13 Temmuz 24, Cumartesi

Doka, inşaat mühendislerine kariyer planlamalarında yol gösteriyor

Doka, YTÜ Yapı Kulübü tarafından düzenlenen 8. “İlk Baretim” etkinliğinde ana sponsor olarak üniversite öğrencileri ile buluştu. Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, öğrencilerle bir araya gelerek kariyer rotasını çizme sürecini, nasıl başarılı olunabileceğini anlatırken, Doka Mühendislik Bölümü Ekip Lideri Nazlı Ödül Doğan ise etkinlikte gerçekleştirdiği canlı işe alım simülasyonu ile öğrencilere sürecin nasıl işlediğini yüz yüze gösterdi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kültür ve Kongre Merkezi’nde Yapı Kulübü’nce bu yıl 8’inci kez düzenlenen “İlk Baretim” etkinliği, Doka’nın ana sponsorluğunda gerçekleşti. Üniversitelerin kariyer günlerinin önemli destekçilerinden biri olan Doka, bu yılki etkinlikte de inşaat sektöründe kariyer yapmak isteyen öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Ender Özatay’dan başarılı kariyerin ipuçları…
YTÜ Yapı Kulübü tarafından 2013 yılından bu yana düzenlenen etkinlikte konuşan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, kendisinin de mezunu olduğu YTÜ’nün öğrencileriyle bir araya gelmenin büyük keyif ve ayrı bir heyecan olduğunu dile getirdi. Konuşmasında iyi bir kariyer için farklılaşmak gerektiğinin altını çizen Özatay, “Benim sizlere en önemli tavsiyem, çalıştığınız işte mutlaka araştırmacı olun ve her gün yeni şeyler öğrenerek kendinizi geliştirmeye çalışın” dedi. Ender Özatay, öğrencilere mezun olduktan sonra hem Doka’da hem de sektörde hangi alanlarda kariyer yapabileceklerini ve kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini ayrıntılı bir sunumla anlatırken, onlardan gelen soruları da yanıtladı.  Doka’nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Özatay, İstanbul Finans Merkezi, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Burj Khalifa gibi pek çok imza projede yer alan Doka’nın, 154 yıllık tarihiyle iskele kalıp sektöründe dünyadaki en köklü şirket olduğunu aktardı.

“Yeni teknolojilere, bilgisayar programlarına hâkim olun”
Türkiye’de 134 inşaat fakültesinin bulunduğunu ve bu yıl yaklaşık 15 bin öğrencinin mezun olacağını belirten Özatay, sektörde rekabetin yoğun olduğunu kaydetti. Bu nedenle üniversiteden donanımlı bir şekilde mezun olmak gerektiğini belirten Özatay, sözlerine şöyle devam etti: “Nitelikli bir şirkette çalışmaya başlarsanız, kariyerinize, meslektaşlarınıza göre daha önde başlarsınız ve hayatınızdaki her şey bir anda değişebilir. Disiplinli olun, hedeflerinizi doğru belirleyin ve çok iyi İngilizce öğrenin. Yeni teknolojilere, bilgisayar programlarına hâkim olmak da önemli. Artık 2 boyutlu projelendirme yeterli değil birçok firmada 3 boyutlu tasarım programları standart hale geldi. İnşaat sektöründe dijitalleşmeyle, tüm bu teknolojik gelişmelerin ana amacı, şantiye süreçlerini optimize etmek ve şantiyelerde artan verimlilik seviyelerine katkıda bulunmak. Bu teknolojilerle hedeflenen; şantiyede iş akışını kolaylaştırmak, daha fazla şeffaflık sağlayabilmek ve daha kaliteli bir inşaat süreci oluşturabilmektir. Öğrencilere mezun olduklarında hangi alanda çalışmak istediklerini belirlemeleri ve kariyerlerini bu hedefleri doğrultusunda ilerletmeleri tavsiyesinde bulunan Özatay, inşaat mühendisi olarak konut, köprü gibi farklı nitelikteki yapıların şantiyelerinde ya da yapı malzemeleri firmalarında satış elemanı, operasyon sorumlusu gibi farklı alanlarda çalışabileceklerini aktardı. Ender Özatay, “Kariyerinizdeki bütün gelişimin yalnızca tecrübeye bağlı olduğunu, tecrübeniz arttıkça kariyerinizde sürekli bir ilerleme olacağını düşünmeyin. Daima yeni şeyler öğrenin” dedi.

Öğrenciler işe alım sürecini simülasyonla deneyimledi
Doka’nın bugün 5 kıtada 7 bin’den fazla çalışanı ve 154 yıllık tecrübesiyle sektörünün lider firmalarından biri konumunda olduğunu söyleyen Doka’nın Mühendislik Bölüm Lideri Nazlı Ödül Doğan işe alım süreçlerini ve püf noktalarını detaylı olarak anlattı. Ödül Doğan, sunumunda ayrıca işe alım sürecini deneyimlemeleri için öğrencilerle yüz yüze işe alım simülasyonu da gerçekleştirdi. Nazlı Ödül Doğan, global bir şirket olan Doka’da inşaat mühendislerinin kariyer imkanlarını, işe alım süreçlerinde nelere önem verdiklerini de şöyle açıkladı: “Doka Türkiye, operasyonlarını Kocaeli’nin Gebze ilçesinden yürütüyor. Türkiye’de de sektörün lider firmalarından biri olan Doka Türkiye, yalnız yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerini değil, ayrıca Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kazakistan’ın yer aldığı geniş bölgeyi de sorumluluğunda bulundurmaktadır. Mühendis adaylarının iş görüşmeleri sırasında adayın İngilizce seviyesi, AutoCAD, Revit gibi mesleki programların yetkinlik seviyesi, sürekli öğrenme ve gelişime karşı tutumu bizim için öne çıkan konulardır. Ayrıca işe alım süreci pozitif sonuçlanan adaylarımıza kendilerini bu ve daha farklı alanlarda da geliştirmeleri için çeşitli fırsatlar sunuyor, eğitimler almalarını sağlıyoruz.”

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler