12 Nisan 24, Cuma

Djijtalleşme Geleneksel Satın Alma Ve Hizmet Anlayışlarını Değiştiriyor

Dijital dönüşüm çalışmalarını pandemi öncesinde, 2017 yılında hızlandırmaya başlayan Borusan Cat, bu sayede 2020 yılında hedeflerini tutturmasının yanı sıra belli alanlarda hedeflerinin de ötesine geçti. Müşteri deneyimini ve verimliliği en üst seviyeye taşımak adına dijitalleşmeyi kritik öneme sahip bir alan gördüklerini belirten Borusan Cat İcra Kurulu Başkanı Özgür Günaydın, djijtalleşmenin geleneksel satın alma ve hizmet anlayışlarını da değiştirdiğini söylüyor.

Bir yılı geride bırakan pandemi süreci hem firmanızı hem de genel olarak iş makinaları sektörünü nasıl etkiledi?

Borusan Cat olarak 2020’deki belirsizlik iklimine rağmen sektörümüzde pozitif ayrıştığımızı söyleyebiliriz. Sağlam finansal yapımız ve disiplinli yönetim anlayışımızın yanında çevik yapılanmamız ve pandeminin çok öncesinde hızlandırdığımız dijitalleşme ile 2020 yılını hedeflerimizi tutturduğumuz, hatta belli alanlarda hedeflerimizin ötesine geçtiğimiz,“en iyi yılımız”olarak nitelendiriyoruz. İş dünyası, 2020 için yaptığı hazırlıklar sonrasında yol alırken beklenmedik bir şekilde pandemi ile karşılaştı. Öncesi görülmemiş bu durum, tüm beklentilerin ve planların değişmesine neden oldu. Tüm sektörleri etkileyen salgın dönemi iş makinelerini de etkiledi. Öyle ki CECE raporuna göre 2021 için Avrupa pazarında satışlarda yüzde 5’lik bir düşüş bekleniyor. “Daha İyi Bir Dünya İçin Çözüm Üretiriz”anlayışımız ile faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz Türkiye yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da 2020 yılında farklı segmentlerde en büyük 3 oyuncudan biri olmaya devam ettik. Tüm ülkelerimizde önemli kazanımlar elde ettik. Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da 2020 yılında kazıcı yükleyici pazar payımızı bir önceki yıla göre yüzde 30 artırdık. Rekabetin yüksek olduğu bu bölgede, satılan her üç makineden bir tanesinin Cat olmasını sağladık. Yeraltı ve yerüstü madenciliği segmentinde yüksek pazar payımızı korurken, ülkemizde römorkör pazarında payımızı yüzde 82’ye çıkardık. Yine Türkiye’de Marine pazar payımızda artış sağladık.

Borusan Cat

2021 yılına ilişkin beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

2021 yılında operasyon coğrafyalarımızın tamamında özellikle online parça satış kanalımız PCC’nin 2020 yılında yakaladığı başarılı ivmesini daha artırmasını bekliyorum. Müşterilerimize her türlü koşulda en uygun çözümleri sunma önceliğimizle bu alanı geçtiğimiz yıl Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Uzak Doğu Rusya operasyonlarımızda ciddi anlamda büyüttük. Geçen yıl yakaladığımız müşteri memnuniyeti oranlarımızdaki kayda değer artışın bu sene de büyüyerek devam etmesini bekliyorum. Borusan Cat olarak müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını en proaktif çözümlerle sağlamayı, bu sene de sürdüreceğiz. Borusan Cat olarak temsilcisi olduğumuz altı ülkede müşterilerimiz için devreye aldığımız enerji tesislerinde toplam kurulu gücümüz 731 MW seviyesine ulaştı. Borusan Cat olarak sürdürülebilirlik stratejimize uygun olarak faaliyet gösterdiğimiz iş alanlarından biyogaz enerji tesislerinde ise, Türkiye’de devreye aldığımız toplam kurulu gücü, son yıllarda artan bir ivmeyle 105 MW seviyesine taşıyoruz. Bu tesislerde EPC organizasyonumuz bünyesinde bulunan mühendislik gruplarımızın anahtar teslim çözümlerini müşterilerimizle buluşturarak, bizden beklenen en büyük talep olan maksimum verimlilik seviyelerini hizmete sunduk. Bu sayede yıllık 257.000 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapılıyor. Çöp alanlarında birikmesi sonucu büyük patlamalara yol açarak can ve mal güvenliğini de tehlikeye atan, ozon tabakasına zarar veren metan gazının yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülmesi de doğamızı korumamızı sağlıyor. Bu alanlarda bu sene de öngördüğümüz büyüme fırsatları bulunuyor. Daha iyi bir dünya için çözüm üretme amacımız doğrultusunda bu sene de faaliyetlerimizle dünyamıza değer katmayı sürdüreceğiz.

Size göre iş makinaları sektöründe yakın zamanda hangi trendler öne çıkacak?

2020 yılında hız kazanan dönüşüm dalgası, dijitalleşme açısından son derece hızlandırıcı bir etki yaptı. Dijitalleşme sadece şirketlerin iç süreçlerini optimize etmelerini hızlandıran bir trend olarak etki etmedi, aynı zamanda müşterilerimizin geleneksel satın alma alışkanlıklarını da dönüştürmeye başladı. Biz de etkisini online kanallarımız ile yakından gözlemledik. Tüm ülkelerimizde hizmet verdiğimiz müşterilerimiz, önemli projelerde kritik roller üstleniyorlar. Zorlaşan iş koşullarında verimlilik ve veri, her zamankinden daha da önemli bir hale geliyor. Biz de veri ile beslenen verimlilik yaklaşımlarının tamamının önümüzdeki yılların en önemli trendlerinin başında geleceğini düşünüyoruz. Bu trendin; ekipmanlarda oluşabilecek arızalarının önceden tahmin edilmesini sağlayacak yapay zeka uygulamalarından tutun da, dijital ikizler ile saha yönetimine kadar çok geniş bir alanda, iş yapış biçimlerini baştan tanımlayacak etkiler yapabileceğiniz öngörüyoruz. Sürdürülebilirlik başlığıyla paralel olarak yenilenebilir enerji çözümleri hem ekipmanlarda hem iş sahalarında elektrifikasyon gibi çok önemli trendleri takip ediyoruz. Bunlara ek olarak, dünyanın tamamının gelişim yarışında olduğu otonom araçlar, AR/VR teknolojileri, 3D yazıcılar, drone’larla saha kontrolü, giyilebilir teknolojiler gibi odak alanları da kuşkusuz sektörümüzü değiştirecek unsurlar arasında sayılabilir. Biz de Borusan Cat olarak bu trendleri, müşterilerimize nasıl daha fazla fayda sağlamak için uygulayabileceğimizi gözlüyor, değerlendiriyor ve testleri için yatırımlar yapıyoruz. Son olarak, sektörümüzden bahsederken, aslında tüm bunları mümkün kılan insan kaynağından da bahsetmek gerekir. Z kuşağının iş hayatına katılması ile yeni bir sosyal sözleşmeye uyum sağlamaya hazırlanan şirketler, son bir yıldır COVID-19’un hayatımıza kattığı veya hızlandırdığı yepyeni kavramları tartışıyor. Biz de müşteri deneyiminin, çalışan deneyiminden ayrı düşünülemeyeceğini biliyoruz ve en kritik stratejik odak alanlarımızı bu trendlere yönelik şekilde konumlandırıyoruz

->  Röportajın tamamını okumak için tıklayın

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler