19 Temmuz 24, Cuma

CNH, elektrikli kompakt yükleyici üretim hattının açılışını yaptı

CNH, İtalya’daki Lecce fabrikasında elektrikli kompakt tekerlekli yükleyiciler için yeni bir üretim hattının açılışını yaptı. Elektrikli kompakt lastikli yükleyici, CASE ve New Holland markaları altında 12EV ve W40X modelleri olarak pazarlanacak. Yeni elektrikli modeller, iç mekan ve gürültüye duyarlı uygulamalara uygun, düşük gürültü, sıfır emisyon ve yüksek performans sunuyor.

Yeni elektrikli kompakt tekerlekli yükleyicinin üretim hattı İtalya’nın Lecce kentindeki CNH fabrikasında açıldı. Puglia fabrikasının Ar-Ge merkezinde tasarlanan model, sırasıyla 12EV ve W40X modelleriyle CASE ve New Holland markaları ile üretilecek. Buradan dünya çapındaki pazarlara ulaşarak inşaat ve tarım sektörlerinde artan sıfır emisyonlu makine ihtiyacını karşılayacak.
Yeni model, şirketin halihazırda Cesena’da üretilen iki mini elektrikli ekskavatörü içeren kompakt elektrikli araç serisini tamamlıyor. Bu nedenle CNH, yüksek performanslı, ancak sessiz ve sıfır emisyonlu güç arayışı içinde, başta Avrupa olmak üzere metropol ve belediye alanlarının ihtiyaçları ile tarım ve hayvancılık gibi sektörlerin gereksinimlerinin yönlendirdiği, alternatif güç aktarma organlarına yönelik hızla artan talebe yanıt veriyor.

Lecce fabrikası CNH’nin merkezi haline geliyor

Yakın zamanda faaliyetinin 50. yılını kutlayan Lecce fabrikası, CNH’nin İtalya ve EMEA’daki ana üretim merkezlerinden biri. 600.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor ve 7 ürün grubunu (tekerlekli yükleyiciler, kompakt tekerlekli yükleyiciler, kazıcı yükleyiciler, teleskopik yükleyiciler ve motorlu greyderler) barındırıyor. Üretim hacimleri katlanarak büyüyerek 2020 ile 2022 arasında %88, kuruluşundan bu yana en yüksek makine sayısının kaydedildiği yıl olan 2023’te ise %14 arttı.

Sürdürülebilir bir gelecek için İtalyan yeniliği

Las Vegas’taki ConEXPO ve Hannover’deki Agritechnica gibi önemli uluslararası ticaret fuarlarında başarıyla tanıtılan yeni elektrikli kompakt tekerlekli yükleyici, düşük gürültü ve sıfır emisyon açısından önemli avantajlar sunuyor. Bu özellikler makineyi, özellikle CO² emisyonlarına izin verilmeyen kapalı ortamlarda, gece şantiyelerinde ve gürültü kirliliğine duyarlı tüm uygulamalarda çalışmaya uygun hale getiriyor. Ayrıca bu tip makineler, dizel motorlu araçlara göre yüksek performansı ve daha düşük işletme maliyetlerini garanti ediyor.
İnşaat Ürünleri Geliştirme Başkanı Ciro Casapulla, yeni elektrikli modeli detaylı bir şekilde anlatarak, Lecce’de her zaman inovasyon yapıldığını ve bunun elektrifikasyon durumunda nasıl bir paradigma değişikliği gerektirdiğini vurguladı: ‘Biz sadece dizelin yerini almadık. Havacılık ve uzay sektörüne özgü teknolojilerden ve hesaplama tekniklerinden de yararlanarak tasarımı tamamen revize ettik. Performansı artırmak ve makinenin özerkliğini korumak için önemli değişikliklere gittik”.
Özel kafes bom sayesinde elde edilen ağırlık azalması, devrilme yükünde iyileşmeye yol açtı. Hafif bom, ağırlığın arkaya kaydırılması ve dolayısıyla daha fazla yükleme kapasitesi ve stabilite anlamına geliyor. Sınıfının en iyisi dizel modellerden ödünç alınan bir diğer önemli yenilik, elektrikli tahrikle bir araya getirilen, hareketlerin verimliliğini ve kontrol edilebilirliğini en üst düzeye çıkarmayı mümkün kılan elektro-hidrolik kontroller olarak açıklandı.

Öğle yemeği molasında şarj edilebilir

Yeni elektrikli modelin kullanım süresi uygulama türüne göre 3 ila 6 saat arasında değişiyor. Şarj işlemi, standart 230V yerleşik şarj cihazıyla evdeki elektrik priziyle veya 23 kWh lityum iyon pili yalnızca 1 saatte, yani bir öğle yemeği süresinde, %20’den %80’e şarj edebilen isteğe bağlı hızlı şarj cihazıyla yapılabilir.  %100 İtalya’da Üretilen yeni elektrikli kompakt tekerlekli yükleyici, CNH’nin alternatif ve sürdürülebilir tahrik teknolojisinin geliştirilmesine yönelik teknolojilere yatırım yapma konusundaki kararlılığını vurgularken, Lecce fabrikasının şirketin üretim ortamındaki stratejik merkeziliğini de teyit ediyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler