19 Temmuz 24, Cuma

EFE Lojistik Kritik Açık Deniz Operasyonlarını Sürdürüyor

EFE Lojistik, Kuzey Marmara yeraltı gaz depolama genişletme (Faz III) projesi için platform yüklemesi yaptı. Proje, İzmit’teki Cimtaş Tersanesi, Marmara Ereğlisi’ndeki Martaş Limanı, Yalova’daki Sefine Tersanesi ve Marmara Denizi’ndeki açık deniz operasyonları dahil olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerini kapsıyordu. EFE Lojistik ‘in kapsamı, yaklaşık 1.100 ton ağırlığındaki bir DP2’nin açık deniz mühendisliğini ve açık deniz taşımacılığını içeriyordu. Yapı, SPMT’ler kullanılarak ağır kaldırma mavnasına sürüldü ve ardından açık deniz konumuna çekildi.

Kapsam ayrıca DP1 ve DP2 üst taraflarındaki yükü de içeriyordu. Yapıların en geniş yeri 24.75 m. olarak ölçüldü. Onlar da bir SPMT kombinasyonları üzerinde taşındı – 23 dingil PST SL Es ve 22 dingil THPSL’den oluşan 45 dingil Goldhofer modülü kullanıldı.

Üstten yükleme operasyonları için üretim tesisi deniz seviyesinde bulunuyordu ve EFE Lojistik’in bileşenleri mavna ile aynı hizaya getirmek için bir çözüm bulması gerekiyordu. Şirket, deniz seviyesi ile mavna yükleme seviyesi arasındaki 1 m’lik boşluğu kapatarak, üst tarafın her iki yanından da geçmek için 42 m uzunluğunda rampalar tasarladı.

EFE Logistics ayrıca DP1 ve DP2 yapıları için (20-47 m ölçülerinde) kazıkların taşınmasından ve açık deniz operasyonları için uzun süreli mavna kiralamasından da sorumluydu. Proje için dağıtılan diğer ekipmanlar arasında birkaç geleneksel hidrolik aks hattı ve karada ceket ve borda üretimi için diğer büyük malzemeleri taşımak için açılır güverteli lowbed treylerler yer aldı.

EFE Lojistik’in yönetici ortağı Cem Yılmaz, bu projenin sıkışık programlar, ayrıntılı açık deniz mühendisliği gereksinimleri ve sert deniz koşulları dahil olmak üzere birçok zorluğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:  “Bu kritik projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Kişisel olarak benim ve tüm ekibimiz için bir dönüm noktasıydı. Projeye katılımımız yaklaşık bir buçuk yıl sürdü – dört ay ön planlama aşaması, ardından ağır operasyonlar için sekiz ay kesin planlama aşaması ve yürütme için altı ay.”

Yılmaz, EFE Lojistik’in artık benzer projelere odaklandığını doğruladı. Bu, Türkiye’deki Karadeniz gaz sahası ile ilgili çalışmaların yanı sıra, Türkiye’nin 2022’den 2023’e kadar başlaması planlanan ulusal gaz projesi olan Sakarya gaz geliştirme projesini de içeriyor.

Kaynak: www.heavyliftpfi.com

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler