20 Temmuz 24, Cumartesi

ELS Lift dijital çözümleri ile müşterilerinin yanında

ELS Lift Satış Pazarlama Direktörü İrfan İşmak ile pandeminin etkilerini  ve 2021 yılına ilişkin beklentileri konuştuk. Salgın öncesi altyapısını oluşturdukları dijitalleşme ile salgının etkilerini en aza indirdiklerini belirten İşmak, yakın zamanda müşterilerine yeni dijital çözümler sunacaklarını da açıkladı. Dünyadaki kiralama parklarında ürün çeşitliliği ve genişleyen bayii ağı ile yer almaya devam ettiklerini de belirten İşmak, özellikle düşük düzeyli erişim ekipmanları alanında Avrupa’da tercih edilen ilk üç markadan biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

Öncelikle 2020 yılını yurt içi ve yurt dışı pazar açısından değerlendirir misiniz?

ELS Lift Satış Pazarlama Direktörü İrfan İşmak
ELS Lift Satış Pazarlama Direktörü İrfan İşmak
2019’un her sektörde olduğu gibi iş makineleri sektörü üzerinde de bırakmış olduğu pasif etkilerden, yeni yılda sıyrılmak ümidi ile 2020 yılına oldukça hızlı bir başlangıç yaptık. Fakat yılın üçüncü ayından itibaren tüm dünyada etkisini artırarak devam ettiren pandemi süreci nedeni ile, belirsizliklerle dolu bir zamana giriş yapılmıştır. Virüsün etkileri her ne kadar başta insan sağlığını tehdit etse de, etkisi altına aldığı noktalardan biri de ekonomi ve ticari hayat olmuştur. Üretici bir firma olarak etkilendiğimiz durumların başında tedarik zincirlerinde meydana gelen kırılmalar ve alıcıya ulaşma konusundaki zorluklar yer almıştır. Covid-19’un yoğun bir şekilde seyrettiği dönemde iç pazarda %40 oranında bir daralma yaşanmıştır. Yaz aylarına doğru normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte yavaşta olsa bir toparlanma gözlenmiştir. Küresel pazar açısından konuyu ele aldığımızda ise, Avrupa ülkelerindeki ihracat daralması 2020 yılının son çeyreğine kadar devam etmiştir. Yıl sonu ve 2021 yılının ilk aylarında salgının yeniden ivme kazanacağı göz önünde bulundurulduğunda yeni yılın ilk çeyreğinin de istenilen hedefler doğrultusunda kapatılmayacağı gözlenmektedir.

COVID-19 salgın süreci sizleri nasıl etkiledi, müşterileriniz ile nasıl iletişimde kaldınız ve satış ve pazarlama süreçlerinizde neler yaptınız?

ELS Lift olarak özellikle yoğun ihracatta bulunduğumuz Avrupa bölgesindeki çoklu sipariş geçen müşterilerimizin alımlarında aksamalar meydana gelmiştir. Bu açığın kapatılması için harekete geçerek Amerika, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki yeni müşterilere yoğunlaşarak agresif bir satış pazarlama stratejisi izledik. Geçtiğimiz yıllarda yoğun bir şekilde katılım gösterdiğimiz fuar ve gerçekleştirdiğimiz müşteri ziyaretlerinin olumlu yansıması sayesinde oluşan ihracat açığını başarılı bir şekilde kapattık. Yurtdışı ziyaretlere getirilen kısıtlamalar ve yurtiçinde alınan önlemler neticesinde yüz yüze görüşmede yaşanan aksaklıkları gidermek için online alana yöneldik. Özellikle yeni potansiyel müşteriye ulaşma konusunda interaktif kanallar, etkin sosyal medya yönetimi ve mailing uygulamalarına bu dönemde daha fazla zaman ayırdık.

Salgının bir süre daha devam edeceği düşünüldüğünde 2021 yılına ilişkin satış ve pazarlama alanında öngörüleriniz nelerdir?

Tüm dünyada hüküm süren bir belirsizlik bulutu mevcuttur. Bu durum yaşantımızı değiştirmemize yol açtığı gibi kararlarımızın da etkilenmesinde rol oynamaktadır. Bu sebeple iç ve dış pazarda yer alan müşterilerimizin yatırım planlarında ister istemez istikrarsızlık gözlenmektedir. 2020 yılında edinmiş olduğumuz tecrübeler sonucunda, satış faaliyetlerimizin bu düzensizliklerden en az şekilde etkilenerek devam edebilmesi için, belli bölgede çoklu müşteriye hitap etmek yerine, farklı bölgelerdeki yeni müşterilere ulaşmayı hedeflemekteyiz. Salgın sürecinin sosyal mesafeyi normalleştirdiği bir dünyada, sosyalleşmenin yeni yollarını arayıp bulmak hepimiz için önemli bir görev haline gelmiştir. Bu nedenle yaptığımız tüm işlerde olduğu gibi, pazarlama faaliyetlerimizde de dijitalleşmeyi ana merkezde tutarak müşterilerimize ulaşmak ve bu alandaki trendlerin sıkı takipçisi olarak pazarlama faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek önceliklerimiz arasındadır.

Firmaların salgının da etkisi ile dijitalleşme yönünde adımlarını hızlandırdığı görüldü. Sizin bu konudaki yaklaşımınız nedir?

ELS Lift olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve işlerine duraksatmadan devam edebilmelerini sağlamak bu dönemde bizler için kritik bir önem arz etmiştir. Bu sebeple 2019 yılının son çeyreğinde altyapı çalışmalarına başladığımız online satış sonrası hizmetler platformunun tamamlanması için çalışmalarımıza hız verdik. Sepete ekleme yöntemi ile yedek parça taleplerinden, satın alınan makinelerin detaylı kimliklerine kadar birçok işlemi gerçekleştirebilecekleri dijital programımızı en kısa sürede müşterilerimizin kullanımına sunmayı planlamaktayız.

2020 yılında yurt içi ve dışında en çok hangi ürünlerinize yönelik talep oldu, bu ürünler ile ilgili bilgiler alabilir miyiz?

2020 yılında yurtiçi pazarda faaliyet gösteren müşterilerimizin tercih ettiği öncelikli ürünlerin başında, eklemli personel yükseltici platform olarak adlandırdığımız AE15 gelmektedir. Bu ürün sunduğu 15 metre çalışma yüksekliği ve 8,65 metre yatay erişimi sayesinde sahada kilit bir oyuncu görevi görmektedir. Global pazarda ise güncellenen iş güvenliği standartları sebebi ile, iç mekanlarda kullanıma uygun düşük düzeyli erişim ekipmanları olarak adlandırdığımız 6 metrenin altındaki platformlara olan ilgi artmıştır.

Platform sektöründe son trendler neler ve yakın gelecekte hangi trendlerin öne çıkacağını düşünüyorsunuz?

Gün geçtikçe katılaşan ve eklemeler yapılan iş sağlığı ve güvenliği kanunları kapsamında değişen trendler AR&GE süreçlerinden tedarikçi zincirlerindeki oyunculara kadar etki göstermektedir. Her sektörde gündem maddesi olan karbon ayak izini en aza indirme hedefi, içinde bulunduğumuz sektör için de geçerlidir. Avrupa dahil olmak üzere tüm dünya genelinde elektrik ve hibrit yakıt sistemine sahip makineler için artan bir dönüşümün yer aldığının farkındayız. Bu gelişmeye paralel olarak güncellenmeye devam eden emisyon düzenlemeleri kapsamında, çevre dostu ve muadillerine göre kullanım ömrünün daha uzun süre olması nedeni ile lityum iyon pillerin kullanımının artacağı görülmektedir. Akıllı bir telefon uygulaması ile mobil kontrol ve 5G teknolojisi gibi yeniliklerin de yakın zamanda makinelere entegre edilip trend oluşturacağından şüphemiz yok.

Yakın zamanda uluslararası pazarda yeni bayilik anlaşmaları olacak mı? Bu konudaki kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz her pazarda ürünlerimizin ilk tercih sebeplerinden biri olması ve bu pazarlarda bizi temsil edebilecek tecrübeli iş ortaklarına sahip olmayı sağlamaktadır. Bu yönde geliştirdiğimiz satış pazarlama stratejilerimizle uzun vadede dünyanın birçok yerinde görünür olmayı hedeflemekteyiz. 2019 yılının sonu itibari ile yoğun bir şekilde eğilim gösterdiğimiz Amerika pazarında istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca yakın zamanda Avusturalya ve Asya pazarında yeni anlaşmalar gerçekleştirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir.

ELS Lift’in Türkiye’de kiralama parklarındaki konumu ve hedefleri nelerdir?

Global ölçekte faaliyet gösteren ve dünya standartlarında üretim yapan şirketimiz ELS Lift, müşterilerine güven vermeye devam etmektedir. Yurtiçi pazarda yer alan müşterilerimize fabrikamızın ulaşılabilir konumda olması, sunduğumuz rekabetçi fiyatlar ve marka imajımızın güçlü olması tercih edilme sebeplerimizden sadece birkaçıdır. Personel yükseltici platform sektöründe yapılan satışların %70’i kiralama şirketleri, kalan %30’luk kısmı da son kullanıcı olarak adlandırdığımız müşterilere yapılmaktadır. Bu nedenle kiralama şirketleri ELS Lift için büyük bir öneme sahiptir. Gelecek yıllarda yaptığımız yatırımlarla birlikte kısa sürede bu alanda akla gelen ilk ve tek marka olmayı hedeflemekteyiz.

ELS Lift’in dünya kiralama parklarındaki konumu ve hedefleri nelerdir?

Her yıl geliştirmeyi motto edindiğimiz üç yeni model stratejimizi uygulayarak dünyadaki kiralama parklarında ürün çeşitliliğimiz ve genişletmeye devam ettiğimiz bayii ağımız ile yer almaya devam ediyoruz. Özellikle düşük düzeyli erişim ekipmanları alanında Avrupa’da tercih edilen ilk üç markadan biri olmayı hedeflemekteyiz.

Kiralama firmalarının parklarında sizin ürünlerinizi bulundurarak elde ettikleri avantajlar nelerdir?

En büyük faydalardan biri etkin bir şekilde sağladığımız satış sonrası hizmetlerdir. Uygun fiyatlı yedek parça tedariği ve fiyat performans kalite dengesi ise diğer avantajlardan bazılarıdır.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler