14 Haziran 24, Cuma

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan iş makinası işbaşı yapmaya hazır

Hidrojen yanmalı motorla çalışan ilk kazıcı yükleyici yakında Birleşik Krallık yollarında ve şantiyelerinde olacak. İngiliz Hükümeti, İngiltere yollarında hidrojen yanmalı motorla çalışan dünyanın ilk kazıcı yükleyicisinin kullanılmasını onayladı. JCB’nin hidrojenle çalışan teleskobik yükleyicileri de yakında İngiltere’deki şantiyelerde çalışmaya başlayacak.

Hidrojen yanmalı motorla çalışan dünyanın ilk kazıcı yükleyicisi, yakın tarihli hükümet onayını takiben yakında Birleşik Krallık yollarında ve şantiyelerde olacak.  Yeni teknolojininBirleşik Krallık inşaat endüstrisinin karbondan arındırılmasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Birleşik Krallık hükümeti, İngiliz inşaat ekipmanı üreticisi JCB’nin dünyanın ilk hidrojenle çalışan kazıcı yükleyicisi Birleşik Krallık yollarında test etmesine ve kullanmasına izin veren bir araç özel siparişi kapsamında özel muafiyet verdi. Ulaştırma Bakanı tarafından verilen araç özel siparişi, JCB’nin yeni hidrojenle çalışan makinesini kamuya açık otoyolda test etmesine olanak tanıyor. Bu makina, türünün ilk örneği ve şantiyelerdeki emisyonları azaltmaya yardımcı olan öncü bir çözüm sunuyor.
Birleşik Krallık’ın toplam sera gazı emisyonlarının %25’i yapılı çevreden geldiği için, tüm inşaat endüstrisinin her aşamada karbondan arındırılması hayati önem taşıyor.

Yeşil ekipmanlara yatırım

Teknoloji ve Dekarbonizasyon Bakanı Jesse Norman konu ile ilgili şunları söyledi: “Arabalardan şantiyelere kadar endüstri, ekonomimizi karbondan arındırmada ve yeşil işler ve refah yaratmada hayati bir role sahiptir.JCB’nin daha yeşil ekipmanlara yaptığı yatırım, sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlamak için alternatif yakıtlar kullanarak endüstrinin bunu nasıl gerçekleştirebileceğinin harika bir örneğidir. JCB’nin prototip hidrojenle çalışan kazıcı yükleyicisi, ‘karbondan arındırılması zor’ bir sektör olan inşaat sektörünün karbondan arındırma çabalarında önemli bir ilk adımdır. Hidrojen yakma makineleri, diğer temiz güç türlerinin en pratik veya verimli olmayabileceği ortamlarda karbon emisyonlarını azaltmada hayati bir rol oynayabilir.” JCB Başkanı Lord Bamford ise şu yorumları paylaştı: “Bu aracın Ulaştırma Bakanlığı’ndan özel sipariş edilmesi, hidrojen yanmalı motorlarla çalışan JCB makinelerinin kamuya açık otoyollarda şantiyelere gidip gelmesinde önemli bir ilk adımdır. Bu, JCB’nin net sıfır hedeflerinin peşinde doğru yolda olduğunun bir kanıtıdır. Hidrojen içten yanmalı motorlar, net sıfır hedeflerine daha hızlı ulaşılmasına yardımcı olurken, inşaat sektörü için daha geniş ekonomik faydalar sağlama potansiyeline sahip.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler