17 Mayıs 24, Cuma

Caterpillar, üretimde ve sahada yapay zeka kullanımını artırıyor

Caterpillar, kendisi ve müşterileri için iş sonuçlarını iyileştirmek amacıyla Yapay Zekayı (AI) “aktif olarak takip ettiğini” açıkladı. Firma, çoğu üretici gibi gelişmiş bilgisayar programlarının ve bulut bilişimin, mühendislerine önemli olanaklar sağladığını, işi eskisinden çok daha kısa sürede tamamlamak ve yapay zekayı ürün geliştirme sürecine dahil etmek istediğini belirtti.

Cat Dijital Kıdemli Başkan Yardımcısı Ogi Redzic, “Yapay zeka, verileri işleyerek ve onlardan öğrenerek, akıl yürütme ve problem çözme gibi insanın bilişsel işlevlerini simüle ederek öğrenebilen, uyum sağlayabilen ve kararlar alabilen bir teknolojidir. Yapay zeka, makine öğrenimi, derin öğrenme ve en çok dikkat çeken üretken yapay zeka (GenAI) gibi çeşitli alt alanları içeriyor” dedi.

Makine öğrenimi, bilgisayarların deneyimlerden öğrenme ve yalnızca verilere dayanarak kararlar veya tahminler yapabilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Caterpillar, Cat temsilcilerinin sorunları tespit etmek ve tanımlamak ve makinenin kendisinden gelen verilere dayanarak servis veya bakım önermek için kullandıkları bir dizi teknoloji olan Durum İzleme alanında makine öğreniminin kullanılmasına bir örnek veriyor.

 

Üretken Yapay Zeka

GenAI, yeni içerik, metin, resim veya video oluşturabilen yapay zekadır. Bu, bilgisayarların zaman alan ve tekrarlanan görevleri tamamlamasına olanak tanıyan, üretimde ileri bir adımdır. Örneğin, Caterpillar geliştiricileri, derin bir arama yapmadan veya binlerce sayfalık materyali okuyarak saatler harcamadan, devasa miktarda özel bilgiyi sorgulamak ve pratik yanıtlar almak için GenAI’yi kullanıyor.
Caterpillar, kendi operasyonlarının ötesinde müşteri çözümleri geliştirmek için dijital teknolojileri kullanıyor. Örneğin, Caterpillar’ın Durum İzleme Danışmanları (CMA’lar), gelen verileri analiz ederek sahadaki Cat bağlantılı varlıkların durumunu izler. Geçmişte CMA’ların birden fazla sistemden veri alması, analiz yapması ve müşteriye tavsiyede bulunması gerekiyordu.
Gen AI kullanılarak CMA’lara artık otomatik olarak hazırlanmış ve önceden oluşturulmuş bir öneriyle özetlenmiş verileri içeren kısa bir rapor sunuluyor. CMA daha sonra raporu inceleyebilir ve öneriyi onaylayabilir veya düzenleyebilir. Bunun için yine bir insana ihtiyaç duyulur ancak veri hazırlamak ve öneri oluşturmak için gereken süre önemli ölçüde azalır.

Caterpillar bilgi sorumlusu ve BT kıdemli başkan yardımcısı Jamie Engstrom “Yapay zeka, makinelerle etkileşim şeklimizde ve sistemler arasındaki arayüzleri tasarlama şeklimizde devrim yaratacak. Büyüleyici ve çok hızlı bir şekilde değişiyor” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler