13 Temmuz 24, Cumartesi

Ascendum Makina ve Hareket’ten dev iş birliği

Uluslararası arenada gücünü artırmak isteyen Hareket, projelerdeki değişen vinç ihtiyacını karşılamak amacıyla büyük bir alıma imza attı. Ascendum Makina’nın Türkiye distribütörü olduğu Sany’den iki adet maksimum 800 ton kapasiteli SCC8000A ve bir adet maksimum 400 ton kapasiteli SCC4000A paletli vinç satın alan Hareket, bu alımla Türk proje taşımacılığı ve vinç kiralama firmaları arasındaki öncü rolünü de güçlendirdi.

Uluslararası arenada gücünü artırmak isteyen Hareket, projelerdeki değişen vinç ihtiyacını karşılamak amacıyla büyük bir alıma imza attı. Ascendum Makina’nın Türkiye distribütörü olduğu Sany’den iki adet maksimum 800 ton kapasiteli SCC8000A ve bir adet maksimum 400 ton kapasiteli SCC4000A paletli vinç satın alan Hareket, bu alımla Türk proje taşımacılığı ve vinç kiralama firmaları arasındaki öncü rolünü de güçlendirdi.

Ascendum Makina ve Hareket’ten dev iş birliği
Ascendum Makina ve Hareket’ten dev iş birliği
Ascendum Makina ve Hareket proje taşıma, kaldırma ve vinç kiralama sektörü için önemli bir iş birliğine imza attı. Sany’nin yüksek tonajlı paletli vinç modellerinden olan SCC8000A’dan hem Hareket’e hem de Türkiye pazarına ilk teslimatını yapan Ascendum Makina, bu satışla Türkiye’nin uluslararası kaldırma ve vinç kiralama arenasındaki gücüne de önemli katkı sağlayacak. Maksimum 800 ton kaldırma kapasitesine sahip olan Sany SCC8000A; rüzgar türbinleri için 168 metre ana bom ve 12m fixed jib bom konfigürasyonu kullanma imkanı sağlıyor. Paletli vinç modelinde bulunan hemen hemen tüm konfigürasyonlarla birlikte teslim edilen Sany SCC8000A, 99 metre ana bom ve 96 metre luffing jib bom konfigürasyonuyla da 195 metrelik erişim mesafesine ulaşabiliyor. Hareket’in İzmir Aliağa’daki garajında gerçekleştirilen teslimat törenine Hareket Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altunkum, Hareket Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Altunkum, Ascendum Makina Türkiye COO’su Tolga Polat, Sany International Genel Müdür Yardımcısı Leon Lee, Sany Europe Key Account Manager Liu Chang, Sany International İş Geliştirme Müdürü Yin Dian ve Palmak Genel Müdürü Zeki Daşdemir’in yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

Önceki tecrübeler referans oldu

Teslimat törenine katılan Hareket Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altunkum; Hareket Proje’nin 1998 yılından beri yurtdışı projelerinde yer aldığını, nakliye konusunda dünyada 16’ıncı, vinç kiralama konusunda ise 46’ıncı sırada olduklarını belirterek “Taşıma konusunda Avrupa’da 4’üncü sıradayız. Global bir Türk firmasıyız. Bu hedef doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu alımlar da bu hedefimizin bir parçası” dedi. Cirolarının yüzde 60’ını uluslararası işlerinden elde ettiklerini belirten Altunkum, şimdiye kadar 25 ülkede iş yaptıklarını, 5 ülkede ofislerinin, 2 ülkede ise acentelerinin olduğunu bildirdi.

Sany kapasiteyi etkiliyor

Sany ile ilk kez 2015 yılında çalıştıklarını ve satın aldıkları 180 tonluk paletli vincin hala sorun çıkarmadan çalıştığını dile getiren Altunkum, Sany tercihlerine ilişkin şunları söyledi: “Artık makinelerde güvenlik noktasında pek fark yok. Bizim Sany tercih etme nedenimiz ise; kapasite. Özellikle rüzgar santrali montajlarında sürekli değişen ihtiyaçlara Sany’den aldığımız bu yeni modeller tam olarak cevap verebiliyor. Bu noktada da Sany’nin doğru tercih olduğunu düşünüyoruz.” Hedeflerinin dünyadaki en büyük üç global şirketten biri olmak olduğunu belirten Altunkum, “Dünyadaki taşıma ve vinç kiralama noktasında 2 tane global firma bulunuyor. Bizim amacımız bu sayıyı üçe çıkarmak. Bunun için de dünyanın önde gelen firmaları ile iş ortaklıkları yapmanız gerekiyor. Hareket olarak buna yönelik olarak da önemli girişimlerimiz var. Bu girişimleri ekipman noktasında da desteklememiz amacımıza kısa sürede ulaşmamıza katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Satış sorası hizmet kilit role sahip

Yapılan teslimatın hem Ascendum Makina hem de Hareket tarafına katkı sağlayacağını ifade eden Ascendum Makina Türkiye COO’su Tolga Polat ise, bu satışın gerçekleşmesinde en önemli rolün satış sonrası hizmetler noktasındaki kaliteleri olduğuna vurgu yaptı. Sany markası özelinde bu büyüklükte bir teslimatı ilk kez gerçekleştirdiklerini dile getiren Polat sözlerine şöyle devam etti: “Bu teslimat bizim için büyük önem taşıyor. Sany tarafı için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Çünkü Hareket alanında dünyanın en önde gelen markaları arasında yer alıyor. Hem biz hem de Sany tarafı bu iş için özel bir yapı oluşturduk. Sany’den bir satış sonrası mühendisi de bu iş için Türkiye’ye geldi ve yaklaşık iki yıl boyunca da burada kalacak.” Ascendum olarak vinç alanında da diğer yer aldığı sektörlerde olduğu gibi kaliteyi ve sektör aktörlerini en iyi şekilde desteklemeyi hedef alarak hareket ettiğini belirten Polat, Sany’nin de Türkiye’ye bir üs olarak gören tavrının sektöre değer katacağını sözlerine ekledi.

 “Hareket Proje en önemli müşterimiz”

Paket halinde yapılan bu satış iki adet Sany SCC8000A, bir adet SCC4000A paletli vinç ve 3 adet mobil vinci kapsıyor. Bu modellerin teslimatı ile ilgili olarak da çalışmalar devam ediyor. Teslimat töreninde konuşan Sany International Genel Müdür Yardımcısı Leon Lee, Hareket’in dünyadaki en önemli müşterileri arasında yer aldığını belirterek, bu satışın kendileri adına da çok önemli olduğunu dile getirdi. Hareket’e teslim edilen SCC8000A’nın halihazırda dünyada 50 adet satıldığını da sözlerine ekledi. Pazarda kendi sınıfındaki en güncel modellerden biri olan SCC8000A, 230 ton arka ağırlık, 390 ton Super Lift ağırlıkları ve 90 ton palet arası balans ağırlıkları ile daha ağır malzemeleri daha yüksek noktalara çıkarmaya imkan tanıyor. Ayrıca rüzgar santrali montajı gibi sürekli gelişen alanlarda ihtiyaca tam olarak cevap verebiliyor.  Palmak Makina Genel Müdürü Zeki Daşdemir ise, Hareket ile yapılan bu çalışmanın iş modeli olarak Avrupa’ya dahi örnek olabileceğini belirterek, bundan sonraki dönemlerde de benzer bir modellerin görülebileceğini sözlerine ekledi.
Sany SCC8000A’nın Hareket’in Ukrayna’daki projesinde görevlendirilmek üzere bu ülkeye gönderileceği belirtildi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler