17 Mayıs 24, Cuma

CASE lastikli yükleyiciler üst düzey performans ve ergonomiyi bir arada sunuyor

Yüksek performans gerektiren ve çeşitli zorlukları bir arada bulunduran maden sahalarında, açık ocak işletmelerinde üretkenlik ve düşük maliyet aranılan özelliklerin başında gelir. Çalışma koşullarının çetinleşmesiyle birlikte operatörün çalışma konforu da aranan özellikler arasında yer almaktadır. Case markası tam da bu noktada yüksek performans ve düşük çalışma maliyetini, operator dostu ergonomik ve teknolojik tasarım diliyle yenilenmiş motoruyla beraber G Serisinde sunmaya devam ediyor. Yenilenen, operatör dostu kabin tasarımı ve düşük maliyetli yüksek performanslı yeni nesil motoruyla zorlu şartların vazgeçilmezi olarak kendini ispat etmeye devam edecek.

Tamamen Yenilenmiş Operatör Dostu Kabin!

Operatör kabini genişliğiyle göze çarpıyor. Bu yenilikle birlikte sınıfının  pazardaki en geniş kabinli Lastik Tekerlekli Yükleyici ünvanını kazanmış oluyor. Birden fazla zorlu dış koşulların yer aldığı madencilik faaliyetlerinde temiz hava sirkülasyonu da büyük önem kazanmakla birlikte, G Serisi Lastik Tekerlekli Yükleyicilerde  Dış hava filtrasyonu, Carbon Hepa filtreyle gerçekleştiriliyor. Böylece operatore daha temiz bir çalışma ortamı sunulmuş oluyor.
Tek parça ve oval olarak tasarlanmış ön cam sayesinde, operatöre daha geniş bir görüş açısı sunuluyor.
Yeni nesil dokunmatik dijital ekran sayesinde operator, makineyle ilgili olarak ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere kolaylıkla erişebilir hale geliyor. Ayrıca geri görüş kamerasıyla da tam entegre çalışan dokunmatik ekran, geri manevralarda operatörün daha güvenli bir çalışma pozisyonu elde etmesini sağlıyor.

Özel Konumlandırılmış Motor

Lastik tekerlekli yükleyicilerde, alışılmış düzende motor hemen kabinin arkasında, radyatörler ise onun arkasında konumlanır. 1021G üzerinde ise motor makinenin en arkasında konumlandırılırken, radyatör grubu da CASE’in özgün tasarımı ile motor ve kabin arasında kendine yer buluyor. Motorun makinenin en arkasında konumlanması makine üzerinde adeta bir karşı ağırlık görevi görüyor. Bu tasarım, doğal olarak ekstra ilave ağırlık kullanım oranını da azaltıyor. Bu sayede makine tonajına göre çok daha yüksek bir taşıma kapasitesi mümkün kılınıyor. İş üretkenliği artarken, makine ağırlığından sağlanan avantaj ile yakıt tüketimi daha da azalıyor.

Yenilenen Özel Motor

Yenilenmiş, güçlü hidrolik ve yürüyüş grubu hareketini, piyasada düşük yakıt tüketimi ve uzun çalışma ömrü ile bilinen FPT motorlardan alıyor. FPT markası CASE ile birlikte CNH Industrial çatısı altında bulunuyor. Bu sayede CASE’in Lastik Tekerlekli Yükleyicilerinde ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip motorlar FPT tarafından özel olarak bu ürün grubu için tasarlanıyor ve üretiliyor.
Toplam 6 silindiri ile 8.7 litrelik düşük bir hacme sahip olan 1021G,  bu motorlardan 320 hp gibi yüksek bir motor gücü üretiliyor. Tekerleklerdeki yüksek itiş gücünün ve koparma performanslarının çıkış noktası olan maksimum tork değerlerinde, bu tonaj sınıfına göre oldukça yüksek değerlere sahip olan 1021G motoru; 1479 Nm’lik maksimum motor torkunu 1800  motor devrinde elde edebiliyor.
4 farklı motor çalışma modu ile farklı uygulama koşullarında ideal performans ve yakıt ekonomisi bir arada sunulurken; otomatik rölanti ve otomatik motor durdurma fonksiyonları da standart donanım olarak 1021G üzerinde bulunuyor.4,4m3’lük standart kovasıyla birlikte yüksek koparma gücü sayesinde zorlu maden sahalarında her türlü çalışma şartlarında beklenilen performansı, ergonomi ve ekonomiyle birlikte sunmaya devam ediyor.

Özel Soğutma Ünitesi Tasarımı

CASE 1021G üzerinde kendine özgü küp şeklinde soğutma ünitesi bulunuyor. 6 adet radyatörün bir küp oluşturacak şekilde dizildiği ve hiçbirinin art arda gelmediği bu tasarımda petek tıkanma problemlerinin yaşanma ihtimali çok düşük iken, soğutma performansı da oldukça yüksek oluyor. Küp şeklindeki soğutma ünitesinin merkezine yerleştirilmiş olan hidrolik yağ deposu da hava akımından faydalanarak ekstra soğutma sağlıyor.
1021G’in sahip olduğu yüksek kapasiteli soğutucu fanın hızı elektronik bir kontrol ünitesi tarafından yönetiliyor. Sıvı sıcaklıklarının sensörler aracılığı ile sürekli kontrol edildiği bu sistemde, fanın hızı ihtiyaç oranında kontrol ünitesi tarafından ayarlanıyor. Değişken hızlı fan sistemi sayesinde, motorun soğukta ilk hareketinden sonra hızlı bir şekilde ideal çalışma sıcaklığına ulaşması sağlanırken, yakıt ekonomisine de katkı artıyor.
Ters fan sistemi diğer tüm G serisi modellerinde olduğu gibi 1021G üzerinde de standart olarak sunuluyor. Özellikle tozlu ve kirli çalışma ortamlarının olduğu madencilik faaliyetlerinde radyatör ve ızgara tıkanma problemlerinin önüne geçiliyor.

Ağır Hizmet Tipi Güç Aktarma Organları

Sahip olduğu dayanıklı güç aktarma organları ile uzun ömürlü bir çalışmayı garanti ediyor. 4 ileri 3 geri vitese sahip powershift şanzımanı ile 38 km/sa hıza ulaşabilen bu makine üzerinde vites geçişleri de oldukça hassas ve seri. Daha kalın ve dayanıklı komponentlerden imal edilen ağır hizmet tipi akslara sahip olan 821G üzerinde %100 kilitlemeli diferansiyel bulunuyor. Ön aks üzerinde bulunan diferansiyel kilidi yüke girişlerde lastiklerde daha fazla tutunma sağlarken, kaygan çalışma koşullarında tekerleğin patinaja düşmesini önlüyor. Diferansiyel kilidi hem operatör tarafından manuel olarak kullanılabilirken, hem de otomatik mod devreye alındığında tekerleklerde patinaj meydana geldiği an doğrudan devreye giriyor.

Entegre Kantar Sistemiyle İşinizi Takip Edin!

Entegre mobil kantar özelliği sayesinde, hangi malzemeden ne kadar ağırlıkta yükleme yapıldığı kolaylıkla operatör ekranından görülebilecek. Böylelikle istenmeyen aşırı yüklemelerin önüne geçilebilecek ya da malzemenin niteliğine göre ağırlık sınıflaması yapılabilecek. Bu da çalışma zamanını daha verimli kullanmayı sağlayarak maliyetleri azaltma konusunda fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler