21 Haziran 24, Cuma

Büyük Taş Çalışıyorsan Hitachi Yükleyici Kullanacaksın

Üretim hedeflerini yükselten Serra Mermer, yeni makina yatırımlarında tercihini ENKA Pazarlama ve Hitachi markasından yana kullandı. Firmanın Karaman’daki ocağında maden mühendisi olarak görev yapan Erdem Erim, blok ortalamalarının 20 ton olduğunu belirterek kendileri gibi büyük taş çalışan firmalar için Hitachi ZW370-5B Lastikli Yükleyici’nin ideal makina olduğunu belirtti.

Erdem ErimTemelleri 2005 yılında atılan Serra Mermer; 15 yılı aşkın süredir yolculuğuna, gelişme ve değişim ruhundan ödün vermedendevam ediyor. Serra Mermer şu an Karaman Merkez ilçesi Özdemir köyü civarındaki mermer ocağında üretimlerini sürdürüyor. Bu ocakta üretilen taş, açık renkte ve gerek teknik özellikleri gerekse rengi açısından projelerde oldukça aranan ve çok kullanılan popüler bir ürün olarak dikkat çekiyor. Serra Mermer sektördeki gelişmeleri ve pazardaki yeni talepleri yakından takip ederek, pazardaki mermer talebine en iyi şekilde karşılık verecek renk ve nitelikte ürün elde etmiş bir firma. Bünyesindeki mevcut ve üretime geçmesi planlanan diğer ocaklarıyla da kalite ve başarısından ödün vermeden büyümeye, gelişmeye devam etmeyi hedefliyor. Sunduğu kaliteli ürün ve hizmeti daha fazla müşteriye ulaştırmak; sektördeki gelişmeler ve ihtiyaçlara göre yeni alanlara ve bölgelere yönelmek doğrultusunda çalışan Serra Mermer, uluslararası pazarda payını artırarak sektöründe lider firmalardan olma hedefi ile çalışıyor.

Daha fazla üretim için yeni yatırımlar

Firmanın Karaman’daki ocağında maden mühendisi olarak görev yapan Erdem Erim, yaklaşık sekiz yıldır mermer sektöründe bulunuyor. Madencilik işinin doğası gereği zorlu bir iş olduğunu belirten Erim, bu nedenle madenciliğin ancak sevilerek yapılabileceğini, bu mesleği sevmeyen insanların bu koşullarda uzun süre çalışamayacağını belirtiyor. Serra Mermer’in Ankara kökenli bir firma olduğunu hatırlatan Erim, “Şu an üretimimiz Karaman’daki ocakta devam ediyor. Ancak açmayı düşündüğümüz ocaklar var. Burada iki sezondur üretim yapıyoruz. Karaman ocağında bölgenin iklim koşulları gereği yılda üç ay üretime ara veriyoruz. Bildiğiniz gibi mermer üretiminde su yoğun olarak kullanılıyor. Bu nedenle su donduğu zaman üretim yapamıyoruz. Geçtiğimiz yıl üretimimiz piyasa koşulları nedeniyle 10 bin ton civarında kaldı. Bu sene ise iş makinası ve ocakta kullandığımız diğer makinalara ilişkin yatırımlarımız oldu, parkımızı güçlendirdik ve aylık 3 bin ton üretimi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Çin ve Hindistan pazarına çalışıyor

Erim, Serra Mermer’in blok ihracatı yapan bir firma olduğunu belirterek “İhracatımızın %95’i Çin’e yapılıyor. Bu nedenle pandeminin tüm dünyada etkili olduğu dönemde biz de sorunlar yaşadık. Özellikle Çin’deki işlerin neredeyse tamamen durma noktasına gelmesi, ne olacağına dair belirsizlikler gibi nedenlerle üretimimiz olumsuz etkilendi. Bu süreçte biz üretimi tamamen kesmeden, sorunların biteceği dönem vites yükseltmeye hazır olacak şekilde çalışmaya devam ettik” dedi. İç piyasaya yönelik çalışmalarının olmadığını belirten Erim, Çin dışında %5’lik ihracatlarının da Hindistan pazarına yönelik olduğunu belirtti. Erim, çıkardıkları taşın beje yakın bir renkte olduğunu ve blok ortalamalarının 20 ton civarında olduğunu da ifade etti.

Makina güçlü ve seri olmalı

Kullandıkları iş makinalarına ve makina seçim kriterlerine ilişkin sorularımızı da yanıtlayan Erim, şunları söyledi: “Herkesin bildiği gibi mermer ocağı gibi zorlu doğa ve iklim koşullarında çalışan makinalar belli özelliklere sahip olmalı. Bana göre bu özelliklerin başında ise güç ve serilik gelir. Biz burada gerçek anlamda doğa ile savaş veriyoruz. Bu savaşta kullandığımız makinalar güçlü olmazsa başarılı olma şansımız yok. Güçten sonra aradağımız özellikler ise elbette yakıt tüketimindeki verimlilik ve firmanın servis hizmeti.” Mermer ocağını içinde arıların durmadan çalıştığı bir kovana benzeten Erim, “Bu kovanda üretimin yükünü çekenler kovandaki işçi arılara benzetiyorum. Onlar durursa üretim de durur” dedi.

Hitachi Enka ZW370

Önemli olan verimlilik

Ocaktaki mühendisin en önemli görevlerinden birinin de işin kalitesini düşürmeden maliyetleri azaltarak karlılığı artırmak olduğunun altını çizen Erim, yapılan yatırımın

karşılığının alınması gerektiğini bunda da iş makinalarının belirleyeci olduğunu söylerek “Biz en nihayetinde verimliliğe bakıyoruz. Makina güçlü olsun ama çok az yakıt tüketsin diye bir durum söz konusu değil. Makina elbetteki yaptığı işin karşılında yakıt tüketecek. Önemli olan makinanın kullandığı yakıtın karşılığını vermesidir” ifadelerini kullandı. Erim parklarında bulunan ENKA Pazarlama markası iş makinalarının ise hem güç, serilik hem de yakıt tüketimi konusunda ocağın genel verimliliğine önemli katkılar yaptığını da sözlerine ekledi.

Yükleyici durursa ocak durur

Serra Mermer’in Karaman’daki ocağında ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen üç adet iş makinası bulunuyor. Bunlar, Hitachi ZX350LCH-5A Ekskavatör, Hitachi ZW370-5B Yükleyici ve bir adet de Kawasaki 95 Z7 Yükleyici. Bu makinaların performansından memnun olduklarını söyleyen Erim mermer ocağındaki kritik makinanın lastikli yükleyici olduğunu belirterek “Elbette ekskavatörler de önemli ancak, yükleyiciler ocakta bizim elimiz, ayağımız gibi. Ekskavatörün durmasını telafi edebilirsiniz ancak yükleyici durduğu zaman üretim durur. Bu nedenle ocakta çalışan yükleyici sağlam olmalı, dayanıklı olmalı ve elbette yakıt kullanımı açısından verimli olmalı. Bizim ortalama blok ağırlımız 20 ton olduğu için ocağımızda güç öne çıkıyor. Bizim ocağımızda çalışacak yükleyici zorlanmadan bu ağırlığı alıp taşımalı ve yüklemeyi yapabilmeli.Bu anlamda kullandığımız Hitachi ZW370-5B Yükleyici beklentilerimizi karşılıyor. Makina taşı aldığı zaman ben makinanın güvenle gittiğini ve yüklemeyi sorunsuz yaptığını bilmeliyim. Yükleyicim bunu yapabiliyorsa ben de huzurla çalışıyorum” şeklinde konuştu. Erim ENKA Pazarlama’nın yedek parça ağı ve servis gücünün de kendilerini rahatlatan noktalar olduğunu belireterek “Bizimle aynı işi yapan firmalara da Hitachi markasını tavsiye ediyorum. Artık sektör ucuz taş üzerine çalışmaya döndü. Yani taş büyük olsun fiyatı uygun olsun mantığı ile iş yapılıyor. Bu nedenle büşük taş çalışacak firmalar iyi makina almalı. Bu noktada da Hitachi diğerlerine göre öne çıkıyor” dedi.Yükleyicim bunu yapabiliyorsa ben de huzurla çalışıyorum” şeklinde konuştu. Erim ENKA Pazarlama’nın yedek parça ağı ve servis gücünün de kendilerini rahatlatan noktalar olduğunu belireterek “Bizimle aynı işi yapan firmalara da Hitachi markasını tavsiye ediyorum. Artık sektör ucuz taş üzerine çalışmaya döndü. Yani taş büyük olsun fiyatı uygun olsun mantığı ile iş yapılıyor. Bu nedenle büşük taş çalışacak firmalar iyi makina almalı. Bu noktada da Hitachi diğerlerine göre öne çıkıyor” dedi.Yükleyicim bunu yapabiliyorsa ben de huzurla çalışıyorum” şeklinde konuştu. Erim ENKA Pazarlama’nın yedek parça ağı ve servis gücünün de kendilerini rahatlatan noktalar olduğunu belireterek “Bizimle aynı işi yapan firmalara da Hitachi markasını tavsiye ediyorum. Artık sektör ucuz taş üzerine çalışmaya döndü. Yani taş büyük olsun fiyatı uygun olsun mantığı ile iş yapılıyor. Bu nedenle büşük taş çalışacak firmalar iyi makina almalı. Bu noktada da Hitachi diğerlerine göre öne çıkıyor” dedi.Bu nedenle büşük taş çalışacak firmalar iyi makina almalı. Bu noktada da Hitachi diğerlerine göre öne çıkıyor” dedi.Bu nedenle büşük taş çalışacak firmalar iyi makina almalı. Bu noktada da Hitachi diğerlerine göre öne çıkıyor” dedi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

Temelleri 2005 yılında atılan Serra Mermer; 15 yılı aşkın süredir yolculuğuna, gelişme ve değişim ruhundan ödün vermedendevam ediyor. Serra Mermer şu an Karaman Merkez ilçesi Özdemir köyü civarındaki mermer ocağında üretimlerini sürdürüyor. Bu ocakta üretilen taş, açık renkte ve gerek teknik özellikleri gerekse rengi...Büyük Taş Çalışıyorsan Hitachi Yükleyici Kullanacaksın