20 Temmuz 24, Cumartesi

Çalışkanerler Mermer, Hitachi ile verimli, hızlı ve güvenli üretim yapıyor

Çalışkanerler Mermer, yoğun siparişleri yetiştirebilmek için zorlu koşullara dayanıklı, arıza yapmayan, üretimde sürekliliği sağlayan Hitachi marka iş makineleri ile üretim yapıyor. İş makinelerinin yanında firmanın sahadaki en büyük destekçisi de, güçlü servis ve yedek parça hizmeti ile üretimin aksamasına izin vermeyen ENKA Pazarlama.

Türkiye’nin önde gelen mermer firmalarından Çalışkanerler Mermer, 2017 yılından bu yana iş makinelerinde tercihini Hitachi- ENKA Pazarlama ikilisinden yana kullanıyor.  İlk aldıkları makinelerin sahadaki performansının beklentilerinin üstünde olması nedeni ile sonraki alımlarında da tercihini değiştirmeyen Çalışkanerler Mermer, kullandığı makineler ile üretimde hem verimliliği hem de sürekliliği elde ediyor. Bu sayede uluslararası pazarda gücünü ve payını artıran firmanın Antalya-Manavgat’ta bulunan ocağına giderek Şantiye Şefi Makine Mühendisi Sertan Şermet ile makineleri ve  mermer üretimini konuştuk. Şermet, hem kendi gözlemleri hem de operatörlerden aldıkları geri dönüşlere dayanarak Hitachi iş makineleri ile ilgili şu yorumu yaptı:  “Yakıt kullanımı anlamında üst düzeyde verimli, sökümde, yıkımda ve blok çekmede güçlü.”
Çalışkanerler Mermer 1990 yılında Antalya’nın Manavgat ilçesinde mermer proje firması olarak kuruldu. Firmanın doğal taş sektörüne ihtiyaç olan tüm uygulama alanlarında başarılı sayısız projelendirme gerçekleştirdiğini belirten Şermet, 2010 yılından itibaren ise mermer ocakçılığı faaliyetlerinin başladığını söyledi. Bölgede çok sayıda ocakta çalışmalar yaptıklarını söyleyen Şermet, son altı yıldır da Emotion olarak adlandırdıkları ürün üzerine üretim yaptıklarını ifade etti. Şermet, bu ürünün Mısır, Çin ve Hindistan’da marka olduğunu ve yoğun talep aldığını da sözlerine ekledi.

Hitachi tercihinin nedenleri

Çalıştıkları ocağın, büyük ocak kategorisinde bulunduğunu ve blok ebatlarının da büyük olduğunu belirten Şermet “Aylık 3 bin-4 bin ton arası üretim yapıyoruz. Ocak verimi yüksek olduğu için makine parkını zaman içerisinde büyütme ihtiyacı oluyor. Hitachi markasını seçmemizde ocağımızın bu yapısal özellikleri etkili oldu. Üretim arttıkça makine ihtiyacımız da artıyor. Bu nedenle şu ana kadar aldıklarımızın yanı sıra yakın zamanda yapacağımız alımda da Hitachi’ye karar verdik” dedi.
Talep yoğun olduğu zaman üretimin de bu hıza yetişmesi gerektiğinin altını çizen Şermet, aksi halde pazar kaybı yaşanmasının söz konusu olabileceğini belirterek “Ama hızlı üretim yaparken bu üretimin güvenli ve verimli olması gerektiğini de unutmamak gerekir. İşte bu noktada ocakta kullanacağınız makineler belirleyici oluyor. Yanlış makine seçimi üretimi aksatır bu da pazarda sizi zayıflatır. Ocak koşullarına uygun olmayan, sık arıza yapan makinelerle  veya arıza durumunda hızlı servis sunamayan, yedek parçayı zamanında temin edemeyen firmalar pazarda pay kaybına yol açar. Bizim ocağımızda çalışan Hitachi marka iş makineleri bu nokta da bizi üzmüyor ve hızlı üretimde bizi destekliyor. Bu makinelerin performansı sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde üretim yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Güvenli, sağlam ve verimli makineler

Yapılan işin doğası gereği zorlu koşullara dayanıklı, arıza yapmayan, üretimde sürekliliği sağlayan iş makinelerin seçmeye özem gösterdiklerini açıklayan Şermet “Bunların yanı sıra tedarikçi firma da önemli. Hızlı yedek parça ve servis hizmeti mermercilikte hayati önemde. Tedarikçi firma bunu yapabilecek güçte olmalı. Biz de makine alım süreçleri öncesinde tüm bunları değerlendirerek karar veriyoruz” dedi. Hitachi markasını seçmelerinin altında yatan nedenler arasında iş güvenliği, makinelerin sağlamlığı, tasarımı ve yakıt tasarrufu olduğunu da belirten Şermet, kullandıkları makinelerin sipariş temposunu yakalamakta zorlanmadığının altını çizerek “Hitachi’nin yükleyici ve ekskavatörü iş hızımıza uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Ayrıca bu makineleri kullanan operatörlerimizden de son derece olumlu geri dönüşler alıyoruz. Operatörlerimiz makinelerin kabinlerindeki konfor ve teknolojinin yanı sıra, taşı kavraması, taşı ittirmesi, tezgah yapımı konularında çok iyi performans sergilediğini söylüyorlar” şeklinde konuştu.

En iyi referans sahadaki performans

ENKA Pazarlama makineleriyle 2017 yılında Kawasaki yükleyici ve Hitachi ekskavatör alarak çalışmaya başladıklarını hatırlatan Şermet “Bu makinelerin sahadaki performansından memnun kaldığımız için sonraki alımlarımızda da tercihimizi değiştirmedik. Bizim ocağımızda verimlilik oranı yüksek. % 20 verim ile çalışan bir ocağız ve blok ortalamamız 18 ton, yani bloklarımız büyük. Bu nedenle güçlü makinelere ihtiyacımız var. Ama bu noktada kuvvet, yakıt kullanımı, performans dengesini de gözetmemiz gerekiyor. Hitachi makineler bunları bize sağlıyor” dedi.
2022 yılında dört makine aldıklarını, bunların iki adet Hitachi ZX530LCH-5A paletli ekskavatör ve iki adet de Hitachi ZW370-5B lastikli yükleyici olduğunu aktaran Şermet “Bu makineler tezgahlamada ve kırıcıda hem yakıt kullanımı hem de verimlilik anlamında çok başarılılar. Hitachi ZW370-5B tezgahlamada  seri ve başarılı. Ayrıca hafriyatta hem verimli hem de yakıt tüketimi az. ZX530LCH-5A ekskavatörlerimiz de aynı şekilde düşük yakıt ile yüksek verim ve güç sunuyor. Operatörlere ‘yapılacak işi yapın ama olmayacak bir iş için de makineleri zorlamayın’ diyorum. Ancak operatörler bana Hitachi makinelerle her işi zorlanmadan yapabildiklerini aktarıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Gönül rahatlığı ile tavsiye ediyoruz”

ENKA Pazarlama’nın satış sonrası servis desteğinden de memnun olduklarını söyleyen Şermet sözlerini şu şekilde tamamladı: “ENKA Pazarlama’nın servis ağı geniş. Gerektiğinde hızlı müdahale ile üretimin kesintiye uğramasında izin vermiyorlar. Ayrıca yedek parça konusundaki destekleri de çok iyi. Hem ENKA Pazarlama’yı hem de Hitachi iş makinelerini rahatlıkla tavsiye edebilirim. Zaten zaman zaman ocağımıza gelerek makineleri yerinde görmek isteyenlere de bu makinelerin bize sağladığı katkıları anlatarak bilgi veriyoruz. Bundan sonraki alımlarımızda da tercihimiz ENKA Pazarlama ve Hitachi olacak.”

 

ZX530LCH-5A

Çalışma Ağırlığı: 53.700 kg
Kepçe Kapasitesi: 3,3 m³
Motor: Isuzu GH-6UZ1XKSA-01
Motor Gücü: 349 PS/2000 devir
Hidrolik Kapasite: 2 x 400 L/dk
Kol Koparma Gücü: 30.770 kgf
Kova Koparma Gücü: 30.150 kgf

ZW370-5B

Çalışma Ağırlığı: 38.810 kg
Kepçe Kapasitesi: 5.1 – m³
Motor: Isuzu 6WG1
Motor Gücü: 389 PS/1800 devir
Koparma Gücü: 26.130 kgf
Devrilme Yükü: 30.150 kg

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler