20 Temmuz 24, Cumartesi

Doğru ekipman seçimi, iyi planlama

COSCO’nun, Sarens Kazakistan ile Atyrau'daki bir gaz-kimya kompleksi projesi taşımaları için anlaşmasının ardından, Sarens en iyi ekipmanlarını, uzmanlığını ve lojistik bilgisini sahaya getirdi. Projekapmasında dört büyük propan tankının taşınması için yeni yollar inşa edildi.

COSCO’nun, Sarens Kazakistan ile Atyrau’daki bir gaz-kimya kompleksi projesi taşımaları için anlaşmasının ardından, Sarens en iyi ekipmanını, uzmanlığını ve lojistik bilgisini sahaya getirdi. Projekapmasında trafik ışıkları kaldırıldı ve dört büyük propan tankının taşınması için yeni yollar inşa edildi. 20 Nisan – 28 Temmuz 2020 tarihleri ​​arasında Sarens, gaz-kimyasal kompleksinin Atyrau dışında boşaltılması, taşınması ve inşa edilmesinden sorumluydu. Sarens Kazakistan, mavnanın boşaltılmasından, ekipmanların limanda depolanmasına ve sahada taşınmasına ve kurulmasına kadar projenin tüm kapsamını gerçekleştirdi. Karmaşık operasyon, Sarens’in şehir merkezinden geçmesi gereken dört adet 50 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 12 metre yüksekliğindeki propan tankı için en iyi ulaşım rotasını değerlendirdiği ve güvence altına aldığı bir yıllık önceden planlama gerektirdi.

Kullanılan ekipmanlar

Sarens, 20 metrelik bir yarıçapta neredeyse 600 ton taşıyabilen ekipmanların yanı sıra kalabalık ortamlarda manevra yapabilen SPMT’leri seçti. Kullanılan ekipmanlar şunlardı: SSL konfigürasyonunda CC6800, zemin taşıma basıncını düşürmek için paspaslar ile AC500, 44 Dingilli Kamag SPMT, Tadano RT 80, çok dingilli geleneksel treyler ve alçak yataklı treylerler, tabureler ve taşıma kirişleri.

Büyük bileşenleri şehir merkezine ve ötesine taşımak

Nakliye operasyonu için Sarens, yaklaşık 120 şehir ışık direğini, 200’den fazla üst güç hattı kablosunu, 24 trafik ışığını, 48 yaya ışık direğini, dört trafik kamera rafını, 20 iletişim kablosunu, iki büyük sıcak su besleme borusunu ve bir demiryolu kapısını kaldırdı. Sarens ayrıca köprülerden kaçınmak ve 3 km’lik bir alan boyunca yolu 1,5 m genişletmek için tamamen yeni üç yan yol yaptı. Bunu mümkün kılmak için Sarens, belediye başkanlığının yanı sıra elektrik, sivil, telekomünikasyon ve diğer resmi departmanlardan özel izin aldı. Sürece Sarens ekibi ve yerel hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere yaklaşık 200 kişi katıldı.
Ekipler, beş hafta boyunca beş konvoy dizisinde 25 parça ekipmanı taşımak için yorulmadan çalıştılar. Sarens, şehir sakinlerinin rahatsızlığını en aza indirmek için her pazar sabah 4:00 gibi erken bir saatte bir konvoy taşımayı seçti. Her konvoy, hedefe ulaşmak için neredeyse üç gün yol aldı, ardından treyler indirildi ve bir sonraki yolculuk için tekrar limana geri getirildi. Devam eden Covid salgını sırasında tüm ekipmanların taşınması ve yol hazırlığı ve iyileştirme çalışmaları yapılması büyük bir zorluktu. Her ekip üyesi günlük ateş kontrollerinden geçti ve Sarens teması azaltmak için güvenlik önlemleri aldı. Müşteri operasyon sırasında Kazakistan’a gelmeyi planlasa da, pandemi telefon ve Skype ile çalışmayı gerektirdi.

Bileşenlerin kaldırılması ve takılması

Sarens, şehir merkezine 10 km mesafedeki Atyrau limanında toplamda dört propan tankı, üç sütun, iki ısı eşanjörü, sekiz reaktör ve sekiz reaktör aksesuarını boşalttı. CC6800, tüm bu ekipmanı 20 m’lik bir yarıçapta kaldırarak döndürdü ve SPMT’ye yükledi. Limanda boşaltma için toplam 15 kişi görev aldı. Sarens dört propan tankını sahaya taşıdığında, bunları SPMT’nin kendisiyle birlikte kurması, ek bir sele takması ve SPMT’yi 90 derecelik bir pozisyonda hareket ettirmesi gerekiyordu. Bu, Sarens’in tankları park etmek ve tek tek yerleştirmek için minimum alana sahip olması nedeniyle titiz bir planlama ile başarıldı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler