22 Haziran 24, Cumartesi

Ascendum Makina Türkiye COO’su Tolga Polat: “Sektörün En Güvenilir Adresiyiz”

Türkiye iş makinası pazarında 2019 yılında yaşanan gerileme, iş makinası üreticisi ve distribütörlerini ciddi şekilde etkiledi. Yüzde 60’ın üzerinde daralmada konumunu değiştirmeden, sürdürülebilir ve devamlılığa odaklanan Ascendum Makina, müşterilerine sunduğu hizmetin kalitesini artırıyor. Ascendum Makina Türkiye COO’su Tolga Polat, makina ve hizmet sundukları hiçbir müşterinin markaları ile ilgili gelecek endişesi olmadığını vurguluyor ve sundukları hizmetleri genişleterek daha da üst seviyeye çıkaracaklarını ifade ediyor.

İş makinaları sektörü 2019 yılının ilk yarısını büyük bir gerileme ile kapattı. Yüzde 60’ın üzerinde sıfır makina satış adetlerindeki gerileme pazardaki her markayı etkiliyor. Bu dönemlerde devamlılığın önemine dikkat çeken Ascendum Makina COO’su Tolga Polat, Volvo başta olmak üzere, temsil ettikleri her markadan, ürün ve hizmet sundukları müşterilerin gelecek kaygısı yaşamamasının markalarına olan güvenin göstergesi olduğunu vurguluyor. Polat, büyük gerileme yaşanan Türkiye pazarında sürdürülebilirlik ve devamlılıktan asla taviz vermediklerini ifade ederek şunları söyledi: “Biz Türkiye pazarındaki pozisyonumuzu hiçbir zaman değiştirmedik. İşler çok iyi olduğu zamanda da, kriz dönemlerinde de müşterilerimiz bizden bir makina veya hizmet aldığında gelecekle ilgili bir endişe olmuyor. Bence bu çok önemli bir nokta.”

Tehlikeyi önceden farkettik

2019’un sektör için çok zor başladığını ve aynı şekilde de devam ettiğini belirten Polat, bunun ilk göstergelerinin Ağustos 2018’de ortaya çıktığını dile getirerek, bu yıl için hazırlıklara da o zamandan başladıklarını söyledi. Yaşanan bu kriz dönemini mümkün olan en az hasarla kapatmak adına ciddi bir envanter kontrolü ile işe başladıklarını, sonrasında ise harcama maliyetlerini yeniden gözden geçirdiklerini ifade eden Polat, halihazırda şirket harcamalarının tamamının kontrolleri altında olduğuna dikkat çekiyor. Organizasyon yapılarını da yeniden düzenlediklerini belirten Polat, refleksleri daha hızlı bir yapı oluşturduklarına ve böylece pazar koşullarına daha hızlı şekilde cevap verebilir bir hale geldiklerine dikkat çekiyor.

Temel hedef müşteri karlılığının artırılması

Sektörün mevcut yapısından kaynaklı olarak satış sonrası noktasında ciddi bir hareketlilik olduğuna değinen Polat, “İş makinası kullanıcılarının önemli bir bölümü mevcut makinalarını revize ederek çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda da satış sonrasında müşteriye daha yakın olmaya çalışıyoruz. Pazar şartlarından kaynaklı olarak bizim için toplam işletme maliyeti de ekstra önemli hale geldi. Makinanın, satış sonrasının da dahil olduğu yatırım bedellerini ciddi şekilde analiz ediyoruz” diyor. Uzun yıllardır yapılan bu uygulamanın pazar koşullarından kaynaklı olarak daha da önemli hale geldiğine dikkat çeken Polat, “Caretrack üzerinden Türkiye’deki tüm makinalardan bilgi alıyor ve bu bilgiler doğrultusunda özellikle filo müşterilerimizin makinaları için “Health Report” sunuyoruz” diyor. Makinaların güncel durumları hakkında detaylı bilgiler veren bu raporların yanında filoların etkin kullanımına yönelik hizmetler de verdiklerini ifade eden Polat, müşterilerine periyodik bakımlarla ilgili hatırlatmalar yaparak bu konudan kaynaklı sorunları önlemeyi hedeflediklerini söylüyor.

Röportajın tamamı FORMEN Dergisi Kasım sayısında….

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler