruz.  Bu hizmetimiz de aynı kalite ile devem edecek. Servis ve satış personeline yönelik eğitim çalışmalarımız da yoğun şekilde devam ediyor.  Bunların yanı sıra yine müşterilerimizi mağdur etmeden hızlı çözümler bulmak amacıyla 2021 yılında müşteri taleplerine 7/24 satış, yedek parça ve tüm soruları bölge temsilciliklerindeki ekip arkadaşlarımıza anında ilettiğimiz Enka Whatsapp destek hattını kurduk.

Yeni markalarınızla ilgili hedefleriniz nelerdir?

Temsilciliğini üstlendiğimiz yeni markalarla sektördeki gücümüzü artırıyoruz. Bu markalardan birisi de dünyanın en büyük makine üreticilerinden olan XCMG. Bu marka ile girdiğimiz alanlarda pazar payını artırarak kalıcı olmak istiyoruz. XCMG’nin zemin delme makineleri, greyder, asfalt silindiri ve toprak silindiri gibi yol ekipmanlarının sorumluluğunu üstlendik. Tüm bu ürün gruplarında, iş makinelerinde Hitachi’de yakaladığımız başarıyı yakalayacağımızı düşünüyorum.

Son olanak ENKA Pazarlama’nın; Hitachi’nin Azerbaycan ve Gürcistan distribütörlüğünü üstlenmesine ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

ENKA Pazarlama olarak Türkiye’deki yarım asırlık satış ve satış sonrası tecrübemizi ve sağladığımız müşteri memnuniyetini Azerbaycan ve Gürcistan pazarlarında da aynı başarıyla devam ettirmeyi hedefliyoruz. Azerbaycan ve Gürcistan bölgenin büyüyen pazarları, kamu yatırımları, altyapı çalışmaları ve madencilik faaliyetlerinin son yıllarda hız kazandığını görüyoruz ve ENKA Pazarlama olarak bölgenin makina ekipman ihtiyacına nasıl cevap vereceğimizi çok iyi biliyoruz, kısa süre içerisinde ENKA Pazarlama’nın bölgedeki önemli oyunculardan biri olacağından eminiz. Tabii ki, yoğun satış, pazarlama bilgi birikimimizi ve denizaşırı müteahhitlik genlerimizden de gelen uluslararası tecrübemizi yeni coğrafyalara aktarma hedefi stratejik önceliklerimiz arasında bulunuyor, dolayısıyla imalatçı anlaşmalarımız çerçevesinde kalarak ve ayağı yere basan projeler eşliğinde yeni ülkelerle ilgili temsilcilikler üstlenmeyi hedefliyoruz.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler