11 Nisan 24, Perşembe

Doka, ulaşım projelerindeki uzmanlığını Uluslararası İhtisas Fuarı’nda aktardı

Dünyanın pek çok önemli tünel, köprü, yol, viyadük, pilon projesinde sorumluluk üstlenen Doka, sahadan gelen tecrübelerini, 15-17 Eylül tarihlerinde İzmir‘de gerçekleşen “5. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı”nda katılımcılarla paylaştı. Sektörün paydaşları, kamu kuruluşları, üniversiteler, STK’lar, müteahhit ve alt yüklenici şirketlerden temsilcilerin katıldığı fuarda Doka, ulaşım alanındaki bu önemli yapılarla ilgili uzmanlığını aktardı.
Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay yaptığı açıklamada, köprü, tünel ve yol yapımının önemli bir bilgi birikimi, tecrübe ve ihtisas gerektiren alanlar olduğunun altını çizdi. Bugüne kadar Osmangazi ve Çanakkale Köprüleri dahil farklı ulaşım projelerinde sorumluluk aldıkları bilgisini veren Ender Özatay, “Doka‘nın inşaat verimliliğini artırmak ve sistematik bir şekilde uygulamak için tedbirler geliştirmeye, kalıp teknolojisinde öncü olmaya devam etmesinin sebebi de budur“ dedi. Özatay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doka’nın 154 yıllık uluslararası bilgi birikimi ve ekibimizin uzmanlığı ile ülkemizin önemli ve örnek projelerinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Özel sektörün yanı sıra kamu kuruluşlarıyla yaptığımız işbirlikleriyle, önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projelerin farklı zorluk ve uzmanlık gerektiren özellikleri bulunuyor. Doka olarak her zaman müşterilerimize somut fayda ve katma değer sağlayacak çözümlerle yaklaşıyoruz. Müşterilerimizi dinleyerek, onların ihtiyacı olan en güvenli çözümü en hızlı şekilde üretiyor ve bir çözüm ortağı gibi çalışıyoruz.“

Önce Güvenlik

Görev aldıkları her projede güvenliği ilk sıraya koyduklarını anlatan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, şunları söyledi: “Her projede iş güvenliğine maksimum önem veriyoruz. Firmalara sunduğumuz tüm sistemler maksimum iş güvenliği sağlamakta ve böylelikle iş verimliliğini arttırmaktadır. Ürün ve hizmetlerimizle inşaat sektöründe maksimum güvenlikli bir çalışma ortamı yaratmak, hızlı imalatı mümkün kılarak şantiye maliyetlerini aşağıya çekmektir. Doka olarak ana hedeflerimizden biri. İnşaat sektöründe özellikle yüksekte çalışmanın getirdiği tehlikeler, kalitesiz ve herhangi bir kalite normuna uymayan sistemsiz kalıp malzeme tercihleri, mühendislik hizmeti eksik ya da hiç olmayan uygulamalar, istenmeyen iş kazalarına sebep olmaktadır. Bu durum kalıp iskele sektörünün ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Doka sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı projelerine sunduğu özel çözümlerle bu ihtiyaçlara yanıt vermektedir. ABD‘de Mississipi Nehri Köprüsü, Belgrad’da bulunan Sava Nehri Köprüsü, Almanya’da Froschgrundsee Vadi köprüsü gibi projelerin inşasında da yer almıştır. Türkiye de ise 1915 Çanakkale Köprüsü, Kömürhan Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu’nun İhsaniye ve Çayırköy Viyadüklerinde yine Doka Kalıp Sistemleri tercih edilmiştir.”

Bilgiden tecrübeye köprü

Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, Doka’nın köprüler konusundaki tecrübeleriyle ilgili olarak, “Yeteneklerimiz çok geniş kapsamlıdır. Kalıp mühendisliği ile ilgili zorluklara, henüz tasarım aşamasında doğrudan odaklanıyoruz. Bu erken aşamada dahi, çalışmaların hızlı, verimli ve ekonomik bir şekilde yürütülebilmesi için bilgilerimize katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler