13 Haziran 24, Perşembe

Bosna Hersek’in en uzun otoyolunu Cengiz İnşaat yapacak

Dev makine parkı ve 43 yıllık tecrübesiyle global başarı hikayesini sürdüren Cengiz İnşaat, Bosna Hersek Federasyonu Karayolları İdaresi tarafından düzenlenen Koridor 5C Otoyolu Medakovo-Ozimice Kesimi ihalesini kazandı. Bosna Hersek’in ihale edilen en uzun ve en yüksek bütçeli projesinde Cengiz İnşaat 21,3 kilometrelik yolu 30 ayda tamamlayacak.

Cengiz Holding’in grup şirketlerinden Cengiz İnşaat, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinde büyük ölçekli altyapı projelerine imza atmayı sürdürüyor. Azerbaycan’dan Kazakistan’a, Doğu Avrupa’dan Orta Doğu’ya kadar önemli ve geniş bir coğrafyada, karayolu, demiryolu, hava alanı, metro, baraj ve enerji santralleri ile kentsel altyapı çalışmaları başta olmak üzere onlarca farklı projeye imza atan Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’in kuzeyinde bulunan ve bugüne kadar ihale edilen en uzun otoyolu projesi olan Koridor 5C Otoyolu’nun inşası için yapılan ihaleyi kazandı. 361,75 milyon Euro bedelli sözleşme için dün düzenlenen imza törenine, Bosna Hersek Federasyonu Ulaştırma Bakanı Denis LasicBosna Hersek Federasyonu Karayolları İdaresi Başkanı Elmedin VoloderCengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve Cengiz İnşaat Ülke Müdürü Utku Gök katıldı.

AVRUPA YATIRIM BANKASI FİNANSE EDECEK

Projeyle ilgili bilgi veren Cengiz İnşaat Bosna Hersek Ülke Müdürü Utku Gök, 21,3 kilometre uzunluğundaki otoyolu 30 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlayacaklarını belirterek, “Ülkenin kuzeyinde yer alan ihale kapsamında otoyolun dışında 30 kilometrelik lokal yol ve 12 kilometrelik dere regülasyonu da bulunuyor. KDV hariç 361,75 milyon Euro’luk bedeliyle Bosna Hersek’te bugüne kadar ihale edilmiş en yüksek bütçeli proje, aynı zamanda yine ihale edilmiş en uzun otoyolu olacak. Projenin finansmanı Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından sağlanacak” dedi. Sadece Türkiye’de değil Avrupa ve Orta Doğu’yu da içeren geniş bir coğrafyanın büyük altyapı projelerinde Cengiz İnşaat imzasının bulunduğuna vurgu yapan Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde hedefimiz, bu başarı hikayesini farklı ülkelere taşımak; Cengiz İnşaat’ın yarım asra ulaşan bilgi birikimi ve tecrübesini yurt dışındaki yeni pazarlarda da ortaya koyarak, global gücümüzü artırmak olacak. Dünyanın farklı büyük müteahhitlik şirketlerinin de katıldığı bu ve benzeri ihalelerden başarıyla çıkmamıza ek olarak Avrupa Yatırım Bankası gibi uluslararası finansman kuruluşlarının bize olan güveniyle, global çalışmalarımızın katlanarak büyüyeceğini düşünüyoruz.”

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler