25 Şubat 24, Pazar

Bölgedeki her madende bir Hitachi çalışıyor

ENKA Pazarlama, Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ile 14 ile satış ve satış sonrası hizmetler sunuyor. Diyarbakır Bölge Müdürü Birol Aytekin, bölgede ENKA Pazarlama ve Hitachi’nin hakim olduğunu, bölgedeki her madende mutlaka bir Hitachi iş makinası çalıştığını belirterek, bunda makinaların kalitesinin yanı sıra verilen satış sonrası hizmet kalitesinin de etkili olduğunu dile getirdi.

 

ENKA Pazarlama Diyarbakır Bölge Müdürü Birol Aytekin

ENKA Pazarlama Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün fiziki özellikleri ve ekibi hakkında bilgi verir misiniz?

1998 yılında kurduğumuz Diyarbakır bölge müdürlüğümüzün binası 1000 m²’lik bir alan üzerine kurulu. 350 m² kapalı alandan oluşan 3 katlı plazamızda 2022 yılında faaliyetimize başladık. Plazamızda ayrıca bir yedek parça deposu bulunuyor. Bölge müdürlüğümüzde, makina satış departmanı, servis ve yedek parça departmanı ile depo bölümünden oluşun 8 kişilik bir ekip ile müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Hangi illere hizmet veriyorsunuz?

Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Malatya, Bingöl, Muş, Van, Hakkari, Bitlis ve Tunceli olmak üzere toplam 14 ildeki müşterilerimize satış, servis ve yedek parça olarak en iyi hizmeti sunuyoruz.

2023 yılı sizin açınızdan nasıl geçti ve 2024 yılına ilişkin beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

2023 yılı tahmin ettiğimiz gibi sektörümüz açısından güzel bir yıl olarak geçti, pazar açısından bakarsak 2013 yılı pazar adetlerine benzer geçti ama sektörümüzdeki firmaların çoğu motor faz değişiminden dolayı yurtdışı üreticilerden kaynaklanan teslimat problemi yaşadı. Yani 2023 yılında elinde makine olan firmalar mevcut stoklarının satışında problem yaşamadı diyebiliriz.
2024 yılı ilk 3 ayına yerel seçimler ile başlayacağız. Enflasyon ve bunun yanında banka-leasing faiz oranları sebebiyle makina almaya niyeti olan müşterilerimizin düşük oranlar ile kredi bulması biraz zorlaştı. Bu finansal nedenlerle 2024 yılında, 2023 yılına göre pazar hacminin bir miktar düşeceğini öngörüyorum.

Hizmet verdiğiniz bölgenin ekonomik yapısı ve potansiyeli hakkında bilgi verir misiniz?

Bölgenin ekonomik yapısı tüm Türkiye ile paralel gitmekte. Kamu projeleri yapılan işlerin ödenek durumuna göre değişmekte. Mermer sektörünün zayıflaması büyük boy makinalarda satış adetlerini düşürmekte ama bunun yanında demir, krom, çinko gibi maden sektörünün canlı olması mermerdeki açığı bir nebze kapatıyor. 2023 yılında kömür fiyatları çok iyi oranlarda idi ama şu an ithal kömür daha cazip olmasından dolayı kömür ocaklarını kömür satışında sıkıntıya sokuyor. Nisan-mayıs gibi bu sektörün de düzelmesi bekleniyor.

Bölgede ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün ve hizmet sunuyorsunuz?

Bölgede yıllara göre değişim göstermekle birlikte maden projeleri, Karayolları, DSİ, beton satralları, kömür ocakları, deprem konutları yapımı ve yıkım işlerine hizmet vermekteyiz. Bunun yanında satışını yaptığımız kaldırma ekipmanlarımızdan TCM marka, Heli marka forkliftleri, XCMG marka vinçleri organize sanayi bölgelerindeki müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

ENKA Pazarlama’nın bulunduğunuz bölgedeki konumu ve hedefleri nelerdir?

1998 yılından beri faaliyet gösterdiğimiz Diyarbakır bölgesinde her zaman müşterilerin ilk tercih ettiği firmalardan biriyiz. Bundan dolayı sizin vasıtanızla tüm müşterilerimize teşekkür ederiz. Bölge pazarından her zaman en yüksek pay alan ilk 2 firmadan birisiyiz. Türkiye’de değişen koşullardan, fiyat avantajından dolayı Çin markaları da pazara girmiş durumda, bu nedenle hedefimiz öncelikle pazar payımızı korumak yönünde.

Bölgenizde önümüzdeki dönemde hangi alanlarda makine satışlarının artmasını bekliyorsunuz?

Bölgemizde her zaman olduğu gibi ekskavatör satışlarının daha fazla olması ön görülmekte, bunun yanında vinç ürün grubunda da tüm Türkiye’de olduğu gibi bizim bölgemizde de pazar hacminin artacağını düşünüyorum.

En çok satılan ürünleriniz hangileridir?

Her zaman olduğu gibi düşük yakıt maliyetli, sağlam ve uzun ömürlü, üretim gücü fazla olan, ayrıca arkasında ENKA Pazarlama’nın servis, yedek parça gücü bulunan makinalarımızın talep görmeye devam etmesini bekliyorum. Tüm bu özellikleri sunan ve müşterilerimizin ilk tercih ettiği Hitachi ekskavatörlerimizin satışlarının artacağını söylemek mümkün. Bunun yanında yeni yükleyici modellerimiz de özellikle düşük yakıt ile yüksek performans sunmaları nedeniyle müşterilerimizin ciddi şekilde dikkatini çekmiş durumda, bu doğrultuda yükleyici satışlarımızın da artmasını bekliyorum.

Yedek parça ve servis konusundaki hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bölge müdürlüğümüzde bulunan yedek parça depomuzdan 14 ile hizmet veren bayilerimize ve müşterilerimize dağıtım yapmaktayız. Diyarbakır, Batman, Van, Malatya ve Şırnak’ta olan bayilerimiz ile hem servis hem de yedek parça satışı ile hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz her zaman şantiyesine yakın bir ENKA Pazarlama hizmet noktası bulabiliyor.

Bölgede makinelerinizin kullanıldığı referans projelerden örnekler verir misiniz?

Bilindiği gibi maden sektöründe tonajlı makinalarda Hitachi üstünlüğümüz her zamanki gibi devam etmekte, Bölgede her maden ocağında bir Hitachi iş makinası görebilirsiniz, özellikle Şırnak kömür ocaklarında makinalarımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun yanında yine Şırnak’ta bulunan Gabar Dağı’nda açılan petrol kuyularının yol açma işlerinde, TPAO’nun projelerinde çok sayıda makinamız görev yapıyor.

Bölge müdürlüğünün bulunması müşteri ile ilişkiler ve makine satışları konusunda size avantaj sağlıyor mu?

Bölge müdürlüğümüzün bulunması, satış, servis, yedek parça konularında müşterilerimize verdiğimiz önemi ve güveni hissetmeleri çok önemli. ENKA Pazarlama olarak 1998’den bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalıştığımızdan bölge müdürlüğümüz olarak müşterilerimize bu güveni vermek bizleri çok mutlu ediyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler