19 Temmuz 24, Cuma

Dynapac, Türkiye’ye Karyer Tatmak ile geri dönüyor

Dünyanın önde gelen yol ekipmanları üreticilerinden Dynapac, Türkiye pazarına Karyer Tatmak ile geri dönüyor. Dynapac’ın geniş ürün gamının tamamını pazara sunacak olan Karyer Tatmak, tüm ürün gruplarında liderliği hedefliyor. Firma, finişer pazarında da dengeleri değiştirmeye hazırlanıyor.

Karyer-Tatmak Yönetim Kurulu Üyesi Begüm Yerdelen Özaslan, Karyer-Tatmak YK Üyesi Merve Yerdelen Mehmet ve Dynapac Yetkilisi Thierry Leder.

48 yıldır Fayat Yol Makineleri gurubuna ait, Bomag markasının Türkiye temsilciliğini başarı ile yürüten ve bu markayı yol ekipmanları sektöründe liderliğe yükselten Karyer Tatmak, yola bu defa da yine Fayat Yol Makineleri Grup Şirketlerinden Dynapac ile devam etme kararı aldı. Karyer-Tatmak Yönetim Kurulu Üyesi Begüm Yerdelen Özaslan, Bomag markasını pazar lideri olarak yeni evine uğurladıklarını belirterek “Bu süreçte yine Fayat Grup bünyesinde bulunan ve kendi alanında dünyanın en köklü ve büyüklerinden birisi olan Dynapac markasının temsilciliğini üstlendik. Efsane marka Dynapac ile yolumuza devam etmek bizim için heyecan verici, dinamik süreç olacak” dedi.

“Dynapac’ı Türkiye’de büyüteceğiz”

48 yıllık süreçte Bomag ile benzeri az bulunabilecek bir başarı hikâyesi yazdıklarını dile getiren Yerdelen, bazı modellerde yüzde 40’ları bulan pazar paylarına ulaştıklarının altını çizdi ve şunları söyledi: “Dynapac son 5-6 yıldır Türkiye’de hak ettiği şekilde, aktif olarak pazarlanmıyordu. Hatta son iki senedir de neredeyse Türkiye pazarından tamamen çıkmıştı. Bu nedenle Türkiye pazarında gelişmeye ihtiyacı olan bir marka. Diğer markamız ile nasıl başarılı olup önemli pazar paylarına ulaştıysak aynı şekilde Dynapac markası ile de başarılı olacağımıza inanıyoruz. Karyer, Bomag’ı Türkiye’de ilk olarak 1975’te temsile başladığında Bomag’ın ilk ve tek temsilcisi idi. O tarihte pazarda Dynapac vardı ama biz rekabette öne geçtik ve Bomag’ı lider yaptık. Şimdi de büyüttüğümüz bu markaya rakip oluyoruz. Bizim için heyecanlı bir yolculuk olacak. Biz rekabeti seven bir firmayız, aramızda tatlı bir rekabet olacağını düşünüyorum.”

Geniş ürün gamı

1934 yılından bu yana 90 yıldır üretim yapan Dynapac’ın yol sektöründe efsane bir marka olduğunu, çok geniş bir ürün gamı sunduğunu söyleyen Yerdelen, markanın Türkiye’de de hak ettiği yere kısa sürede geleceğini sözlerine ekledi. Yerdelen markanın Silindir Grubu, Serici Grubu ve Hafif Ekipmanlar grubu başlıkları altında bulunan tüm ürünleriyle çalışacaklarını belirterek tüm bu ürünlerde iddialı olduklarını açıkladı.

“Hedefimiz pazar liderliği”

Dynapac gibi yol ekipmanlarında lider bir marka ile anlaşmış olmaktan mutlu olduklarını söyleyen Yerdelen sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz mutlaka pazar liderliği. Karyer Tatmak ekibi olarak ikinciliği hiç düşünmedik hep birinciliğe oynadık. Bu bizim çalışma kültürümüzde var. Şirketimiz Yönetim Kurulu Üyesi kardeşim Merve Yerdelen Mehmet’ de ben de küçük yaşlardan beri iş ve inşaat makinası işi yapan bir ailenin iki kız çocuğu olarak hep birinciliğe oynamak için yetiştirildik. Ama bu elbette biraz zaman alacak. Çünkü bir süredir Türkiye pazarında aktif olmayan bir marka ile çalışacağız. Dynapac birçok ülkede lider konumda ama Türkiye’de bizim de etkimiz ile lider olamadı. Yeni süreç ile bu durum değişecek. Liderlik dışında bir seçeneği düşünmüyoruz bile. Bununla ilgili elbette stratejilerimiz var. Bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bir taraftan yeni marka ile ilgili altyapı çalışmalarımızı da yürütüyoruz. Ekibimizi geliştiriyoruz. Türkiye’nin dinamik yapısına uygun bir genç kadro oluşturuyoruz”.

“Sektörün istek ve beklentilerini biliyoruz”

Uzun yıllardır sektörde olduklarını ve pazarı çok iyi bildiklerini de hatırlatan Yerdelen, “Her ülke pazarının kendine özgü dinamikleri, beklentileri ve tercihleri vardır. Biz bunları iyi biliyoruz. Çalışmalarımızı sektörün istek ve beklentileri doğrultusunda yürüteceğiz. Ayrıca her zaman olduğu gibi stoklu çalışacağız. Zamanın çok kıymetli olduğu sektörde projelerin aksamaması ve şantiyelerin kesintisiz çalışabilmesi için müteahhitlerimizin ihtiyaç duyduğu makineleri çok hızlı bir şekilde stoktan temin edeceğiz. Şu anda stok oluşturma çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Tüm hazırlıklarımız kısa süre içinde tamamlanacak ve yeni yıl ile birlikte yeni yolculuğumuza başlayacağız. Bu arada marka rengimiz sektörde pek rastlanmayan ve kolayca ayrışacak, ulusal renklerimiz de olan kırmızı-beyaz olacak.”

Hızlı ve kaliteli servis hizmeti

Markaların başarılı olmasında makinaların katkısı kadar servis ve yedek parça hizmetlerinin de belirleyici olduğuna dikkat çeken Yerdelen bu konuda şu bilgileri paylaştı: “Biz servis hizmetleri konusunda güçlü bir altyapıya sahibiz. Türkiye’de mümessillik işi yapan birçok yabancı marka sadece yetkili servisler ile bu süreci yürütüyorlar ve kendi servis ekipleri bulunmuyor. Ama biz servis işinde kendi ekibimizle çalışıyoruz. İstanbul-Tuzla’da 4 bin metrekare alan üzerine kurulu bir servis merkezimiz var. Bir de Ankara’da bir bölge müdürlüğümüz ve OSTİM’de kurulu servis sahamız var. Tecrübeli, eğitimli bir ekip ile servis hizmeti veriyoruz. Türkiye’nin ulaşamadığımız noktalarında ise yetkili servislerle çalışıyoruz. Gerektiğinde Ankara ve İstanbul’dan ekip arkadaşlarımızı göndererek onlara destek oluyoruz. Bu nedenle yetkili servislerle hizmet verirken bir taraftan da kendi servis ekibimizi büyütmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Bizim sektörümüzde servis konusunda eğitim hiç bitmez. Müşterilerimiz üstlendikleri projelerde zamanla yarışıyorlar ve makinaların servis hizmetinin aksaması, yedek parça tefariğinin yavaşlığı nedeni ile beklemeye tahammülleri yok. Biz de bunu çok iyi biliyoruz ve sahada işlerin kesintiye uğramaması için sorunlara en hızlı şekilde müdahale edip çözüyoruz”.

Finişer pazarında dengeler değişecek

Türkiye’de tüm ürün gruplarında rekabetçi olacaklarını söyleyen Yerdelen “Bildiğiniz gibi Türkiye’de finişer tarafında güçlü bir marka var. Biz bu alandaki lider markayı ürünümüzün kalitesi ve servis gücümüz ile zorlayarak ve finişer pazarındaki dengeleri değiştirmeyi planlıyoruz” dedi. Dynapac’ın verimliliği artırma ama bunu yaparken de emisyonları azaltma ve çevreyi koruma konusunda yeni teknolojiler geliştiren bir firma olduğunu da aktaran Yerdelen “Karyer Tatmak olarak biz de bu konuda hassas bir firmayız. Ülkemizde de yakın zamanda Faz V emisyon düzenlemeleri hayata geçti. Çevrenin korunması açısından önemli ve gerekli bir adımdı. Dynapac’ın bu düzenlemenin gerekliliklerini karşılayan çevre dostu makinaları ile pazarda olacağız. Bildiğiniz gibi Dynapac dünyadaki hiçbir rakibinde benzeri bulunmayan tamamen elektrikli bir finişeri pazara sundu. Bu finişer, dizel muadillerine kıyasla birçok avantaj sunuyor. Karbon ayak izinin azalması, düşük işletme maliyetleri nedeniyle daha fazla tasarruf, daha az aşınma ve yıpranma bu avantajlar arasında sayılabilir. Özellikle şehir içi uygulamalar için rakipsiz bir ürün olan bu finişer tamamen elektrikli ve sıfır emisyonlu bir makina. İsveç’te üretilen bu finişeri de Türkiye pazarına sunacağız. Tüm ürün gruplarında olacağı gibi finişerde de kaliteli ürün, güçlü servis ve rekabetçi fiyatlarımız ile pazara hızlı bir giriş yapmayı hedefliyoruz.”

 71 yıllık yolculuk; Karyer-Tatmak
“Karyer ve Tatmak iki farklı şirketin birleşimi ile oluşturulmuş bir marka. Karyer 1953’te Ankara’da dedem Zeki Yerdelen tarafından kuruldu. Zeki Yerdelen yüksek maden mühendisi olduğu için makinalarla da iç içe olan ve makinaları iyi tanıyan bir insandı. Emeklilik sonrası Karyer firmasını kurarak ticarete giriyor ve Türkiye’ye büyük maden makinalarının ithalatını yapmaya başlıyor. 1953’te başlayan bu macerada firma şu an üçüncü kuşak ile yoluna devam ediyor. Karyer firması, Yerdelen ailesi ile birlikte ve elbette çalışanların çok kıymetli katkıları ile kendi alanında Türkiye’nin büyükleri arasında bulunuyor.
Tatmak ise bizim üretim şirketimiz. Göktürk’te kurulu fabrikamızda Putzmeister Beton Pompalarının Türkiye’de ilk üretimini biz yaptık. Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasına girme başarısını gösteren bir firmadan söz ediyorum. Yaklaşık 22 yıllık bir üretim sonrası üretimi Almanlara devir ettik ve ticaret hayatımıza mümessilliklerimiz ile devam ediyoruz .”

 

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler