17 Mayıs 24, Cuma

Çığır Açan Elektro-Hidrolik Teknolojisi, Volvo Group’un Şirket Içi Teknoloji Ödülü’nü Kazandı

Ekskavatörler için verimliliği artıran yeni adımlar atan Volvo Construction Equipment (Volvo CE) tarafından geliştirilen Common Pressure Rail Hybrid sistemi, Volvo Group’un prestijli Teknoloji Ödülü’nü aldı. Yeni teknoloji, Volvo Group’un 2040 yılına kadar net sıfır değer hedeflerine uygun olarak emisyonları azaltırken performansı artıran bir başka yenilik olarak övüldü.
İsveç ve Güney Kore’den Volvo CE ekibi, araştırma projesinde, başlangıçta akademik işbirliklerinden doğan bir fikirden yararlanarak Finli şirket Norrhydro ile yakın bir şekilde çalıştı. İnovasyon, sahada devam eden müşteri denemeleriyle gerçek dünya çözümüne dönüştü. Şirket, yeni teknolojinin yakın gelecekte ekskavatör pazarında kullanılacağını tahmin ediyor.
Volvo Group CTO’su Lars Stenqvist “Bu yenilik, Volvo CE’nin müşterilerine gerçekten benzersiz bir elektro-hidrolik çözüm sunmasını sağlayarak yakıt verimliliğini yeni seviyelere taşıyor. Mühendislerimizin, dönüşümü net sıfır emisyon operasyonlarına yönlendirecek müşteri odaklı çözümler ve sistemler getirme tutkusunu gösteriyor. Ayrıca, yine ortaklıklarda çalışma ve harika sonuçlar elde etme gücümüzün bir örneğidir” dedi.

Nasıl çalışır?

Yenilik, hidrolikte enerji kayıplarını azaltmak için yeni yollar sağlıyor. Yeni sistem mimarisinde, makinenin tüm çalışma işlevleri, iki veya daha fazla basınç hattından oluşan ortak bir basınç rayı aracılığıyla bir hidrolik enerji deposuna bağlanıyor. Hidrolik akümülatörlerden oluşan enerji depolama, kinetik enerjinin ve tepe güç kaynağının enerji verimli bir şekilde geri kazanılmasını sağlıyor. Silindir tahrikli işlevler için, hidrolik güçten değişken bir kuvvet ve hıza enerji verimli dönüşüm sağlamak için “akıllı aktüatörler” kullanılıyor.
Sistem ayrıca, değişken hidrolik makinelerin tanıtılması yoluyla salınım işlevi gibi makinenin dönen yüklerinde enerji geri kazanımı ve performans artışı sağlıyor. Büyük ölçüde azaltılmış enerji kayıpları ve hidrolik akümülatörlerin güç katkısı sayesinde daha küçük bir güç kaynağı kullanılabiliyor ve soğutma ihtiyacı azalıyor. Daha yüksek bir kullanılabilir güçle, örneğin bir kamyonu yüklerken çevrim süreleri kısaltılabiliyor, bu da müşteri için hem verimlilik artışına hem de maliyet avantajlarına katkıda bulunuyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler