19 Temmuz 24, Cuma

Borusan Grup şirketleri, UN Global Compact’e katıldı

Borusan Grup şirketlerinden Borçelik, Borusan Cat, Borusan Mannesmann ve Borusan Otomotiv Grubu, UN Global Compact’e imza atarak katılımcı şirketler arasında yerini aldı.

Borusan Grup şirketlerinden Borçelik, Borusan Cat, Borusan Mannesmann ve Borusan Otomotiv Grubu, Borusan Holding’in 2006 yılında imzacısı olduğu UN Global Compact’e katıldı. Grup şirketlerinin de imzacı olmasıyla birlikte sürdürülebilirliğe dört elle sarılan Borusan, yaşanabilir bir gelecek inşa etmek için çalışmalarını sürdürüyor. 160’ın üzerinde ülkede 15 binin üzerinde şirket ve 5 binin üzerinde kurum ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatiflerinden biri United Nations Global Compact dünya, insanlar, topluluklar ve pazarlara fayda sağlayan sürdürülebilir ve kapsayıcı bir küresel ekonomi yaratmak için kurumların iş birliği ile harekete geçmelerini teşvik ediyor. UN Global Compact’e katılmak isteyen şirketlerin en üst düzey temsilcileri kurumları adına; insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanındaki 10 ilkeye taahhüt edeceklerine, bu ilkelere ilişkin her sene raporlama yapacaklarına ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını destekleyeceklerine ilişkin bir taahhüt mektubu imzalıyor.

Sürdürülebilirliğe yön verecekler

Borusan Holding 2006 yılından itibaren UN Global Compact katılımcı iken 4 grup şirketi de imza süreçlerini tamamlayarak katılımcı şirketler arasında yerlerini aldı. Borçelik, Borusan Cat, Borusan Mannesmann ve Borusan Otomotiv Grubu UN Global Compact’e katılarak dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişiminin bir parçası olurken aynı zamanda küreselde ve yerelde sürdürülebilirlik gündemini yakından takip eden, belirleyen ve yön veren kurumlar arasına girdi.
Sürdürülebilirliğin iş stratejilerine entegre edilmesine odaklanan Borusan, iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında kapsayıcı bir şekilde sürdürülebilirlik çalışmalarını yürütüyor. Holding ve Grup şirketleri, sürdürülebilirliğe stratejik bir şekilde yaklaşırken şirketler, en çok fayda sağlayacakları odak alanını belirliyor ve bu alanlarda kendilerine hedefler koyuyor. Sürdürülebilirlik ekiplerinin çalışmalarıyla bütüncül bir bakış açısı benimseyen Borusan Grubu, şirketlerine toplumsal ve çevresel anlamda fayda yaratmak için alan açıyor. Sürdürülebilirliği iş sürekliliği ve sürdürülebilir kârlılığının ötesinde uzun vadeli değer yaratma süreçleri olarak görürken aynı zamanda iş süreçlerine de entegre ediyor.

“Sürdürülebilirliği tüm Borusan Grubu olarak sahipleniyoruz”
Borusan’da 15 yıldan fazladır sürdürülebilirlik üzerine çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Borusan Holding Grup CEO’su Erkan Kafadar, sürdürülebilirlik yolculuklarında çok daha güçlü ve toplu bir şekilde ilerlediklerini söylüyor: “Holding olarak 15 yılı aşkın bir süredir imzacısı olduğumuz ve çok değer verdiğimiz bu inisiyatife katılan Borusan Grup şirketlerimizin, Grubumuzun yaratacağı etkiyi artıracağına inanıyorum. Bu bilinç ve farkındalıkla çalışmalarımızı sürdürecek ve yaşanabilir bir dünya inşa etmek için elimizden geleni yapacağız.”

 Dünyadan ilham alıp geleceğe ilham veriyorlar

Sürdürülebilirliği kapsamlı bir şekilde ele alan Borusan, odak noktaları olarak belirlediği iklim, insan ve inovasyon başlıklarında Holding ve Grup şirketleri olarak çalışmalar yürütüyor. Geçmişten ve bugünden aldığı ilhamla 200 yıllık bir şirket olma yolculuğunda sürdürülebilirliği gelecekte de anlamlı kılabilmek ve fayda sağlayan işler üretebilmek olarak gören Borusan, hayata geçirdiği çalışmalarla dünyadan ilham alıp geleceğe ilham veriyor.

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler