22 Haziran 24, Cumartesi

Caterpillar, arazi araçları için hidrojen-hibrit güç çözümü geliştirecek

Caterpillar, yeni Cat C13D motor platformu üzerine inşa edilen gelişmiş hidrojen-hibrit güç çözümünü için üç yıllık bir programın başlatıldığını duyurdu.

 

Caterpillar, 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren yol dışı uygulamalar için geçici özellikli bir sistem geliştirecek. Proje, en son teknolojiye sahip kontrol sistemlerinin ve elektrikli hibrit bileşenlerin, hidrojen yakıtlı motorların, geleneksel dizel motorların güç yoğunluğunu ve geçici performansını karşılamasına veya aşmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösterecek.
Caterpillar, projede ana yüklenici olarak görev yapacak ve motor araştırma ve geliştirmesinin yanı sıra sistem entegrasyonu da sağlayacak. Proje ilerledikçe, farklı alanlardan endüstriyel ve akademik işbirlikleri kurulacak.

Araştırmaları 2024’te başlayacak olan proje, ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Araç Teknolojileri Ofisi (VTO) tarafından Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi (EERE) aracılığıyla destekleniyor ve kısmen finanse ediliyor. 18 eyalette ve Washington D.C.’de 45 proje arasında yer alan proje, ulaştırma sektöründe sera gazı (GHG) emisyonlarının azaltılmasında kritik öneme sahip çeşitli alanlarda araştırma, geliştirme, gösterim ve dağıtımı ilerletmek için fon alıyor.

Hidrojen-hibrit güç tanıtım projesi, Caterpillar’ın hidrojen yakıtlarındaki 35 yıllık kurumsal deneyimine dayanan bir dizi girişimin en sonuncusu.
Caterpillar Endüstriyel Güç Sistemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Ferguson konu ile ilgili şunları söyledi: “Her yol dışı uygulamanın kendine özgü görev döngüleri, yaşam döngüsü talepleri ve performans beklentileri vardır ve bu karmaşıklık, enerji dönüşümü için çok çeşitli güç çözümlerinin geliştirilmesine yön vermektedir. ”
Caterpillar’ın hidrojen hibrit tanıtım projesi, yeni 13 litrelik Cat C13D motor platformunda tasarlanan performans, paketleme ve yakıt esnekliğinden yararlanıyor.

Geniş kullanım alanı

Mart ayındaki ConExpo 2023’te tanıtılan Cat C13D motorun dizel motorlu versiyonları, 3.200 Nm’ye kadar maksimum tork ile 456 ila 690 bg (340 ila 515 kW) arasında sekiz güç değeri sunuyor. Kendi güç sınıfındaki önceki nesil Cat dizel motorlara göre %20’ye kadar güç artışı ve %25’e kadar daha fazla düşük devir torku sağlıyor.

Sıralı, altı silindirli Cat C13D, yerel Cat temsilcisi ile çalışılarak %100 HVO, B100 Damıtılmış Biyodizel ve hatta B100 Standart Biyodizel’e kadar yenilenebilir sıvı yakıtların kullanımına olanak sağlıyor.
2025’te pilot kullanıma sunulması ve 2026’da ise üretilmesi planlanan Cat C13D motor, kaya kırıcılar, elekler ve öğütücüler de dahil olmak üzere geniş bir yol dışı ekipman yelpazesine yönelik bir ürün olarak dikkat çekiyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler