17 Mayıs 24, Cuma

İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) faaliyete geçti

Makine İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye makine sektörü, ihracatını 2022 yılının geride kalan ilk 2 ayının sonunda 4 milyar dolara ulaştırdı. Dış satım miktar bazında yüzde 8,5 artarken, KG başı fiyatlarını 6 doların üzerine çıkararak değer bazında yüzde 12,4’lük bir artış yakaladı. Sektörün dış satımında ilk sırada ABD ve Almanya gelirken, üçüncü sırada yer alan İtalya’ya olan dış satım da yüzde 19,3’ü buldu.

KOBİ’lerin yükselen ihracatının daha güvenli bir zeminde, daha sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla yeni bir adım daha atıldı. İhracatçılara özel destekler ve kefalet vermek üzere TİM ve Eximbank tarafından 2021 yılı Ekim ayında kurulan İhracatı Geliştirme A.Ş’nin (İGE A.Ş) 2022 yılı Mart ayı başında faaliyete geçirildiği bildirildi.

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, İGE AŞ ile teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimlerinin kefalet suretiyle sağlanacağı belirtilerek, “İhracatçılar artık kredi almak için gayrimenkulünü, fabrikasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacaktır” ifadesine yer verildi.

İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.), 22 milyar liralık kredi hacmi yaratılması hedefiyle ilk destek paketini devreye aldı. Özkaynak Destek Paketi, kredibilitesi olmakla birlikte teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişmekte zorlanan KOBİ niteliğindeki ihracatçılara, İGE A.Ş. öz kaynaklarından verilecek kefaletler yoluyla Eximbank tarafından kredi kullandırılmasının sağlanması için hazırlandı.
Paketle, toplam 22 milyar liralık kredi hacmi oluşturulması hedefleniyor. Pakette kredi üst limiti 10 milyon lira olarak belirlenirken ürün vadesi de azami 12 ay olacak. Kredi, nakit Türk Lirası ya da yabancı para türünde verilebilecek. Bu paketten yararlanmak için 1000 liralık başvuru ücreti belirlenirken 6 aya kadar yüzde 0,5, üstü için yüzde 1 kefalet komisyonu uygulanacak. İhracatçılar 31 Mayıs’a kadar bu destek için başvuru yapabilecek.

 

DESTEKTEN DAHA FAZLA KOBİ FAYDALANABİLECEK

 

Bu destek paketiyle KOBİ niteliğindeki ihracatçılara kolaylık sağlanması hedeflenmektedir. 2022 Mart ayı içerisinde yeni bir gelişme daha oldu ve KOSGEB tarafından KOBİ tanımı güncellendi. KOSGEB’in paylaştığı yeni güncellemeye göre; 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 250 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanacak. Önceki düzenlemede KOBİ sınıfına girmek için üst limit, 125 milyon liraydı.

 

Eximbank aracılığıyla verilecek olan Özkaynak Destek Paketinden, güncellenen KOBİ tanımı sayesinde, daha çok ihracatçımız yararlanabilecek. Böylelikle daha fazla KOBİ ihracata odaklanacak ve finansman kısmındaki zorlukları daha kolay aşabilecek. Ülkemizin ihracatını daha sağlıklı temeller üzerinde sürdürebilmemiz için üreticilerimizin üst limiti daha yüksek desteklere ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bu desteklerin geliştirilerek ve artarak devam etmesini temenni ediyorum.

Destekten yararlanmak için detaylar www.eximbank.gov.trde yayınlanmaktadır.

Kaynak: Eximbank, KOSGEB, MAİB, T.C. Ticaret Bakanlığı, TİM.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler